İpek Yolunda Sakin Bir Liman Espiye Tarihi Zefre Gülburnu Köyü Belgeselimizin gala gösterimi İstanbul'da yapıldı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

İpek Yolunda Sakin Bir Liman

İpek Yolunda Sakin Bir Liman Espiye Tarihi Zefre Gülburnu Köyü Belgeselinin gala gösterimi İstanbul'da yapıldı.

Eklenme tarihi: 25.12.2019 11:17:44

Çin’den başlayan Orta Asya ve Türkistan coğrafyasını geçerek Ağrı Doğu Beyazıt’tan Anadolu’ya giren ve Giresun Tirebolu limanından denizle buluşan tarihi İpek Yolu’nda önemli bir liman olan Espiye Zefre Gülburnu belgeselimizin gala gösterimi ile ilgili pazar günü gerçekleşti. Zefre Gülburnu Köyü’nden, iş adamı değerli insan Ahmet Güler Bey’in katkıları ile hazırladığımız belgeselin bir bölümü davetlilerle birlikte izledi

Gülburnu Köyü Tarihi Zefre Limanı ile ilgili İKTAV Belgesel Yayıncılık http://www.iktav.com olarak hazırladığımız ve Devri Alem Belgesel TV Programı http://www.devrialem.tv olarak bir çok TV kanalına göndereceğimiz belgeseli sizlerle paylaşıyoruz.

Gülburnu Zefre Limanı ile ilgili daha önce http://www.gebzegazetesi.com da yazdığım yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

Yol, Köprü ve Bir Liman Hikayesi

Köprüler vardır kıtaları birbirine bağlar, köprüler vardır gönülleri birbirine bağlar. Giresun’un Espiye İlçesi Gülburnu mevki, tarihi Zefre Limanı’nda deniz üzerine yapılan 400 metre uzunluğundaki Gülburnu Köprüsü gibi. Gülburnu Zefre Limanı’nın ayrı bir özelliği var. Biz Devri Alem ekibi olarak Çin’e gitmiş, İpek Yolu’nun başladığı Shihan kentinden yola çıkmış, Ulu Türkistan’ı, Buhara Taşkent, Semerkand, Doğu Türkistan’ı, Yarkent, Kaşgar, Urumçi, Turfan bölgelerini gezmiş, ardından Horasan Coğrafyası, Afganistan, Kabil, Pakistan ve İran’da ki bölgeleri dolaşarak Anadolu’ya gelip, o yolu adım adım gitmiştik. Çin’den Avrupa’ya uzanan İpek Yolu’nun önemli noktalarından Giresun Tirebolu Limanı önemli bir bölgeydi. Tarihi Zefre Limanı’nın bulunduğu Espiye ilçesi de İpek Yolu’nda önemli yeri olan Tirebolu’nun hemen yanı başında.

Modern İpek Yolu Yeniden Canlandırılırken

İpek Yolu’nu takip ediyoruz. Modern İpek Yolu bugün dünya gündeminde. Türkiye’nin de aralarında yer aldığı birçok ülke İpek Yolu’nu Modernize edilmiş şekliyle tekrar canlandırmak için çalışma yapıyor. Türk Konseyi (Türk Keneşi), İpek Yolu ile ilgili önemli çalışmalar yapıyor. İşte İpek Yolu’nun denizle buluştuğu önemli yerlerden birisi olan Karadeniz’de tarihi Zefre Limanı’nda canlı yayın gerçekleştirdik. İpek Yolu’nun önemli güzergâhlarından olan Giresun Tirebolu, Rumca Tripolis kelimesinden geliyor. Tripolis; üç şehir anlamına geliyor. Tirebolu, Vedrama Kalesi ve hemen bulunduğumuz Zefre yakınlarındaki Espiye Andoz Kalesi. Zefre Limanı Karadeniz’in üç önemli doğal limanlarından birisi. O ihtişamlı manzara görenleri mest ediyor. Burası adeta bir tabloyu andırıyor, kıyıda dağların uzanışı gerçekten muhteşem. Devri Alem Belgesel Programı olarak, bu güzellikleri sizlerin bilgisine sunarken, İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasında Giresun ve Espiye’nin önemine işaret ediyoruz.

Anadolu’yu Keşfetmeliyiz

Bu liman önemlidir. Çünkü İpek yolundan bu limana gelen mallar, Yağlıdere üzerinden İç Anadolu bölgesine gidiyordu. Yağlıdere’de Abdullah Halife Türbesi önemliydi. Bizzat Kanuni Sultan Süleyman tarafından ferman verilmiş, Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun tarafından vakfedilmişti. Zira Yağlıdere’ki bütün emniyeti Abdullah Halife sağlıyordu. Karadeniz’i keşfetmek görmek ve yaşamak gerekiyor. Karadeniz halen yemyeşil, Anadolu’muzun her tarafı güzel ama Karadeniz gerçekten bir başka güzel. Anadoluyu keşfetmeyi, görmeyi ve tanımayı tavsiye ediyoruz. Bu güzellikleri tanımak ve her şeyden önce sevmek gerekiyor. Biz Gülburnu’nda gördüğümüz güzellikleri canlı yayınla ekranlara taşıdık. Sizlerde gerek sosyal medya sayfamız gerekse www.gebzegazetesi.com adresinden canlı yayını izleyebilir, yorumlarınızla bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Zefre Limanı

Ünlü İpek Yolu'nun Zefre Limanı, ilçenin kuzey batısında bulunmakta olup, eski zamanların sert rüzgarlara kapalı, Doğu Karadeniz'in en ünlü doğal limanıdır. Karadeniz Bölgesi'nin coğrafi yapısının özelliklerini taşımaktadır. Hem Tirebolu (Tripolis) hem de Zefre (Rumca Zephyrion) isimleri Bizans yazılı metinlerinde yer alırken Espiye ile ilgili bilgilere rastlanmaz. İlçede bulunan Zefre Limanı ünlü İpek Yolu’nun önemli bir limanıdır. Buradan yüklenen mallar gemilerle Romanya ve Rusya üzerinden Avrupa’ya taşınmıştır. Zefre Limanı’nı koruyan, Cenevizliler ya da Trabzon İmparatorluğu tarafından yaptırılan Andos Kalesi, Yağlıdere’nin Karadeniz’e döküldüğü yerdeki yüksek bir tepenin üzerindedir.

Belgeselci İsmail Kahraman

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Kafkas Cephesi Belgeselini İzledini   Tuzla'da Tabletsiz Öğrenci Kalmayac
  Kâtip Şadi'yle Bir Devir Kapandı   Afrika'da Acil Yardıma İhtiyaç Var
  Korsan Eğitim Kitapları Operasyonu   Espiyeliler Sel Felaketine Kayıtsız
  Afet Bölgelerinde Aşure Dağıtıldı   Akülü Araçlarını Teslim Aldılar
  Mangaltepe Savaşı İle İlgili Hatıra   Giresun Milli Değerlerine Sahip Çık
  Giresun'un Size İhtiyacı Var!   Sel Felaketine Direnen Kemer Köprül
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İçişleri Bakanı Soylu’nun
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım