Öztürk Yaptıkları Bütçeyi Savundu Milletvekili Cemal Öztürk, konuşmasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 2020 Yılı Bütçesi üzerine genel kurula hitap etti.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset   

Öztürk Yaptıkları Bütçeyi Savundu

Öztürk Yaptıkları Bütçeyi Savundu Milletvekili Cemal Öztürk, konuşmasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 2020 Yılı Bütçesi üzerine genel kurula hitap etti.

Eklenme tarihi: 12.12.2019 12:30:18

AK Parti Giresun Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cemal Öztürk, TBMM Genel Kurulu’nda devam eden 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi görüşmeleri kapsamında AK Parti Grubu adına konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin ikinci, AK Parti Hükûmetlerinin ise on sekizinci bütçesinin görüşüldüğünü belirten Öztürk,’’ 2002 yılından bu yana aralıksız olarak AK Partiyi destekleyerek görüşmekte olduğumuz on sekizinci bütçeyi hazırlamamıza fırsat veren aziz milletimize teşekkür ederim. Bütçe Kanunu yapma hakkı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nindir. Bütçeyi kullanma hakkı ise hükümete aittir. Meclis de hükümet de bu yetkiyi seçimlerle milletten almaktadır. Hükümetimizin milletimizden aldığı bu hak ve yetkiyi bir emanet hassasiyetiyle yönetmekte olduğunu görüyor, bundan böyle de bu hassasiyet içinde hareket edeceğine inanıyorum’’ dedi.

Son yıllarda yaşanan iç ve dış şokların Türkiye’de ekonomik istikrarı olumsuz şekilde etkilediğine değinen Öztürk; ‘’Özellikle 2018 yılının ikinci yarısında ekonomi alanında cumhuriyet tarihinin en büyük saldırılarına maruz kaldık. Piyasalarımıza karşı yapılan kur odaklı finansal ataklar makroekonomik istikrarımızı tehdit etmiş ve ekonomik dalgalanmalara neden olmuştur. Türkiye’yi istedikleri istikamete sevk edemeyenler, alçakça saldırılarla ülkemizi bölmek, devletimizi yıkmak, milletimizi yok etmek istediler. Ama; Allah’a şükür ki başta Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu, dirayetli yönetimi; Hazine ve Maliye Bakanımızın ve ekibinin başarılı operasyonları; en önemlisi de aziz milletimizin dua ve gayretleri sayesinde amaçlarına ulaşamadılar, ulaşamayacaklar. Alınan tedbirler sonucunda finansal dalgalanmalar azaltıldı. Risk primi, faiz, enflasyon ve büyüme gibi göstergelerde önemli iyileştirmeler sağlandı’’ diye konuştu.

2020 yılı bütçesinin 2019 yılına göre yüzde 14 oranında artırıldığına dikkat çeken Öztürk,’’ 1 trilyon 95 milyar 500 milyon lira gider, 956 milyar 600 milyon lira gelir ve 138 milyar 900 milyon lira açık öngörülen 2020 yılı bütçesi 2019 yılına göre yüzde 14 oranında artırılmıştır. Bu büyüklük içinde Hazine ve Maliye Bakanlığının Bütçesi 468 milyar 300 milyon liradır. Faiz harcamaları hariç tutulduğunda bakanlığın bütçesi 329 milyar 400 milyon lira olmaktadır. Bu miktarın yüzde 1,3’lük kısmı yani 4,2 milyar lirası bakanlık hizmetleri, yüzde 98,7’lik kısmı yani 325,2 milyar lirası ise diğer kamu idarelerinin hizmetlerinin finansmanı için kullanılacaktır’’ ifadelerini kullandı.

2020 yılı bütçesinin, Yeni Ekonomik Programda ortaya konulan temel hedefler doğrultusunda hazırlandığını söyleyen Öztürk,’’Geçmiş AK Parti Hükümetleri dönemlerinde olduğu gibi önümüzdeki dönemde de; gelir ve gider politikalarımızın; mali disiplinden taviz verilmeden ekonomik istikrar korunarak, büyüme desteklenerek yurt içi tasarrufların ve yatırımların teşvikine katkı sağlayacak şekilde uygulanacağına; kaynakların verimli ve tasarruflu kullanılması amacıyla yapısal değişikliklerin hayata geçirileceğine; bu sayede oluşturulacak ilave mali kaynakların ise başta eğitim, sağlık ve alt yapı harcamalarıyla katma değeri yüksek üretimin desteklenmesi gibi ülkemiz için stratejik öneme sahip alanlarda kullanılacağına; sürekli ve kalıcı gelir kaynakları oluşturulacağına; bütçe açığının azaltılacağına ve açığın Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla’ya oranının yüzde 3’ün altında tutulacağına; vergi kanunlarındaki indirim, istisna ve muafiyetlerin gözden geçirilerek, vergiye gönüllü uyumun gözetilip vergi tahsilatının etkinliğinin artırılacağına; kayıt dışı ekonomiyle planlı şekilde mücadele edileceğine; çalışanlarımıza, emeklilerimize, esnaflarımıza, sanayicilerimize, öğrencilerimize özetle tüm kesimlere gereken desteğin verileceğine inanıyor, bu konuda hükümetimize güveniyoruz.

Vergi vererek devletimize, milletimize destek olan, ekonomimize kaynak sağlayan vatandaşlarımıza müteşekkiriz. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın 2020 Yılı Bütçesinin hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını dilerim’’ dedi.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  MHP Alucra İlçe Kongresi Yapıldı   Bakan Kasapoğlu Belediyeyi Ziyaret
  Kum Çakıl Ocaklarının Kapatılması D   Ortaklaşa Çözüm Yolları Üretmeye Ça
  Afet Yardımlarında Siyasi Ayrım mı   Tığlı, Alucra'da İncelemelerde Bulu
  Ak Gençlerden Mütercimler İçin Suç   CHP Vekili Tığlı'dan Ziyaret
  Deva Partisi Giresun'da Örgütlendi   Belediye Meclisi Toplandı
  Memleket Sevdalısı Vekille Konuştuk   Meclisten Devlete Afet Teşekkürü
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Minik Kuşun Kocaman Öğütl
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım