Ortak Mücadele Kararı Aldılar Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin valileri toplanarak Coronavirus pandemisi ile mücadele kapsamında bu illere dışardan işçi alınmayacağını karara bağladılar.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Müstahsil Üretici Kabul Etmiyoruz

Müstahsil Üretici Kabul Etmiyoruz Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında, Doğu Karadeniz Bölgesinde çay hasadı sezonunun gelmesi nedeniyle, alınması gereken önlemlerin görüşüldüğü bir toplantı yapıldı.

Eklenme tarihi: 22.4.2020 12:13:33

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs (COVID-19) salgınını pandemi olarak ilan etmiş ve ülkemizde hızlı reaksiyon göstermiş olan salgına karşı, ülke genelinde seri tedbirlerin alınması gerekli olmuştur. Bu nedenle, ilimizde tarımsal faaliyetlerin de aynı hassasiyetle sekteye uğramadan gerekli tedbirlerin alınmak suretiyle sürdürülebilirliği için bir dizi kararlar alınmaktadır.

Bu doğrultuda; Doğu Karadeniz Bölgesinde, Koronavirüs salgını ile mücadeleyi sekteye uğratmaması için ortaklaşa alınması gereken önlemleri görüşmek üzere, 19 Nisan Pazar günü Rize Valiliği’nde (sahil bandındaki) İl Valilerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Söz konusu toplantıda ele alınan konuları görüşmek üzere, Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında, 21 Nisan Salı günü saat 11.00’de Valilik Toplantı Salonunda ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yapılırken, diğer İl Valilikleri tarafından da benzer şekilde gerçekleştirilen toplantılarda alınan kararlarla birleştirilerek ortak bir karar haline getirildi.

Artvin, Giresun, Rize ve Trabzon Valileri tarafından imzalanarak ortak bir “Basın Açıklaması” haline getirilen kararlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Giresun Valiliğinde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Vali Sarıfakıoğulları “Çay hasadı ile ilgili konuyu değerlendirmek üzere bir araya geldik. Üretim ve tedarik zincirinin bozulmaması noktasında aldığımız ve alacağımız tedbirleri daha önce paylaştık. Bunun yanı sıra; hem ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin, hem de bütün dünyanın içinde olduğu bir pandemiyle (koronavirüs salgınıyla) karşı karşıyayız. Koronavirüs salgının bastırılmasının, söndürülmesinin en pratik yolu da sosyal izolasyonu sağlamaktır. Bütün alınan tedbirlerde bu amaca hizmet ediyor. Gerek 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımızın sokağa çıkış kısıtlılığı, gerek 30 büyük şehir ve Zonguldak ilimizde hafta sonu ilan edilen 23 Nisan tarihinden itibaren 4 gün sürecek olan sokağa çıkış kısıtlılığı hep bu amaca hizmet ediyor. Sosyal temasın en aza indirilmesi suretiyle bu salgının minimize edilmesi ve ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Bu noktada başta hekimlerimiz ve sağlık personellerimiz olmak üzere herkes canla başla çalışıyor. Bu salgınla mücadelede büyük bir gayret göstererek özveriyle çalışmakta olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızın personellerine, vefa sosyal destek grubunun çatısı altında yer alan görevlilerimize ve bu konuda desteklerini esirgemeyen tüm sivil toplum kuruluşlarımıza, köy ve mahalle muhtarlarımıza ve hassasiyet gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Tüm görevlilerimiz ve gönüllülerimizle kapı kapı dolaşıp vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayıp, taleplerinin yerine getiriyoruz.  Sosyal izolasyona destek verelim ki bu pandeminin, bu salgının önüne geçebilelim. Bilindiği üzere, özellikle Mayıs ayının ilk günlerinden itibaren bütün Doğu Karadeniz Bölgesinde çay hasat dönemi başlamış olacak. Geçtiğimiz günlerde 4 İl Valisi olarak Rize’de yaptığımız görüşmede, bölge dışında yaşayan üreticilerin çay hasadı için bölgemize gelmesi halinde bizim sosyal izolasyonu sağlamakta sıkıntılar yaşayacağımız ve salgının bulaş riskini artırabileceği kanaati oluştu. Bu konuda en üst düzeyde hassasiyet göstermek adına biz Mayıs ayında başlayacak bu hasat dönemi için sosyal izolasyonun sağlanmasına ve tarımsal amaçlı olarak il dışından Mayıs dönemi için müstahsil üretici kabul etmeme kararını masaya yatırdık” diyerek paydaş kurum ve kuruluşların bu husustaki görüş ve önerilerini aldı.

 

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Sahte Maskeye Karşı Türkiye Modeli   Stok Desteği, Sektöre Can Suyu Olur
  Giresun'da Haksız Fiyat Artışı Yok   Bulancak Belediyesi Gıda Yardımı Ya
  Faiz İndirimi Tercih Değil Bir Zoru   Şirketler Uzaktan Çalışma Modeline
  Müstahsil Üretici Kabul Etmiyoruz   Bu Dönemde Müşteri Sadakati Nasıl A
  Uzaktan Çalışanlar Farklı Bir İşlem   Galericiler Sitesi İçin Start Veril
  Salgından Sonra Ekonomi U Biçimli T   Yasaktan Tarım İşçileri Muaf Olmalı
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İbretlik Güzel Bir Anekdo
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Geçmişten Günümüze Harşıt
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım