Beyaz Kıta Yolculuğu Kitaplaştırıldı Türkiye'nin Antarktika'ya düzenlediği seferlerle kıtaya yönelik hedeflerinin anlatıldığı Türkiye'nin Beyaz Kıta Yolculuğu: Antarktika Seferleri kitabı okuyucuyla buluştu.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Beyaz Kıta Yolculuğu Kitaplaştırıldı

Beyaz Kıta Yolculuğu Kitaplaştırıldı Türkiye'nin Antarktika'ya düzenlediği seferlerle kıtaya yönelik hedeflerinin anlatıldığı Türkiye'nin Beyaz Kıta Yolculuğu: Antarktika Seferleri kitabı okuyucuyla buluştu.

Eklenme tarihi: 5.2.2020 12:50:44

Anadolu Ajansının 'Türkiye'nin Beyaz Kıta Yolculuğu: Antarktika Seferleri' kitabı 2 dilde yayımlandı Anadolu Ajansının (AA) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile iş birliği yaparak hazırladığı ve Türkiye'nin Antarktika'ya düzenlediği seferlerle kıtaya yönelik hedeflerinin anlatıldığı "Türkiye'nin Beyaz Kıta Yolculuğu: Antarktika Seferleri" kitabı yayımlandı.

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi için hazırlıklar tamamlandı

Antarktika'daki meteoroloji istasyonu güneş radyasyonunu da ölçecek. Türkçe ve İngilizce olmak üzere 2 dilde yayımlanan kitap, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde kıtaya düzenlenen seferlerle buraya yönelik çalışmaları içeriyor.

Türkiye'nin gelecek dönemde "beyaz kıta"ya yönelik hedeflerinin de ele alındığı "Türkiye'nin Beyaz Kıta Yolculuğu: Antarktika Seferleri" isimli kitap, alanındaki nadir yayınlardan biri olması bakımından arşiv niteliği taşıyor.

Haberlere yansımayan notlar ve kareler

Kitapta, buzullarla örtülü olan ve bilimsel araştırmalar için doğal bir laboratuvar olarak kabul edilen Antarktika'nın bilinmeyenlerine ışık tutuluyor. Türk Bilimsel Araştırma Kampı'nın kurulmasından Milli Sporcu Şahika Ercümen'in kıtadaki tarihi dalışına, Türkiye'nin Antarktika'daki ilk meteoroloji ölçüm istasyonun kurulmasından haritacılık alanında yapılan faaliyetlere kadar çalışmaların anlatıldığı kitapta, seferden haberlere yansımayan notlar ve kareler de yer alıyor.

"Nihai hedefimiz danışman ülke olmak"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AA muhabirine, kutup araştırmalarının dünyanın geçmişine olduğu kadar geleceğine de ışık tuttuğunu söyledi. Bu alanda yapılan öncü çalışmaların yer bilimleri, fiziki bilimler, canlı bilimleri ve beşeri bilimler alanında farklı perspektifleri gün yüzüne çıkararak, ezberleri bozduğunu belirten Varank, "Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliğiyle başlattığımız Antarktika Bilimsel Araştırma ve Bilim Üssü Projesi kapsamında nihai hedefimiz ülkemizi danışman ülke statüsüne geçirmek ve kıtanın yönetiminde söz sahibi olabilmektir." dedi.

"Gelecek nesillere aktarılacak"

Varank, bu statüyü kazanmak için kıtaya her sene bilimsel seferler düzenlendiğini, ülkelerle iş birliği faaliyetleri yürütüldüğünü ve nitelikli bilimsel çalışmaların desteklendiğini ifade ederek, kıtaya bugüne kadar 3 sefer gerçekleştirildiğini, bilim insanlarının 42 projesinin desteklendiğini ve Antarktika ile ilgili projelerin daha kurumsal bir yapıda sürdürülmesi için TÜBİTAK çatısı altında Kutup Araştırmaları Enstitüsünün kurulduğunu bildirdi.

Kıtaya düzenlenen son seferin ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Varank, şunları kaydetti: "Bu seferde Antarktika'da ülkemizin geçici üssünü kurduk. AA muhabirleri de sefer boyunca anlık servis ettikleri haberler ve görüntülerle gelişmeleri dünyaya duyurdu. Bilim insanlarımızın izlenimleri, sefer boyunca yaptıkları çalışmalar, günlük yaşamları ve kıtayı yansıtan fotoğraflar arşiv niteliğindeki bu kitapla gelecek nesillere aktarılacak. Bu kitabın sadece konunun meraklılarının değil, bilinmeyeni keşfetmeye odaklanan tüm okuyucuların ilgisini çekeceğini düşünüyorum."

"Yeni bir dönemin kapısı aralandı"

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı da kitabın ön sözünü kaleme aldı. Kazancı, kutupların el değmemiş doğasının dünyanın geleceği için büyük önem taşıdığını ve bu bölgelerin iklim araştırmaları, jeofizik, biyoloji, uzay bilimleri ve diğer birçok bilim dalı için "doğal laboratuvar" özelliğine sahip olduğunu ifade etti.

Kutup bölgelerine yönelik araştırmalarını yoğunlaştıran Türkiye’nin son yıllarda Antarktika'da önemli çalışmalara imza attığına ve evrensel sorunlara karşı duyarlılığını siyasetten bilime her alanda sürdürdüğüne dikkati çeken Kazancı, geçen yıl 3'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ni düzenleyen Türkiye'nin kıtada kurduğu Türk Bilimsel Araştırma Kampı ile Antarktika'ya yönelik araştırmalarında yeni bir dönemin kapısını araladığını vurguladı.

AA farkındalığın artırılmasına katkı sağladı

Kazancı, bu önemli seferde AA muhabirlerinin de ilk kez bilim insanlarına eşlik ederek, kıtada yapılan çalışmaları Türkiye’ye ve dünyaya aktardığını hatırlattı. Kitabın basılmasında katkıları bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Bakan Varank'a teşekkürlerini sunan Kazancı, şu ifadelere yer verdi: "AA olarak anlık servis ettiğimiz haber, görüntü̈ ve fotoğraflarla Türk bilim insanlarının Antarktika'daki çalışmaları medyada geniş yer bulurken Türkiye’nin kutup bölgelerine yönelik yürüttüğü çalışmalara ilişkin farkındalığın artırılmasına da katkı sunuldu. Bu kitap, Türkiye’nin 3'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi süresince AA muhabirlerinin kıtadan edindiği izlenimler ve objektiflerine yansıyan karelerden oluşuyor."

Haber: Dilara Zengin   | AA

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Tuzla'da Tabletsiz Öğrenci Kalmayac   Kâtip Şadi'yle Bir Devir Kapandı
  Afrika'da Acil Yardıma İhtiyaç Var   Korsan Eğitim Kitapları Operasyonu
  Espiyeliler Sel Felaketine Kayıtsız   Afet Bölgelerinde Aşure Dağıtıldı
  Akülü Araçlarını Teslim Aldılar   Mangaltepe Savaşı İle İlgili Hatıra
  Giresun Milli Değerlerine Sahip Çık   Giresun'un Size İhtiyacı Var!
  Sel Felaketine Direnen Kemer Köprül   Resim ve Kompozisyon Yarışmaları So
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İçişleri Bakanı Soylu’nun
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım