Ticaret Lisesi Kent Müzesi Oluyor AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Ticaret Lisesi tarihi binasının Kent Müzesi yapılması hakkında açıklamalarda bulundu.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset   

Ticaret Lisesi Kent Müzesi Oluyor

Ticaret Lisesi Kent Müzesi Oluyor AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Ticaret Lisesi tarihi binasının Kent Müzesi yapılması hakkında açıklamalarda bulundu.

Eklenme tarihi: 4.1.2020 10:03:34

Bilindiği gibi şehrimiz Çınarlar Mahallesinde bulunan tarihi bina 1947 yılından 2018 yılına kadar Ticaret Lisesi binası olarak kullanılmış, 2018 yılında Ticaret Lisesi yeni yapılan binasına taşınmıştır. Tarihi binanın, şehrimizin simgelerinden Giresun Kalesi, Zeytinlik Evleri, Çocuk Kütüphanesi olarak kullanılan Katolik Kilise, tarihi Çınarlar ve Hacı Hüseyin Camii gibi tarihi turistik ve kültürel eserlerin yoğun bulunduğu bir mevkide bulunması, yine şehrimizin arkeolojik müzesinin yetersiz olması, kent müzesine ihtiyacımız olması nedeniyle buranın Giresun Kent Müzesi olarak tahsisi ve hizmete açılması için yoğun çalışmalar yürüttük.

Ticaret Lisesi Binasının, girişimlerimiz sonucu Kent Müzesi olarak tahsisi için, Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Milli eğitim Bakanlığına yazılar yazılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı da,“ilgili kanun ve yönetmelikler gereğinceİmar planında eşdeğer alan ayrılması durumunda Milli Eğitim adına tahsisin kaldırılıp Kent Müzesi olarak tahsis edilebileceğini” bildirmiştir. Bunun için de Kültür Bakanlığı, Giresun Belediye Başkanlığına 10.04.2018 tarihinde “eşdeğer alan” belirlenmesi için yazı yazmıştır. Giresun Belediye Başkanlığı da, “binanın olduğu mevkiinin koruma amaçlı imar planı içerisinde kentsel sit alanı dahilinde yer aldığı gerekçesi ile eşdeğer bir alan ayrılmasına gerek olmadığı, Ticaret Lisesi binasının tarihi dokusu gereği müze olarak kullanılmasının kent için artı bir değer olacağı” ifade edilmiştir. Ancak şu ana kadar Milli Eğitim Bakanlığı okul yeri tahsisinden henüz vazgeçmemiştir.

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Lisesinde görev yapmış hocalarımızla, okuldan mezun olmuş hemşehrilerimiz hep birlikte yapmış oldukları açıklamada, “Giresun tarihi ile bütünleşen binanın tekrar Ticaret Lisesi olarak kullanılması veya Giresun Kent Müzesi olarak açılmasını talep ettiklerini” ifade etmişlerdir. Saygıdeğer hemşehrilerimizin bu haklı talebini anlıyor, bunun için çalışma yaptığımızın bilinmesini istiyoruz. Giresun’un kent müzesine ihtiyacı var, kent müzesi için de en uygun yer tarihi ve mimari özellikleriyle Ticaret Lisesi binasıdır. Binanın Kent Müzesi yapılması için Milli Eğitim Bakanlığının tahsisini kaldırmak konusunda yeniden girişimler yaptık. En kötü ihtimalle Giresun’da uygun bir hazine arazisinin eşdeğer okul yeri olarak imar planına Belediyemizce işlenmesi suretiyle sorunu aşabileceğimizi düşünüyoruz. Özetle Ticaret Lisesinin tarihi binasının Giresun Kent Müzesi yapılması konusunda çalışmalarımızın sürdüğünü, bu hususu kararlılıkla takip ettiğimizi ifade etmek isterim.

Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizin yeni yılını kutlar, 2020 yılının birlik beraberlik içinde şehrimiz, ülkemiz ve milletimiz için sağlık, huzur ve başarı dolu bir yıl olmasını diliyorum.

 

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Bakan Kasapoğlu Belediyeyi Ziyaret   Kum Çakıl Ocaklarının Kapatılması D
  Ortaklaşa Çözüm Yolları Üretmeye Ça   Afet Yardımlarında Siyasi Ayrım mı
  Tığlı, Alucra'da İncelemelerde Bulu   Ak Gençlerden Mütercimler İçin Suç
  CHP Vekili Tığlı'dan Ziyaret   Deva Partisi Giresun'da Örgütlendi
  Belediye Meclisi Toplandı   Memleket Sevdalısı Vekille Konuştuk
  Meclisten Devlete Afet Teşekkürü   İGM Başkanı Şahin, O Önergeyi Neden
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Minik Kuşun Kocaman Öğütl
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım