Gaziosmanpaşa'da Şiir Tadında Bir Gece Gaziosmanpaşa Belediyesi ile İlim Yayma Cemiyeti Gaziosmanpaşa Şubesinin ortaklaşa düzenlediği şiir gecelerinin biri daha Bestami Yazgan'la gerçekleşti.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Gaziosmanpaşa'da Şiir Tadında Bir Gece

Gaziosmanpaşa'da Şiir Tadında Bir Gece Gaziosmanpaşa Belediyesi ile İlim Yayma Cemiyeti Gaziosmanpaşa Şubesinin ortaklaşa düzenlediği şiir gecelerinin biri daha Bestami Yazgan'la gerçekleşti.

Eklenme tarihi: 16.2.2020 08:34:34

Her ay o ayda vefat bir şair adına düzenlenen Şiirini Al da Gel programlarından biri bu sefer yaşayan şairlerimizden Bestami Yazgan adına yapıldı. Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezinde yapılan gecede Bestami Yazgan kendisi için yapılan geceye konuk olarak dinleyicilerle hoş saatler geçirdi.

“Çiçeklerle hoş geçin /Balı incitme gönül. /Bir küçük meyve için /Dalı incitme gönül.” şiirinin şairi Bestami Yazgan, kültür, sanat ve şiir konusunda görüşlerini anlatarak başladığı gecede, yer yer şiirlerinden örnekler verdi. Doğduğu ve büyüdüğü ve 40 yıla yakın yaşadığı Osmaniye ve çevresinden anekdotlarla süslediği konuşmasında “şiir, milli kültürün temelidir. Gelenek ve göreneklerimizin yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması için gereklidir. Tarihini ve kültürünü bilmeyen milletlerin, coğrafyasını başkaları çizer.

Türk milleti misafirperverdir, dostça gelenin başımızın üzerinde yeri vardır ancak düşmanca gelenin ayağımızın altında ağırlarız” diyerek şiirin milli duygu ve düşünceleri aktarmada en önemli araç olduğunu belirtti. Kahramanlıkların şiirle anlatılmadığı durumlarda bunun kısa sürede unutulacağını, ancak şiir yazıldığı durumlarda bunun yıllarca dillerde terennüm ettiğini belirti. Bunun da en güzel örneğinin Çanakkale Şehitlerine ve İstiklal Marşı olduğunu söyledi.

İlim Yayma Cemiyeti Gaziosmanpaşa Şube Başkanı Kerem Akpınar da yaptığı kısa konuşmada “Gaziosmanpaşa’da bir gelenek oluşturmaya çalışıyoruz. Kültürümüze ve edebiyatımıza sahip çıkmaya ve onu yaşatmaya gayret ediyoruz. Bunun için her ay burada bir araya gelip bir değerimizi hep beraber tanımaya ve ne söylediğini anlamaya çalışıyoruz. İngilizlerin meşhur devlet adamlarından birinin meşhur bir sözü vardır “Bugün İngiliz kavmine deseler ki, Hindistan’dan mı vaz geçersin, Shakespeare’den mi; tereddütsüz Hindistan’ı bir bahşiş diye verirdik ve Shakespeare’i alırdık!” demiş. Bir değerlerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz, bu yüzden bugün bizimle olduğunuz için size teşekkür ederiz. Ağzınıza sağlık, iyi ki geldiniz ve bizleri memnun ettiniz” dedi.

Programa Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Ak Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Serkan Acar, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Giresun Medya Platformu Başkanı İbrahim Balcıoğlu ve kültür ve şiir dostları katıldı.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Şair Süleyman Usta'dan Metin Abi Şi   27 Mart Dünya Tiyatro Günü Bildiris
  Giresunlu Şairden Sağlık Bakanına Ş   Kadir Aydın'dan Miraç Kandil Mesajı
  Çanakkale Ruhuyla Çalışıyoruz   Güceli Öğrencilerden Örnek Davranış
  Sabri Öztürk Resim Sergisi Açıldı   Halk Oyunları Ekibi İl Birincisi Ol
  İş ile Düş Arasında Resim Sergisi   Hüseyin Yelek Hocam!
  Bulancak'tan Mehmetçiğe Fındık İkra   Kadınlar Gününde Anlamlı Etkinlik
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Berat Gecesinde Duâ Sefer
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Biz Bize Yeteriz Türkiye’
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım