Alkin, Enflasyon Bu Sefer Şaşırttı Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, gıda, ulaştırma, konut, giyim ve ayakkabı ile ev eşyasının sepetteki ağırlıkları azaltılmasına rağmen Ocak ayı tüketici fiyatlarının beklentilerin çok üzerinde arttığına dikkat çekti.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Alkin, Enflasyon Bu Sefer Şaşırttı

Alkin, Enflasyon Bu Sefer Şaşırttı Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, gıda, ulaştırma, konut, giyim ve ayakkabı ile ev eşyasının sepetteki ağırlıkları azaltılmasına rağmen Ocak ayı tüketici fiyatlarının beklentilerin çok üzerinde arttığına dikkat çekti.

Eklenme tarihi: 4.2.2020 08:36:07

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, Ocak ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Yılın ilk ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 1.35 ile beklentilerin çok üzerinde arttığına dikkat çeken Emre Alkin, “Normalde İTO perakende enflasyonuyla senkronize devam eden enflasyon, bu sefer beklentilerin son derece üzerinde şaşırtıcı şekilde yüksek açıklandı” dedi.

SEPETTEKİ DEĞİŞİME RAĞMEN YÜKSEK

Vatandaşı en çok ilgilendiren bazı ürünlerin enflasyon sepetindeki ağırlıklarının azaltıldığına dikkat çeken ünlü Emre Alkin, “Yani gıda, ulaştırma, konut, giyim ve ayakkabı ile ev eşyasının enflasyon sepetindeki ağırlıkları düşürülmüş. Hayat pahalılığını ilgilendiren mal ve hizmetlerin endekse etkisi düşürülmesine rağmen enflasyon çok yüksek çıktı. Bu çok acayip bir durum. Buna rağmen TÜFE rakamı beklentinin çok üzerinde açıklanmışsa, demek ki geçen yılın endeksine göre bakılsaydı çok daha yüksek çıkabilirdi” dedi.

İTO’NUN RAKAMLARINDAN DA KOPUK

Prof. Dr. Emre Alkin, normalde eşgüdümlü seyreden Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) endeks rakamlarının da bu kez birbirinden koptuğunu söyledi. TÜİK’in açıkladığı Ocak ayı enflasyon rakamının, İTO tarafından açıklanan rakamların iki katından fazla çıktığına dikkat çeken ünlü ekonomist “Bu durum, İTO hesaplamalarını da tartışılır hale getiriyor. Sonuçta İstanbul, fiyat  artışlarının oldukça yüksek yaşandığı bir şehir. Dolayısıyla bu kadar yüksek fiyat artışının yaşandığı bir yerde 400’den fazla mal ve hizmetin bulunduğu TÜFE endeksinden daha düşük bir rakamın çıkması çok akla yatkın gelmiyor. Dolayısıyla İTO’nun bu farkı açıklaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

NEGATİF REEL FAİZ SÜRECİ UYARISI

Prof. Dr. Emre Alkin, beklentilerin üzerinde çıkan enflasyon rakamlarının, Merkez Bankası’nın 19 Şubat’ta alacağı faiz kararını daha kritik hale getirdiğini söyledi. Beklenti anketlerinde 12 aylık enflasyon tahmininin yüzde 10.04 olduğuna bulunduğuna dikkat çeken Alkin “Bu rakam ankete katılanların enflasyonun düşeceğinde mutabık olsalar da tek haneye ineceğinde mutabık olmadıklarını gösteriyor. Merkez Bankası’nın yüzde 8.2 yıllık enflasyon beklentisi deklare ettiği bir ortamda bankalar mevduata net yüzde 9 faiz verirken cüzü de olsa reel faiz ortaya çıkıyor. Eğer Merkez Bankası 19 Şubat’ta faizlerde 50 baz puan indirim yaparsa, hem resmî hem de piyasa beklentisi olarak negatif reel faiz sürecine girmiş olacağız” diye konuştu.

MERKEZ’İN İŞİNİ ZORLAŞTIRDI

Kimi yatırımcıların zaman zaman “Ben enflasyona değil, dolar/TL ilişkisinin seyrine bakarım” diyebildiğine işaret eden Prof. Alkin “Ancak enflasyon-faiz ilişkisini koparırsak bunun döviz kurları üzerine de olumsuz etki yapacağını unutmamalıyız” dedi. Kur hareketlerinin MB kararlarına bağlı olarak da gelişebildiğini hatırlatan Alkin, “Dolayısıyla MB’nin 19 Şubat’ta alacağı faiz kararı bugün açıklanan enflasyon rakamlarıyla oldukça zorlaştı. MB’nin en fazla 25-50 baz puanlık indirim yapabilme imkanı bulunduğunu, bunun üzerinde bir faiz indiriminin piyasaları karıştıracağını düşünüyorum” diye konuştu.

BEKLENTİLER OLUMSUZA DÖNEBİLİR

Ocak ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerini bir uyarı ile tamamlayan Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin şöyle konuştu: “Bundan sonraki aylarda, bir ya da iki defa Ocak ayı kadar yüksek enflasyon gelirse, enflasyon beklentilerinin olumsuza döneceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Belki de sepetteki ağırlıkların değiştirilmesi bundan kaynaklanıyor.”

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Fiyatlardaki Düşüş Tüketiciye Yansı   Salgının Ekonomik Etkilerini Atlata
  Salgınının Ekonomiye Maliyeti Büyü   Salgın Mağdurlarından Su Parası Alı
  Bugünler Birbirimize Kolaylık Göste   Biz Sizin İçin Tarladayız
  Alucra Vakfı, Sosyal Dayanışma İçin   Koronavirüs Önlemleri Nasıl Olmalı?
  TZOB'dan Covid-19 Danışma Kurulu Ön   Ulusoy Un Tam Kapasite Üretimde
  Mobilya Sektörü Ekonomi Paketinden   Virüsün Yayılımına Dair Senaryolar
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Kıyamet Alâmeti Koronavir
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Biz Bize Yeteriz Türkiye’
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım