Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülsün Aygörmez, gündeme bomba gibi düşen Kadir Şeker olayını değerlendirdi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa

Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülsün Aygörmez, gündeme bomba gibi düşen Kadir Şeker olayını değerlendirdi.

Eklenme tarihi: 25.2.2020 21:20:29

Geçtiğimiz günlerde Konya'da üniversiteye hazırlanan Kadir Şeker (20), 5 Şubat Çarşamba akşamı Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi'ndeki parkta Ayşe D.'ye (35) Özgür Duran (32) tarafından şiddet uyguladığını görmüş, olaya müdahale ettiği sırada saldırgan Özgür Duran'ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşmıştı. Şeker'i bir süre kovaladığı ve darp ettiği ileri sürülen Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle hayatını kaybetmiş, sonrasında Kadir Şeker çıkarıldığı mahkemece "kasten adam öldürme" suçundan tutuklanmıştı. Yaşanan bu olayla, meşru müdafaa nedir ne değildir tartışmaları kamuoyunun gündemine girdi. Teknik anlamda maddî ceza hukukunun önemli konularından biri, toplumun birçok kesiminde tartışılmaya başlandı. Konuyla İlgili olarak İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gülsün Aygörmez’den görüş aldık.

Güncel hukukî tartışmaları öğrencileriyle aktif bir tartışma kültürü içerisinde bilimsel açıdan irdelemek amacıyla İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi, düzenlediği konferansta Kadir Şeker olayı ışığında meşru müdafaayı tartıştı. Konferansta konuşmacı olarak yer alan ve konuyla İlgili görüş aldığımız Doç. Dr. Gülsün Aygörmez, “Meşru müdafaa sadece bizim hukukumuzun değil, birçok hukuk sisteminin kabul ettiği evrensel bir hukuka uygunluk sebebidir. Hukuka uygunluk sebebi ile kast edilen, özünde hukuka aykırı olana hukuka uygunluk kazandırmadır. Örnek olarak kasten öldürmeyi ele alırsak: Bir başka insanı bilerek ve isteyerek öldürmek, Türk Ceza Kanunu m. 81 ile yasaklanmıştır” diye konuştu. “Bu yasak normuna aykırı hareket edildiğinde, aynı zamanda hukuka aykırı hareket edilmiş ve bir haksızlık yaratılmış olunur.”, diyen Doç. Dr. Aygörmez, “meşru müdafaa gibi bazı durumların varlığı halinde yasağa aykırı hareket edilmiş olunmasına rağmen, kişilerin aslında hukuka aykırı hareket etmediği kabul edildiğini ve kişinin cezalandırılmadığını” ifade etti.

“Haklı savunmada bulunan kişi, suç işleme kararıyla birine saldırmaz”

Doç. Dr. Gülsün Aygörmez sözlerine şu şekilde devam etti:  “Zira meşru müdafaada bulunan kişi hukuka sadık bir vatandaş olarak hareket etmektedir. Onu meşru müdafaaya yani haklı savunmaya iten unsur, bir saldırıya karşı ya kendini ya da bir başkasını korumaktır. Hatta kendini değil, bir başkasını herhangi bir saldırıdan korumak isterken araya giren hukuka sadık kişide, ayrıca yüksek bir toplumsal dayanışma ruhu vardır. Kendisi saldırının muhatabı değilken, mağdurla dayanışma içerisine girerek, yardım eli uzatmaktadır. Dolayısıyla haklı savunmada bulunan kişi, suç işleme kararıyla birine saldırmaz, tam tersine hukuka sadık biri olarak ve dayanışma ruhu ile bir saldırıyı yok etmeye çalışır. İşte hukuk sistemleri hukuka duyulan bu sadakat dolayısıyla kişiyi cezalandırmak istememektedir. Ancak bu sadakatin hukukça kabul görebilmesi için kişiden de keyfî ya da intikam duyguları ile hareket etmemesi ve daima kendine tanınan sınır dâhilinde kalması beklenmektedir. Bu nedenle de olay anında mümkün mertebe en az zarar verici nasıl davranılabilecek ise, o şekilde davranmalıdır. Mesela kendisine tokat atacak kişinin elini tutmak dururken, boğazını sıkmaya yeltenmemelidir. Dolayısıyla somut olayın her aşamasında haklı savunmanın sınırlarının aşılmaması, kendine tanınan hakkın kötüye kullanılmaması meşru müdafaanın olmazsa olmazıdır. Aksi durum suç teşkil eder. İşte neyin meşru müdafaa sınırında kaldığı neyin sınırın aşılarak suç teşkil ettiği, somut olayın nasıl cereyan ettiği ile yakından ilgilidir ve yargılama esnasında ortaya çıkacaktır. Karmaşık olaylar silsilesinde ceza hukukçusunun görevi, yaşanan somut olayda Ceza Kanunu’nun tüm normlarına uygun hareket ederek hukuka ve vicdana uygun karar vermektir. Kadir Şeker olayı zor bir yargılama konusudur. Ancak verilecek kararla meşru müdafaa konusunda önemli bir öğretiye imza atılacağı kesindir.”

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Güvenilir Haberciliğin Yüz Yıllık Y   Topal Osman'ın Torunu Bir Tohum Ekt
  Tanınmış Fındık Tüccarı Hayatını Ka   Rektör Can'dan Kampanyaya Destek...
  İnternette Kimliğinizi Ele Vermeyin   Din Görevlisinden Örnek Davranış
  Muhtarlar Sürekli Uyarıda Bulunmak   Çamoluk'ta Corona'dan İlk Ölüm Gerç
  Kahramanlar Can Verir Yurdu Yaşatma   Sevginin En İçten Teşekkürü
  Gazeteci Metin Ruşen'i Kaybettik   Otobüs Yolculuğu İçin Tedbirler Bel
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Berat Gecesinde Duâ Sefer
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Biz Bize Yeteriz Türkiye’
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım