Bayram Öztürk Dobra Dobra Konuştu Geçtiğimiz günlerde mahalli basında çıkan haberlerde Giresun'un muhtelif yerlerine yapılacak kafes balıkçılığına ait ÇED raporlarının sahte olduğuna dair iddialar üzerine Bayram Öztürk ile konuştuk.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Bayram Öztürk Dobra Dobra Konuştu

Bayram Öztürk Dobra Dobra Konuştu Geçtiğimiz günlerde mahalli basında çıkan haberlerde Giresun'un muhtelif yerlerine yapılacak kafes balıkçılığına ait ÇED raporlarının sahte olduğuna dair iddialar üzerine Bayram Öztürk ile konuştuk.

Eklenme tarihi: 21.2.2020 11:59:40

Denizlerde kafes balıkçılığı yöntemiyle yapılan balık üretiminin çevre ve denize olumsuz etkilerini araştırmaya çalıştık. Öncelikle bu haberde adı geçen Giresun Milletvekili Necati Tığlı’ya ulaştık samimi içten cevapları için kendisine teşekkür ederim. Sayın Tığlı alınan ÇED raporunun sahte olup olmadığını yazılı ve görsel basın üzerinden ve de Meclis Genel Kurulunda soru önergesi olarak, Sayın Bakana sordum. Bu yatırımı yapanların bölgede,  vatandaşları bilgilendirip bilgilendirmediği noktasında serzenişlerim oldu. Biz yatırıma karşı değiliz uygunluğunu olup olmadığına bakmak gerekir” diye konuştu.

Şimdi gelelim mavi ekonomiyi Giresun’a kazandırmaya çalışan ve 4,5 yıldır projeye izin almaya çalışan ve sonunda da muvaffak olan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesinden ve aynı zamanda Tokyo Denizcilik Bilimleri Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bayram Öztürk hocamıza bilgi babında sorular sorduk ve Japonya’dan bizlere yazdı

Prof. Dr. Bayram Öztürk sorduğumuz sorular diğer açıklamaları şöyle “Proje kıyıdan bin metre uzaklıkta ve otuz metre derinlik olmalı bunlar askeri standartlar arıca trix olarak bilinen standartlara uygun olmalıdır. Zaten ÇED raporunda bunlar var. Giresun’da sahil ilçelerinde tüm atıkları denize gidiyor arıtma yok yani il ve ilçelerde arıtılmamış atıklar denizi kirletiyor, Balık çiftliklerine karşı çıkanlar acaba konuyla ilgili neler yaptı keşke bir telefon açıp sorsalardı. Samimiyetle soruyorum Giresun ilinde çevre ve sahiller denizler için neler yapıyorlar? Bu dereler, nehirler, lağımlar denizi kirletirken neler yapılıyor? Tabi ki bir şeyler yapılıyordur rutin olarak. Ancak bir bilim adamı olarak söylüyorum geleceğimiz o kadarda parlak değil eğer önlemler alınmazsa.

Balık çiftliklerinin denize zararlı etkileri varsa zaten bakanlık bunları izleyerek önlem alır. Zarar yemden veya dışkıdan olabilir bu ise suda akıntıyla kolayca parçalanıp dağılır veya dibe çöker. Dibe çöken kısım sığ sularda kirlenme oluşturur. Ancak seçilen yer hem derin hem de sığ değil. Bu çiftlikler Karadeniz’de birçok yerde var. En yakın Ordu Perşembe bölgesi, Sinop, Samsun, Trabzon ve Rize’ye kadar var buralarda bulunuyor. Kirlenme buralarda da yok. Ben bu yatırımların bölgeye iş ve aş getireceğine inanıyorum. Giresun’a bence piyango gibi yatırım. Başka ne yatırımı var Giresun’un hiç. Millet iş bulacak ilk etapta en az 100 kişi denizcilik meslek lisesi veya su ürünleri meslek lisesi mezunları yanında başka iş birçok iş kolunda iş çıkacak. Bu mavi yatırım ve mavi ekonominin nimetlerini Giresun’a taşımalıyız. Balık üretimiyle ihracat yapacak Giresun. Giresun bugün işsizler ordusunu İstanbul’a gönderen bir şehir, insanlar aç, yoksul, asgari ücrete talim ediyorlar. Bu yatırım yapanlara dua etmeliler. Burada denizde alabalık üretilecek (Karadeniz somonu denilen). Paketlenip dondurulup ihraç edilecek.  Tatlı suda üretilen balık yavruları bu kafeslere gelecek burada büyütülüp Mayıs sonu gibi ağlar kafeslerden alınıp ihracata gidecek. Geçenlerde İstanbul’da yapılan Tirebolu Kültür ve Tanıtım Günlerinde de söylemiştim bu yatırımlar milyon dolarlık işler.

Sayın Vekilin gazetelerde çıkan beyanatlarına gelince ben katılmıyorum. Soru önergesi vermesi de kendi bileceği iş. Kendilerini iyi tanırım keşke sorsaydı izah ederdim. Sadece muhalefet yapmak için yapılan bir eylem bence. Oysa Giresun’a yatırım için bu projeye kendisinin olması gerekirdi. Tabii AKP’nin bütün politikaları doğru değil ama iş üretim olunca destek verilmeli. Giresun olunca destek verilmeli. Kirlenme ve üretimle ilgili verilen ÇED raporu da var. Kimse bilmeden konuşmasın. Bu proje tam üç yıl engellendi daha fazla engellenirse iptal edilir ve Giresun zarar eder. Yatırımcı başka yer bulur zaten para adamların paralarına ortak değiliz. Dediğim gibi istedikleri yere giderler. Bekleyen illerde var. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Giresun ekonomisi 81 il içerisinde 80. olmuş diye günlerdir söyleniyor. Fındık bizim her şeyimiz ancak yetmiyor. Yeterli turizm yatırımı da yok. Denizde hem üretim yapmak hem de deniz turizmini canlandırmak gerek. Karadeniz’in Giresun’da özelikle Tirebolu’da birçok batık gemi var buralarda dalış turizmine hazırlanması gerek. Bunun için de elimizden geleni yaparız zaten bir çalışmamız var. Lakin başladığımız her çalışmalarda engel görürsek sadece yazın fındığa gelir birkaç gün yayla ve cenik gezeriz. Yılgın ve Tirebolu plajında birkaç defa denize girer, sılayı rahimi yapar köylü köyüne döner. Üzerine basa basa söylüyorum bendeniz Bayram Öztürk olarak söylüyorum parayla pulla işimiz olmaz, bizim tek gayemiz doğduğumuz topraklara ahde vefamızı göstermek istiyoruz. Halis ve samimi duygularımızla Tokyo’dan selamlar” diye konuştu.

Haber: Aydın Kömürcü

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Fiyatlardaki Düşüş Tüketiciye Yansı   Salgının Ekonomik Etkilerini Atlata
  Salgınının Ekonomiye Maliyeti Büyü   Salgın Mağdurlarından Su Parası Alı
  Bugünler Birbirimize Kolaylık Göste   Biz Sizin İçin Tarladayız
  Alucra Vakfı, Sosyal Dayanışma İçin   Koronavirüs Önlemleri Nasıl Olmalı?
  TZOB'dan Covid-19 Danışma Kurulu Ön   Ulusoy Un Tam Kapasite Üretimde
  Mobilya Sektörü Ekonomi Paketinden   Virüsün Yayılımına Dair Senaryolar
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Kıyamet Alâmeti Koronavir
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Biz Bize Yeteriz Türkiye’
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım