Duayenlerden Güçlü Ekonomik Büyüme Tahmini Ekonominin duayenleri, Türkiye'nin güncel iktisadi görünümünü değerlendirerek beklentilerini açıkladılar

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Duayenlerden Güçlü Ekonomik Büyüme Tahmini

Duayenlerden Güçlü Ekonomik Büyüme Tahmini  Ekonominin duayenleri, Türkiye'nin güncel iktisadi görünümünü değerlendirerek beklentilerini açıkladılar

Eklenme tarihi: 30.1.2020 12:11:21

Altınbaş Üniversitesince düzenlenen "Çarşamba Buluşmaları-Ekonomi Söyleşileri"nde bir araya gelen Prof. Dr. Emre Alkin, Prof. Dr. Işın Çelebi ve Dr. Mahfi Eğilmez, Türkiye ekonomisi 2020 tahminlerini açıkladı. Prof. Dr. Emre Alkin ve Prof. Dr. Işın Çelebi, GSYH’nın 2020’de yüzde 4-5, Dr. Mahfi Eğilmez ise yüzde 3.5 büyüyeceğini öngördü.

Altınbaş Üniversitesinin geçen yıldan bu yana özel bir ilgiyle takip edilen "Çarşamba Buluşmaları"nda bir araya gelen ünlü iktisatçılar Prof. Dr. Emre Alkin, Prof.Dr. Işın Çelebi ve Dr. Mahfi Eğilmez, ekonomideki son gelişmeleri ele aldı.

Programda konuşan Altınbaş Üniversitesi Öğr. Üy. Prof. Dr. Emre Alkin,  göstergelerin ekonomide geçen yıla göre canlanmaya işaret ettiğini belirterek sanayi üretiminin istikrarlı biçimde arttığını ifade etti. Bununla birlikte dayanıklı tüketim mallarının üretimindeki artışın çok güçlü olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Alkin, reel sektör güven endeksinin de ocak ayında düştüğünü söyledi. Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye ekonomisinin 2020’de yüzde 4-5 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu.

“Bütçe Açığına Dikkat”

Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olan bütçe açığının büyüdüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Emre Alkin, tütünden alınan verginin artmaya devam ettiğini söyleyerek alkol ve tütünden alınan vergilerin kurumlar vergisinin üzerinde olduğunu vurguladı.

Türkiye’de kamu, özel ve hane halkının toplam borcunun yüzde 105’e yükseldiğini belirten Prof. Dr. Alkin, bu durumun uzun vadede risk yaratabileceğine işaret etti. Dünya ekonomisinin de 2020’de büyümeye devam edeceğini öngören Prof. Dr. Emre Alkin, “Küresel ticaretin 2020’de hem miktar hem değer bazında artması bekleniyor” dedi.

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’ın, çok düşük faizin şirketlerin kar etme motivasyonunu azalttığı yönündeki sözlerini hatırlatan Prof. Dr. Emre Alkin, “Amerika’da düşük faize rağmen kamu borcu artıyor. Her resesyondan sonra Amerika’da izlenen parasal gevşeme politikasının süresinin uzadığını görüyoruz. Ancak izlenen politikanın ekonomik büyüme üzerinde eskisi kadar etkili olamadığını da görmekteyiz” diye konuştu.

“Destekler Olmazsa Canlanma Yavaşlar”

Altınbaş Üniversitesi Öğr. Üy. Dr. Mahfi Eğilmez de programda yaptığı konuşmada Satınalma Yönetici Endeksi’ne (PMI) odaklandı. Şirketlerin satın almalarından yola çıkılarak ekonominin geleceğine dair tahminlerin yapıldığını belirten Dr. Mahfi Eğilmez, “Amerika’da PMI Endeksi şu anda kritik seviye olan 50’nin üzerinde bulunuyor. Dolayısıyla bu ülkede bir resesyon beklentisi bulunmuyor. Avrupa’da ise durum farklı; PMI Endeksi 42’nin üzerinde ancak 50’nin altında. Bu da Avrupa’da ekonomik toparlanmanın uzun süreceğini gösteriyor. Çin’in PMI endeksi ise güçlü bir ekonomik performansa işaret ediyor. Ancak Çin’de de borç ve gölge bankacılık sorunları tehdit oluşturmaya devam ediyor” değerlendirmesini yaptı.
Türkiye’de ise PMI Endeksi’nin 2018’de çöktükten sonra toparlanmaya başladığını ve 50’ye yakın bir seviyede bulunduğunu hatırlatan Dr. Mahfi Eğilmez, bu verinin resesyondan çıkışın sürdüğüne işaret ettiğini kaydetti. Sanayi üretimi ve perakende satış hacminde de artışın sürdüğünü ifade eden Dr. Mahfi Eğilmez, bu iki göstergenin ekonomide toparlanmayı onayladığını vurguladı.

Türkiye’nin sanayi üretiminde görülen artışı da değerlendiren Eğilmez, bu artışın kredilerdeki artış ve vergi indirimleri ile desteklendiğini, bu destekler olmazsa sanayi üzerinde çok olumsuz etki yaratacağını belirtti. Verilen desteklerin bütçe açığında artışa yol açtığını söyleyen Dr. Mahfi Eğilmez, bu çelişkinin önümüzdeki dönemde ekonomiyi zorlayacağını ifade etti.

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3.5 büyüyeceği tahmininde bulunan Dr. Mahfi Eğilmez, enflasyonu ise yüzde 13 olarak tahmin etti. Dr. Mahfi Eğilmez dolar için kur beklentisini 6.55, Euro için de 7.24 olarak açıkladı ancak kur tahminine güvenilmemesi gerektiğini çünkü bu değerin Trump’ın tweet’lerinin de içinde yer aldığı çok sayıda faktörden etkilendiğini söyledi.

“Algı Gerçeği Yansıtmıyor”

Altınbaş Üniversitesi Öğr. Üy. ve ekonomiden sorumlu Devlet eski Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi ise Türkiye ve dünya ekonomisinde işlerin sanıldığı kadar iyi olmadığını vurguladı. IMF’nin dünya ekonomisinin yüzde 3.3 büyüyeceğini tahmin ettiğini belirten Prof. Dr. Çelebi, bununla birlikte Avrupa ekonomisi için sadece yüzde 1.3’lük büyüme tahmini yapıldığını aktardı. Prof. Dr. Çelebi, “Amerika ile İsrail’in Ortadoğu’ya yeni dizayn verme çabasını da yakından izlemek gerekli. Bunu göz önünde bulundurmadan ekonomiyi doğru analiz etmek mümkün olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisinin 2020’de yüzde 4-5 civarında büyüyeceğini öngören Prof. Dr. Işın Çelebi, Türkiye’nin kendi teknolojisini yaratamadığını bu nedenle de mevcut büyümenin hormonlu olduğunu kaydetti. İşsizliğin ekonomiye dair en temel göstergelerden biri haline geldiğini de vurgulayan Prof. Dr. Çelebi, istihdamda güçlü bir artış sağlanmadan, işsizlik azaltılmadan ekonominin düzeltilmesinin mümkün olmadığını vurguladı. İthalatla sağlanan büyümenin sanal büyüme olduğunu ifade eden Prof. Dr. Işın Çelebi, Türkiye’nin ekonomik sorunlarının bundan kaynaklandığını anlattı.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Kısa Çalışma Ödeneğinde Kolaylık Sa   Bankalara Çağrı; Faizleri Durdurun!
  Çiftçi Hesaplarına Koyulan Blokeler   Fiyatlardaki Düşüş Tüketiciye Yansı
  Salgının Ekonomik Etkilerini Atlata   Salgınının Ekonomiye Maliyeti Büyü
  Salgın Mağdurlarından Su Parası Alı   Bugünler Birbirimize Kolaylık Göste
  Biz Sizin İçin Tarladayız   Alucra Vakfı, Sosyal Dayanışma İçin
  Koronavirüs Önlemleri Nasıl Olmalı?   TZOB'dan Covid-19 Danışma Kurulu Ön
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Lâ Tahzen!.. (Üzülme!)
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Biz Bize Yeteriz Türkiye’
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım