Değişim Şart Ama Yapabilir Miyiz? Bugünlerde en sık duyduğumuz ifadelerin başında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve bir şeyler yapmak lazım gelmekte desek sanırım yanlış olmaz.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Eğitim   

Değişim Şart Ama Yapabilir Miyiz?

Değişim Şart Ama Yapabilir Miyiz? Bugünlerde en sık duyduğumuz ifadelerin başında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve bir şeyler yapmak lazım gelmekte desek sanırım yanlış olmaz.

Eklenme tarihi: 23.4.2020 11:43:41

İlk haftalarda Kovid-19’a yönelik tedbirler temel gündem iken, bugünlerde sağlık yanında değişik alanlarda Kovid-19’un etkileri ve neler doğurabileceği daha çok konuşulur olmaya başladı. Nasıl bir uluslararası sistemin oluşacağından ekonomi ve sosyal etkilerine; eğitimden sosyal ilişkilerimiz ve psikolojik durumumuza nasıl yansıyacağına ilişkin çok çeşitli alanlarda yazı, paylaşım ve tartışma oturumlarının arttığını gözlemliyoruz. Dile getirilen görüşlerin ağırlıklı olarak veri ve bilgi temelli olmaktan ziyade ilk izlenimlerden oluştuğunu ifade edebiliriz. “Ne yapılabilir?” sorusu etrafında devam eden bu çabaların çok önemli olduğunun altını çizerek, bu görüşlerin sonuç verebilmesinin “Nasıl yapılabilir?” sorusu ile birlikte ele alınmasına bağlı olduğunu vurgulamakta yarar var. Ne sorusu “doğru işlerin” yapılması, nasıl sorusu ise “işlerin doğru yapılması” konusunda cevap bulmaya yarayacaktır. Ne ve nasıl sorularına cevap bulma arayışını daha derindeki “Niçin yapmalı?” sorusu harekete geçirdiği zaman, ne ve nasıl sorularına bulacağımız cevapların düzeyi farklılaşmakta ve daha anlamlı hale gelmekte. Konu kapsamı ve önemi dolayısıyla geniş bir yazı dizisi olacak nitelikte. Başlangıç sayılabilecek bu yazıda Kovid-19 vakasını bir sağlık sorunu olarak ele almanın ötesinde “mevcut sistemin sıhhatini test eden bir olay” olarak ele alacağım. Konuyu ele alırken mevcut sistemin değişime hazır bulunuşu üzerine odaklanacağım.

Bir Sağlık Sorununun Hayatın Sıhhatini Gün Yüzüne Çıkarması

Yeni koronavirüs vakasının ortaya çıkışı, etkileri, tedbirler, tedavi yöntemleri gibi konularda devam eden yoğun çabanın hız kesmeden devam etmesi gereği açık. Bununla birlikte “Ne yapmalı?” ve “Nasıl yapmalı?” sorularını daha geniş çerçevede ele aldığımızda Kovid-19, sadece bir sağlık sorunu olmayıp bireysel, toplumsal ve uluslararası alanda uzun süredir devam eden ama göz ardı edilen “sıhhat” sorunlarını ortaya çıkaran ve devam etmekte olan pek çok değişimi de hızlandıran bir olgu niteliğinde görünüyor. Diğer bir ifade ile hayatın sıhhatinin testten geçtiği ve test sonuçlarıyla yüzleşerek reçete yazılması gereken bir dönemdeyiz. Kovid-19 “sistem” düzeyinde sonuçlar doğuran “olay” düzeyinde bir gelişmedir denilebilir. Yaşadıklarımızı olay ve kişiler düzeyinde ele almamız kavrayışımızı sınırlandıracağı için ortaya çıkacak çözümler de sınırlı olacaktır. Kovid-19’u kişi ve olay düzeyinin üzerinde bir bakışla ele almaya ihtiyacımız var. Bu yüzden “Ne yapmalı?” ve “Nasıl yapmalı?” soruları sorunu sistem düzeyinde, teknik ve sosyal yönünü birlikte ele alarak derinlikli ve bütüncül kavramayı gerektiriyor. Bu bağlamda birbiriyle ilişkili şu üç temel soru önem arz etmekte:

  • Sorun nasıl bir ortamda ortaya çıktı, neleri tetikledi ve bunların arasındaki ilişki nedir?
  • Birey, toplum, kurum, ülke ve uluslararası kuruluşların sorunu fark etme ve cevap verme kapasitesi neden ve hangi yönleriyle yetersiz kaldı?
  • Yeni dönemi etkileyen/etkileyecek gelişmeler ile bu gelişmelerin birbiriyle ilişkisi nasıl olacak ve hangi aktörler süreçte nasıl bir etkiye sahip olacak?

Sağlık ve Sıhhatin Birlikte Ele Alınması

Karşı karşıya olduğumuz salgın, çok kapsamlı, çok katmanlı, çok aktörlü ve çok karmaşık olay. ve ilişkilerin oluşturduğu bir sistemin sorunlarını daha belirgin hale getirdi. Bu anlamda sistem zorunlu değişimle karşı karşıya kaldı. Bu zorunlu değişime ülkeler, toplumlar, kurumlar ve bireylerin hazırlıksız yakalandı. Bu hazırlıksız yakalanmanın sonucunda aktörler vakayı anlama ve harekete geçmede yavaş kaldı. Olayın büyüklüğü ve ciddiyeti fark edilince kriz döneminin gerektirdiği hızlı ve acil çözümler bulma ihtiyacı doğal olarak politika yapıcıların, karar verici konumda olanların ve uygulayıcıların öncelikli gündemi haline geldi.

Krizin çözümüne ve bugüne yönelik ağırlıklı olarak sağlık ve kamu düzeni alanında yoğunlaşan bu faaliyetlerin ve çözüm çabalarının hız kesmeden devam etmesi bir zorunluluk. Bu düzeyde hız, dikkat, konsantrasyon ve önleme yönelik bakış ve çabalar olmazsa olmaz. Bugünkü kriz durumunu iyi yönetmek çok önemli ve gerekli olmakla birlikte bu dönem uygulamalarının geleceği kurtarmak için yetmeyeceği de açık. Bunun yanında bu süreçte başka bir aklın da çok fazla beklenti ve acil çözüm ihtiyacı baskısı altında olmadan ve daha serin kanlı düşünme, anlama, analiz etme ve çözüm arayışı içinde olması hem bir gereklilik hem de bir sorumluluk.  Kolektif çaba ve çalışma gerektiren bu sorumluluk en fazla üniversiteler, düşünce kuruluşları ile bilgi ve fikir üretimiyle meşgul kişilere düşüyor.

Devamı için https://ilke.org.tr/degisim-sart-ama-yapabilir-miyiz-salgin-sistemin-sihhat-testine-donustu/2260 tıklayınız...

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Eğitim HABERLERİ
  ÖSYM Başkanından Ziyaret   Bakan Selçuk Giresun'a Geldi.
  Almanya'daki Giresunlulardan Tablet   Veliler Korsan Kitaplara Karşı Uyar
  Bulancaklı Gençler Tabletlerine Kav   Bütün İşçilerimiz Artık Sertifikalı
  Bu Sıkıntılı Günleri Hep Birlikte A   Can Dostlarımız Rahat ve Huzurlu
  Eğitimden Manzaralar Sergileniyor   Bulancak Gençlik Merkezi Ziyaret Ed
  TÜGVA Bulancak'tan EBA Kafe Projesi   Bir Tablette Senden Olsun Kampanyas
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hz. Peygamber ve Çocuk
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Mevlid Kandiliniz Mübarek
İbrahim BALCIOĞLU

Murtad Deresi Menfezinde
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Cem Küçük ve Sisdağı Yayl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Yüreğimde: İnce Sızı*
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Bir Doğankent Nostaljisi…
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım