Corona Virüsü Süreci Nasıl Yönetilmeli? Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan corona virüse karşı önlemler her geçen gün artıyor. Sağlık yanında ülkelerin can damarı ekonomi konusunda çeşitli öneriler tartışılıyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Corona Virüsü Süreci Nasıl Yönetilmeli?

Corona Virüsü Süreci Nasıl Yönetilmeli? Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan corona virüse karşı önlemler her geçen gün artıyor. Sağlık yanında ülkelerin can damarı ekonomi konusunda çeşitli öneriler tartışılıyor.

Eklenme tarihi: 23.3.2020 13:34:38

Türkiye ekonomisinin lokomotif gücü olan KOBİ’ler virüsün etkilerini hissetmeye başlarken, çalışanlarının sağlığı ve güvenliği için hangi önlemlerin alınması gerektiği sıkça sorulan soruların başında geliyor. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olma unvanına sahip Generali Sigorta, KOBİ'lere çalışanlarının sağlığı ve güvenliği için almaları gereken önlemleri sıraladı.

Yoğun hijyen önlemleri alın

Hâlihazırda çalışmaya devam mecburiyeti olan işletmeler, çalışanların sağlığı ve güvenliğine yönelik olarak masalarına ve ortak kullanım alanlarına dezenfektan koyarak, patojen mikroorganizmaların öldürülmesini veya üremelerinin durdurulmasını sağlayabilirler. Ayrıca işletmeler çalışma ortamlarının sık sık doğal havalandırma ile havalandırılmasını sağlamalı, mümkünse en ufak rahatsızlığı olan personelin evden çalışmasına izin vermelidir.

Doğru bilinen yanlışları paylaşın

Bu gibi kriz durumlarında çalışanların yaşanan panik dolayısıyla toplumdan ve çevrelerindeki bireylerden virüs hakkında yanlış bilgiler alma olasılıkları yüksektir. İşletmeler çalışanlarıyla virüsün nasıl yayıldığına ilişkin doğru bilgileri ve doğru bilinen yanlışları mutlaka paylaşmalı ve bu bilgileri belirli periyodlarla tekrar etmelidirler.

Uzaktan erişim imkânı sağlayın

İşletmeler mümkün olduğu düzeyde çalışanlarına uzaktan erişim imkânı vererek çalışmalarını sağlamalı, evden çalışma senaryoları hazırlamalı ve mecbur kalmadıkça çalışanların yurt içi ve dışı seyahatlerini ertelemek yönünde kararlığı sürdürmelidirler. Ayrıca yakın zamanda yurt dışından gelen çalışanlarına 14 gün izin kullandırarak kendilerini izole etmelerini sağlanmalılardır.

Servis imkânı sunun

Toplu taşıma araçları virüsün daha hızlı yayıldığı alanların başında gelmektedir. İşletmeler eğer mümkünse servis imkânı sunmalı, çalışanların kalabalık yerlere girmeyerek evlerinden alınmalarını ve iş günü sonrasında tekrar evlerine minimum temas ile olanağı bırakılmalarını sağlamalıdırlar.

İşyeri temizlik sıklığını artırın

İşverenler, iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde işyerini hijyenik hale getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğe ek olarak, yaşanan süreç dolayısıyla işyeri temizlik sıklığı artırılmalıdır. Ayrıca çalışanların tokalaşmadan ve yakın temastan kaçınılması, başkalarına bulaştırmamak için maske kullanımının gereklilik haline getirilmesi gibi tedbirlerin önemine ve uygulanmasına sürekli dikkat çekilmelidir.

Şeffaf olun, iletişimi koparmayın

Bu gibi kriz durumlarında işverenlere düşen en büyük görevlerden biri süreç boyunca şeffaf olmaktır. İşletme yöneticileri çalışanlarla olan iletişimini koparmamalı, gelişmeleri yakından takip ederek, güncel gelişmeleri çalışanlarıyla paylaşmalıdır.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Bulancak TOKİ Başvuruları Başladı   Antep Fıstığında Müdahale Talebi
  Tapu İşlemlerinde Devrim Niteliğind   Ürün Bedeli İster Peşin İster Emane
  Pamuk Üreticisi Prim Artışı Bekliyo   Altun Gıda Ürünlerinde Fındığın Baş
  Balıkçılık Sezonu Giresun'da Açıldı   Denizlerde Av Yasağı Sona Eriyor
  Antibakteriyel Ürünler Yoğun Talep   Sahte Maskeye Karşı Türkiye Modeli
  Stok Desteği, Sektöre Can Suyu Olur   Giresun'da Haksız Fiyat Artışı Yok
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Dokunulamayanlara Dokunul
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım