Gaziosmanpaşa'da Şiir Tadında Bir Gece Gaziosmanpaşa Belediyesi ile İlim Yayma Cemiyeti Gaziosmanpaşa Şubesinin ortaklaşa düzenlediği şiir gecelerinin biri daha Bestami Yazgan'la gerçekleşti.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Gaziosmanpaşa'da Şiir Tadında Bir Gece

Gaziosmanpaşa'da Şiir Tadında Bir Gece Gaziosmanpaşa Belediyesi ile İlim Yayma Cemiyeti Gaziosmanpaşa Şubesinin ortaklaşa düzenlediği şiir gecelerinin biri daha Bestami Yazgan'la gerçekleşti.

Eklenme tarihi: 16.2.2020 08:34:34

Her ay o ayda vefat bir şair adına düzenlenen Şiirini Al da Gel programlarından biri bu sefer yaşayan şairlerimizden Bestami Yazgan adına yapıldı. Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezinde yapılan gecede Bestami Yazgan kendisi için yapılan geceye konuk olarak dinleyicilerle hoş saatler geçirdi.

“Çiçeklerle hoş geçin /Balı incitme gönül. /Bir küçük meyve için /Dalı incitme gönül.” şiirinin şairi Bestami Yazgan, kültür, sanat ve şiir konusunda görüşlerini anlatarak başladığı gecede, yer yer şiirlerinden örnekler verdi. Doğduğu ve büyüdüğü ve 40 yıla yakın yaşadığı Osmaniye ve çevresinden anekdotlarla süslediği konuşmasında “şiir, milli kültürün temelidir. Gelenek ve göreneklerimizin yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması için gereklidir. Tarihini ve kültürünü bilmeyen milletlerin, coğrafyasını başkaları çizer.

Türk milleti misafirperverdir, dostça gelenin başımızın üzerinde yeri vardır ancak düşmanca gelenin ayağımızın altında ağırlarız” diyerek şiirin milli duygu ve düşünceleri aktarmada en önemli araç olduğunu belirtti. Kahramanlıkların şiirle anlatılmadığı durumlarda bunun kısa sürede unutulacağını, ancak şiir yazıldığı durumlarda bunun yıllarca dillerde terennüm ettiğini belirti. Bunun da en güzel örneğinin Çanakkale Şehitlerine ve İstiklal Marşı olduğunu söyledi.

İlim Yayma Cemiyeti Gaziosmanpaşa Şube Başkanı Kerem Akpınar da yaptığı kısa konuşmada “Gaziosmanpaşa’da bir gelenek oluşturmaya çalışıyoruz. Kültürümüze ve edebiyatımıza sahip çıkmaya ve onu yaşatmaya gayret ediyoruz. Bunun için her ay burada bir araya gelip bir değerimizi hep beraber tanımaya ve ne söylediğini anlamaya çalışıyoruz. İngilizlerin meşhur devlet adamlarından birinin meşhur bir sözü vardır “Bugün İngiliz kavmine deseler ki, Hindistan’dan mı vaz geçersin, Shakespeare’den mi; tereddütsüz Hindistan’ı bir bahşiş diye verirdik ve Shakespeare’i alırdık!” demiş. Bir değerlerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz, bu yüzden bugün bizimle olduğunuz için size teşekkür ederiz. Ağzınıza sağlık, iyi ki geldiniz ve bizleri memnun ettiniz” dedi.

Programa Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Ak Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Serkan Acar, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Giresun Medya Platformu Başkanı İbrahim Balcıoğlu ve kültür ve şiir dostları katıldı.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Tuzla'da Tabletsiz Öğrenci Kalmayac   Kâtip Şadi'yle Bir Devir Kapandı
  Afrika'da Acil Yardıma İhtiyaç Var   Korsan Eğitim Kitapları Operasyonu
  Espiyeliler Sel Felaketine Kayıtsız   Afet Bölgelerinde Aşure Dağıtıldı
  Akülü Araçlarını Teslim Aldılar   Mangaltepe Savaşı İle İlgili Hatıra
  Giresun Milli Değerlerine Sahip Çık   Giresun'un Size İhtiyacı Var!
  Sel Felaketine Direnen Kemer Köprül   Resim ve Kompozisyon Yarışmaları So
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İçişleri Bakanı Soylu’nun
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım