Bütçe Limiti Harfiyen Uygulansın TFF eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Emre Alkin, futbol kulüplerine bütçe limiti getirilmesini doğru ancak amacına ulaşılması için mutlaka ve sulandırılmadan uygulanması gereken bir karar olarak nitelendirdi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Spor   

Bütçe Limiti Harfiyen Uygulansın

Bütçe Limiti Harfiyen Uygulansın TFF eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Emre Alkin, futbol kulüplerine bütçe limiti getirilmesini doğru ancak amacına ulaşılması için mutlaka ve sulandırılmadan uygulanması gereken bir karar olarak nitelendirdi.

Eklenme tarihi: 21.1.2020 12:13:02

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) gelecek yıl devreye girecek şekilde karar altına aldığı kulüplere yönelik bütçe limiti uygulamasını değerlendirdi. Geçmişte TFF Genel Sekreterliği görevinde de bulunan Prof. Dr. Alkin, TFF'nin buna ilişkin kararını “sert” olarak değerlendirirken, “Bugüne kadar finansal 'fair play' kurallarına uyulmuş olsaydı, böyle sert kararlar alınmasına gerek kalmazdı” dedi.

Silinen Puanlar Bile Ertelendi

Türkiye’deki kulüplerden finansal 'fair play' kurallarını UEFA’da mücadele edenler hariç dikkate alan olmadığını savunan Alkin şöyle dedi: “Hatta geçmişte bazı kulüplere puan eksiltme cezaları verilmişti. Bu cezalar da ertelenerek kurallara uymayan bu kulüpler, üstüne bir de ödüllendirilmiş oldu. Bazı siyasilerin göreve geldiği şehirlerdeki futbol kulüplerine indirim yapılarak şirin gözükülmeye çalışılmıştı. Ama deniz bitti. Dolayısıyla finansal 'fair play' kurallarının uygulanması için bir saha temizliğine gerek vardı. Bu saha temizliği, TFF’nin bu sert kararıyla şekillenmeye başladı.”

Ferrari İsteyen Yolunu Temiz Tutmalı

Prof. Dr. Emre Alkin, çok büyük başarılar hedefleyenlerin bunun gerektirdiği altyapıya ve anlayışa sahip olmaları gerektiğini vurguladı. Ferrari örneğiyle bu konudaki değerlendirmesinin altını çizen Prof. Dr. Emre Alkin şunları söyledi: “Türkiye’de şuna mutlaka dikkat etmeliyiz. Ferrari’miz olsun ama yolumuz olmasa da olur dememeliyiz. Ferrari kullanmak isteyenin öncelikle bu aracı kullanabileceği temiz bir yola ihtiyacı olur. Dolayısıyla Ferrari kullanmak istiyorsak yolumuzu temiz tutmalıyız. Yani futbol takımlarımızın öncelikle aldıkları borçlar karşılığında yeterli ölçüde değer yaratamadıklarını kabul etmeleri ve bu gerçeğe uygun hareket etmeleri lazım.”

Borçları Varlıklarından Büyük

Türkiye’deki kulüplerin varlıklarının, altına girdikleri yükümlülüklerden, yani borçlardan daha küçük olduğunu vurgulayan ünlü ekonomist Emre Alkin, şu görüşleri dile getirdi: “Bu durumdaki kulüplerin yaşamalarına imkan var mı, yok. Dolayısıyla, "Borçlarımız ertelensin, bankalar araya girsin, bizlere destek verilsin" demeye hakları yok. O yüzden, duyanlar bana kızacak ama yine de söyleyeyim, kulüplerin ilk önce bütçelerini küçültmeleri şart. Küçültmezler ve transfer ettikleri futbolculardan zarar etmeye devam ederlerse Türk futbolunu hiçbir şekilde ileri götüremeyeceğiz.”

Üç Liralık Oyuncuya Beş Lira Vermek

Prof. Dr. Emre Alkin, yabancı bir futbolcunun Avrupa’daki herhangi bir kulübe üç liraya transfer olacaksa Türkiye’den teklif aldığında beş lira istediğini söyledi. Bu fiyat farkının ise FİFA’nın önündeki Türkiye’deki kulüplerle ilgili çok sayıdaki davadan ileri geldiğini ifade eden Alkin sözlerini şöyle sürdürdü: “'Türkler menajerlere ve futbolculara para ödemiyor' şikayetleri var. Üç liralık oyuncuyu dört liraya kadar maliyetli hale getiriyoruz. Şanslı isek dört buçuk liraya satıyoruz. Ama beş liraya aldığımız oyuncu için hep yarım lira ya da bir lira zarar ediyoruz. Yabancı futbolcuyu buraya getirip sonra satarak zarar edersek hep zarar edeceğiz demektir.”

Portekiz Ligi İle Karşılaştırma

Portekiz ligindeki takımların Türkiye’dekilerin yarısı düzeyinde borca borçlu olduğuna dikkat çeken Emre Alkin, “Buna rağmen bizimkinin kat kat fazlası kadar değer yaratıyorlar. Portekiz ligindeki takımlar, aldıkları borcu değere çevirmekte başarılı. Türkiye’deki kulüplerde ise durum tam tersi. O yüzden de sürekli zarar ediyorlar. Dolayısıyla buna karşı önlem olarak TFF çok doğru bir karar aldı ve kulüplerin bütçelerine sınırlama getirdi” dedi.

TFF İlkeli Davranırsa Saygı Görür

Türkiye’de doğru karar almakla sorunların çözülemeyeceğini ifade eden Emre Alkin, “Alınan her doğru kararın başına ne geliyor? Ya sulandırılıyor ya araya birileri giriyor ya da erteleniyor. Yani istenen sonuç bir türlü alınamıyor” dedi. Alınan kararların hedeflerine ulaşması için TFF’nin ilkeli davranması gerektiğini ifade eden Alkin sözlerini şöyle tamamladı:

“TFF’yi ilkelerinin arkasında durmaya davet ediyorum. TFF maalesef prensiplerinin arkasında duramayan bir kurum. TFF son kararıyla futbol kulüplerine sadece borçlanma açısından değil, harcama açısından da bir kısıtlama, önlem getirmiş durumda. Bu bir kural ve mutlaka uygulanmalı. Ama Türkiye’de bugüne kadar olduğu gibi her doğru kararın başına gelen, bu kararın da başına gelmesin. Türkiye Futbol Federasyonu saygı görmek istiyorsa bugüne kadarki yaşananlardan farklı olarak kararlarının arkasında duracak, bunları uygulayacak, adaletli uygulayacak.”

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Spor HABERLERİ
  Bir Şampiyonluğun Hikâyesi   Egzersizini Evde Yap Hareketsiz Kal
  Güce Belediyespor Liderliğe Oturdu   İstanbullu Kadınlar Dünya Kadınlar
  Oyunu Kuralına Göre Oynayalım   Çotanaklar Bursa'da Destan Yazdılar
  Giresunlu Karateciler Yine Şaşırtma   Süper Lig 2019/2020 Sezonu Tahminle
  Yarışın Startını Giresun Valisi Ver   Bütçe Limiti Harfiyen Uygulansın
  Atletler Bu Sefer İlçeleri İçin Koş   Stadyum Mart Ayında Teslim Edilecek
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Kıyamet Alâmeti Koronavir
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Biz Bize Yeteriz Türkiye’
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım