Mobilya Sektörü Devlet Desteği Bekliyor Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de de ilk vakanın 11 Mart'ta açıklandığı korona virüsü, halk sağlığını tehdit ettiği gibi ekonomik anlamda pek çok sektörü olumsuz etkiliyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Mobilya Sektörü Devlet Desteği Bekliyor

Mobilya Sektörü Devlet Desteği Bekliyor Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de de ilk vakanın 11 Mart'ta açıklandığı korona virüsü, halk sağlığını tehdit ettiği gibi ekonomik anlamda pek çok sektörü olumsuz etkiliyor.

Eklenme tarihi: 21.3.2020 14:00:10

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, sektör adına yaptığı açıklamada: “Aralık ayından beri tüm insanlığı ve iş dünyasını küresel anlamda olumsuz etkileyen korona virüsünün ilk olarak Çin’de ortaya çıkmasıyla, Çin ekonomisi ağır bir darbe almış ve başta mobilya fuarı olmak üzere tüm fuarlarını ileri bir tarihe ertelenmiştir. Virüsün Avrupa’ya sıçramasından sonra ise dünya mobilya sektöründe söz sahibi olan İtalya’da ciddi bir yara almıştır” diye ifade etti.

Mustafa Balcı, “Maalesef ki virüsün ülkemize daha çok yurt dışı kaynaklı bağlantılarla gelmiş olması nedeniyle son 1 haftada yurdumuzda da vaka sayısı artmaya başlamıştır. Devletimizin aldığı tedbirler doğrultusunda ise vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmaması çağrısı yapılmıştır” dedi.  

Üretimde aksama yok, tüm tedbirlerimizi aldık!

2019 yılını 3.5 milyar dolarlık ihracatla kapatan Türk mobilya sektörü, 2020’nin ilk iki ayında 578 milyon dolarlık bir ihracat grafiği yakalamıştı diye belirten MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Korona virüsünün ortaya çıkardığı tablo, ilerleyen süreçte küresel bir krizi işaret etse de, biz yerli üreticiler olarak hastalığın Çin’de ilk ortaya çıktığı dönemden itibaren tedbirlerimizi almaya başlamıştık” diye belirtti.

Mobilya endüstrisi olarak şu anda üretim bandında bir aksaklık yaşamadıklarını ifade eden Balcı, en büyük sıkıntının hammadde fiyatlarında ve lojistik olarak ihracat sürecinde yaşanabileceğine dikkat çekti. “Fabrikalarımızda ve üretim merkezlerimizde gerekli önlemleri aldık. Çalışanlarımızın sağlını gözetiyor ve tüm hijyen kontrollerimizi büyük bir titizlikle gerçekleştiriyoruz” diyen Balcı, “Ayrıca ülke genelinde tüm sektör paydaşlarımıza da bu konuda gerekli talimatları paylaştık” diye ifade etti.

Devletimizin desteğini bekliyoruz!

Mustafa Balcı: “Mobilya sektörü istihdamı da en çok destekleyen sektörlerin başında geliyor, genç bir nüfusa sahip olmamız da bizi bu konuda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin önüne geçiriyor. Bu doğrultuda Türkiye mobilya sanayisinin 2023 üretim hedefi 25 milyar dolar olarak ciddi bir büyüme ivmesi yakalamak yönündedir. 2020’nin ilk çeyreğinde ülkemizde hedeflenen büyüme rakamlarına ulaşılmıştır ancak mart ayı itibariyle korona virüsün olumsuz etkilerini önümüzdeki aylarda görmeye başlayacağız.”

MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Biz hem üreticiler, hem satıcılar, hem de mobilya sektörünün tedarikçileri olarak virüse karşı tüm ön tedbirlerimizi almış bulunuyoruz. Ancak gelinen noktada diğer pek çok sektörü de doğrudan etkileyen ve ekonomiye olumsuz yansıyacak bir süreç ortaya çıkacaktır. Ekonomiye küresel etkilerinin daha büyük olacağını ön gördüğümüz mevcut durumda, devletimizin de desteğiyle mobilya sektörü olarak hedeflerimiz doğrultusunda yılmadan ilerleyebileceğimizi umuyorum” dedi.

Başkan Balcı son olarak “Sektör olarak 179 ülkeye ihracat yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı korona virüse karşı ekonomik istikrar kalkanı paketinde mobilya sektörü özelinde bir iyileştirme maddesi yer almıyordu.

Bu konuda hem Cumhurbaşkanımızdan hem de Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’tan sektörümüze desteklerini ayrıca bekliyoruz. KDV ödemelerinin 6 ay ertelenmesi konusunda gerekli çalışmaların hayata geçirilmesi, istihdamı koruyucu önlem ve ilave destek paketleri de sektörümüze can suyu olacaktır.” ifadelerine yer vererek sözlerini tamamladı.  

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Salgınının Ekonomiye Maliyeti Büyü   Salgın Mağdurlarından Su Parası Alı
  Bugünler Birbirimize Kolaylık Göste   Biz Sizin İçin Tarladayız
  Alucra Vakfı, Sosyal Dayanışma İçin   Koronavirüs Önlemleri Nasıl Olmalı?
  TZOB'dan Covid-19 Danışma Kurulu Ön   Ulusoy Un Tam Kapasite Üretimde
  Mobilya Sektörü Ekonomi Paketinden   Virüsün Yayılımına Dair Senaryolar
  Kentsel Dönüşüm, Su Sorununa Çözüm   Corona Virüsü Süreci Nasıl Yönetilm
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

İmamlar ve Doktorlar
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Kıyamet Alâmeti Koronavir
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa K. NASUHOĞLU

Önce Ellerimizi Yıkayalım
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

covid19: globalizmin sonu
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Yok Mudur İnsanlarımızı Y
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım