Abdullah Ustaosmanoğlu vefat etti Kur'an hizmetine adanmış bir ömür olarak bilinen Bayrampaşa Yeşil Cami Kur'an Kursu hocalarından Abdullah Ustaosmanoğlu vefat etti.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Abdullah Ustaosmanoğlu vefat etti

Abdullah Ustaosmanoğlu vefat etti Kur'an hizmetine adanmış bir ömür olarak bilinen Bayrampaşa Yeşil Cami Kur'an Kursu hocalarından Abdullah Ustaosmanoğlu vefat etti.

Eklenme tarihi: 16.3.2020 17:14:10

Yarın Fatih Camiinde öğle namazından sonra düzenlenecek cenaze namazından sonra Edirnekapı Sakız Ağacı Mezarlığına defnedilecek olan hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Kur’an Hizmetine Adanmış Bir Ömür

Abdullah Ustaosmanoğlu, 1936 yılında Trabzon’un Of ilçesi Tavşanlı Köyü’nde dünyaya geldi. İlk dini eğitimini Tavşanlı Köyü Camii’nde aldıktan sonra amcasının oğlu İsmailağa Camii emekli İmam-Hatibi Mahmut Ustaosmanoğlu ve Hafız İsmail Özer’in rahle-i tedrisinde hafızlık eğitimi almaya başladı. Hafızlık eğitiminin yarısını burada, geri kalan kısmını ise Of ilçesi Kuruç Köyü’nde İstanbul emekli Vaizi İlyas Vanlıoğlu Hoca Efendi’de tamamladı.

Kısa bir dönem, Of (Çufaruksa) Uğurlu Köyü’nde Şeyhü’l-Kurra Hafız Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Hoca Efendi’den talim dersi aldı. Daha sonra bir ilim yuvası haline gelmiş olan Çalek Köyü'ne giderek Osmanlı Medreselerinden mezun aynı zamanda da Dersiâm olan Hacı Dursun (Fevzi Güven) Efendi’de 1950-1957 yılları arasında her yıl kesintisiz 8 ay eğitim gördü. Hacı Dursun Efendi’den iki yıl Arapça okuduktan sonra hocası, 175 talebenin sarf ve nahiv derslerinin öğretmenliğini kendisine verdi. 1957 yılının Haziran ayında 18 arkadaşıyla birlikte Hacı Dursun Efendi’den icazet aldı.

Sonrasında İstanbul’a gelerek Sultan Selim Camii İmam-Hatibi Reisü’l-Kurrâ Hamdi Efendi ve Gönenli Mehmet Efendilerden talim, tecvit ve tashih-i huruf dersleri ile İsmailağa Camii İmam-Hatibi Mahmut Efendi’den de İslâmî ilimlere ait fıkıh, tefsir, hadis-i şerif vb. dersleri aldı. Gönenli Mehmet Efendi Hocanın isteği ve Mahmut Efendi’nin önerisi ile 1957 yılında Küçükköy Merkez Camii'nde fahri İmam-Hatip olarak göreve başladı. 1963 yılı başlarında Bayrampaşa Yeşil Camii'nde fahri olarak İmam-Hatiplik görevine başladı. 1965 yılında Yeşil Camii'ne kadrolu İmam-Hatip olarak atandı.

Yurtiçinde yürütülen hizmetlerin, yurtdışında da devam etmesi için büyük gayret gösteren Abdullah Hoca Efendi, K.K.T.C Gazi Magosa’da Prof. Dr. Ali Özek ile birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bir Kur’an Kursunun açılmasına öncülük etti. Ayrıca Kazakistan’ın başkenti Almaatı’da, Merkez Camii başta olmak üzere beş caminin yapılmasına öncülük ederek organize etti.

1996 yılında İstanbul Arnavutköy İlçesinde yetmiş beş dönüm arazi üzerine Taşoluk Yeşil Camii ve Kur’an Kursu’nun temelini attı.Tatlı-sert ve babacan tavrıyla yetiştirdiği hafızlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlemiş olduğu Kur’an-ı Kerim yarışmalarında il, ülke ve dünya çapında dereceler elde ettiler.

Geçmişten günümüze aynı aşk, aynı heyecan ve aynı gayretle hizmetlerini sürdüren hocamız, resmi olarak 42 yıl 5 ay İmam-Hatip ve Kur’an kursu öğreticiliğine devam ettikten sonra 15.09.2001 tarihinde emekliye ayrıldı ancak Kur’an’a hizmet etmekten geri durmadı. Hocamızın din hizmetine bakışını özetleyen  “Bir Müslümanın, hele hele bir hoca efendinin emeklisi yoktur; ancak rahmetlisi vardır” sözünü kendi yaşamının her safhasına uygulamış ve son nefesine Kur’an’a hizmet etmiştir.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Çamoluk'ta Corona'dan İlk Ölüm Gerç   Kahramanlar Can Verir Yurdu Yaşatma
  Sevginin En İçten Teşekkürü   Gazeteci Metin Ruşen'i Kaybettik
  Otobüs Yolculuğu İçin Tedbirler Bel   Hollanda'dan Tirebolu'ya Acı Haber
  Bir Maaşını Millete Bağışladı!   Çamoluk'ta Bir Köy Karantina Altına
  Millet Camiinde Cuma Namazı Kılındı   Şehirlerden Köylere Dönüşler Başlad
  Müftülük Görevlileri Yaşlılar İçin   Yetkililer Alucra'da Esnafları Dene
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Kıyamet Alâmeti Koronavir
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Biz Bize Yeteriz Türkiye’
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım