Helal Fuarında 50 Ülke Vitrine Çıktı 5. Dünya Helal Zirvesi ve 7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı sona erdi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Helal Fuarında 50 Ülke Vitrine Çıktı

Helal Fuarında 50 Ülke Vitrine Çıktı 5. Dünya Helal Zirvesi ve 7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı sona erdi.

Eklenme tarihi: 4.12.2019 11:32:14

“7. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo” ve “5. Dünya Helal Zirvesi”, İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) iş birliğinde ve Discover Events organizasyonunda 28 Kasım-01 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti. İstanbul Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde gerçekleşen etkinlik, B2B’ler açısından en verimli yıllarından birini yaşadı. “Tüm Nesiller için Helal: ‘Ailenin ve Gençliğin Önemi’ ‘ Sağlıklı Yaşam İçin Helal’in Önemi’ ‘’ temaları ile gerçekleşen iki dev etkinlikte genç start-up’lar yatırımcılarına fikirlerini sunma, ulusal ve uluslararası aşçılar da helal kavramına uyan gıdalarla yapılmış yemeklerle yarışma imkanı buldu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) faaliyetleri kapsamında düzenlenen tek helal fuarı olan “İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı”nın yedincisi, 28 Kasım-01 Aralık’ta, İstanbul Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. 5.Dünya Helal Zirvesi ve 7. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Fuarı'nın bu yıl 40 Bin’e yakın ziyaretçisi oldu; 75’ten fazla ülkeden delegasyon katılımı gerçekleşti. 50 ülke ürünleriyle ve stantlarıyla Helal Expo Fuarı'nda ve profesyonel zirve katılımcılarıyla Helal Zirvesi’ndeki yerini aldı. Bu yıl 10 ülkeden 270 aşçının katılımıyla Uluslararası Aşçılar Kupası’nın da gerçekleştiği etkinlikte, farklı kategorilerde ödüller dağıtıldı. Yedi bölgeden 40 ilin mutfağının da tanıtıldığı Dünya Helal Zirvesi Uluslararası Aşçılar Şampiyonası kapsamında, helal gıda standartlarından oluşan lezzetli, rengarenk yemekler yapıldı ve yöresel yemekler tanıtıldı.

Yabancı ülke bakanlarından fuara büyük ilgi!

Organizasyonun düzenleyicisi Discover Events'in Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Helal Zirvesi Konseyi Başkanı Yunus Ete, fuar hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: "Geçen yıla oranla bu yıl ki organizasyon büyüyerek devam etti. Bu yıl yüzde 50’nin üzerinde büyüme gerçekleştirdik. Yurt dışı katılım sayısı fazlalaşırken yurtiçi katılım da aynı şekilde artış gösterdi. 50’nin üzerinde ülke stant pavilyonlarıyla Helal Expo’ya katıldı. 75’in üzerinde ülke delegasyonları ile katılım sağlarken bu yıl Nijerya Dışişleri Bakanı, Filistin Ticaret Bakanı, Senegal Ticaret Bakanı, Somali Tarım Bakanı, Tataristan Ticaret Bakanı gibi yabancı bakanın katılımı yüksek düzeyde gerçekleşti. Tataristan Ticaret Bakanı Taliya Minulina ile iyi niyet anlaşması yaptık. İnşallah bu da hayırlara vesile olur.

Önümüzdeki yılki hedefimiz organizasyonun yine büyüyerek devam etmesi, helal konusundaki farkındalığın artması, Türkiye’nin helal pazarı içerisindeki payının daha yukarılara taşınması. Ayrıca ülkemizde zaten helal hassasiyeti dikkate alınarak yapılan üretimin aynı şekilde ihracatımıza da yansıması.”

“Yurt dışıyla franchise anlaşması yapan firmalar oldu; mutluyuz”

Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Helal Zirvesi Konseyi Başkanı Yunus Ete, fuar ve zirvenin İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) işbirliği sayesinde belirlenen standartların tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılması açısından önemli bir etkinlik olduğunu ifade etti.

“Yine bu çerçevede TÜMMİAD işbirliği ile bir start-up alanı oluşturuldu. Bir fikrin dünyayı değiştirebileceğini varsaydık. Bu çerçevede girişimci gençlerimizin helal sektöründe yapmış olduğu faaliyetlerin bir start-up girişimi olarak sunumlarının gerçekleştirilmesi sağlandı. Yatırımcılarla onları buluşturup fikirlerin geleceği için önemli adımlar attık.” diyen Yunus Ete, 7. Helal Fuarı’nın B2B’ler ve ticari ortaklıklar açısından başarısını da şöyle değerlendirdi:

“B2B görüşmeleri çerçevesinde yurtdışından 500’e yakın yatırımcı, yurtiçinden de önemli distribütörler, satın almacılar ve marketlerin katılımı ile önemli görüşmeler yapıldı.  B2B’lere ilgi her yıl artarak devam ediyor.

Bu yıl ‘fashion street’ dediğimiz bir alan oluşturduk ve muhafazakar tekstil üzerine faaliyet gösteren firmalara yer verdik. Bu alanda girişimci olan firmalar ciddi anlamda siparişler aldılar. Ticari açıdan verimli adımlar atıldı. Endonezyalı katılımcımız iki büyük anlaşma sağladı. Discover Events olarak biz de önemli teklifler aldık; bu bağlamda 2020’de yurtdışı faaliyetlerimizi artırmaya odaklanacağız.

Tataristan Hükümeti ile yoğurt üretimi yapan Türk katılımcımız güzel bir anlaşma sağladı. Orada ayran üretimine başlayacaklar. Osmanlı Tulumbacısı yurtdışında iki bayilik aldı; diğer bir katılımcı firmamız Safran ise iki ayrı ülkeye inovatif safran ürünlerini ihracat anlaşması sağladı.”

SMIIC Genel Sekreteri İhsan Övüt de yaptığı değerlendirmede, 2019 yılının hem satın almalar hem de katılım anlamında çok verimli geçtiğini, özellikle yabancı katılımcı bakımından herkesin fuardan memnun kaldığı yorumunda bulundu.

Dünya Helal Zirvesi tüm dünyayı birleştirdi

Açılışını Dünya Helal Zirvesi Konseyi Başkan Yardımcısı Emre Ete’nin yaptığı etkinlik, Tataristan Ticaret Bakanı Taliya Minulina, ICDT Temsilcisi Abdelaziz M. Alami, Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, T.C. Ticaret Bakanı Yardımcısı Sezai Uçarmak, Uluslararası İslami Fıkıh Akademisi Temsilcisi Dr. İsmail Cebeci ve Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Vaizi Mustafa Sadıkoğlu’nun konuşmaları ile start aldı.

Dünya Helal Zirvesi’nde bu yıl 25 farklı ülkeden 100’e yakın konuşmacı sunumlarını yaptı. Konuşmacıların yanı sıra 75’e yakın farklı ülkeden 9 bin delege konferansları ilgiyle takip etti.

Fuar, bilimsel konferanslarla zenginleşti

5. Dünya Helal Zirvesi'nde, helal sektörüne ilişkin birçok bilimsel konferans düzenlendi. Oturumlarda yurt içi ve yurt dışından konuşmacılar, ortak helal standartlarının önemi, mevcut dünya helal pazarının karşılaştığı zorluklar, fırsatlar ve olası çözümler, İslam ekonomisinde yeni trendler ve helal yaşam tarzı gibi pek çok konuyu değerlendirdi.

Dünya Helal Zirvesi Uluslararası Aşçılar Kupası’nda 10 ülkeden 270 aşçı yarıştı!

Aynı tarihlerde, eş zamanlı Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) ve Discover Events işbirliği ile ikincisi gerçekleştirilen Dünya Helal Zirvesi Uluslararası Aşçılar Kupası kapsamında 10 farklı ülkeden 270  aşçı hünerlerini sergiledi.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Ordu'da 4 TL, Giresun'da 3 TL Ama..   Mobilyacılar Fuardan Karlı Çıktılar
  Fındık Çalıştayı Nisan'da Yapılacak   Giresun İhracat Rakamları %57 Arttı
  Türk Mobilyası Altın Çağında   Canlı Yayında Fındığı Anlattı
  Bir Fındık Esnafının Feryadı   İşsizlikte Tek Haneyi 2023'te Göreb
  Bulancak OSB'de Bir İmza Daha!   İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) 3.192 TL
  İstenirse Oluyormuş...   Enflasyonda Tek Hane İçin Yoğun Çab
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İslam Sosyal Hayatta Görü
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Yıkım Sırası Yayla Evleri
İbrahim BALCIOĞLU

Bu Kadar Yüzsüzlük Olur m
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Tatil Karnesi
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım