İGM Başkanı Şahin, O Önergeyi Neden Reddetti?Tirebolu Doğankent yolunda 4 askeri ölüme götüren olayı sorgulayan CHP Grup Başkanvekili Yılmaz, son oturumda o can alıcı soruyu sordu.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset CHP  

İGM Başkanı Şahin, O Önergeyi Neden Reddetti?

İGM Başkanı Şahin, O Önergeyi Neden Reddetti? Tirebolu Doğankent yolunda 4 askeri ölüme götüren olayı sorgulayan CHP Grup Başkanvekili Yılmaz, son oturumda o can alıcı soruyu sordu.

Eklenme tarihi: 3.9.2020 09:47:46

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, İGM üyesi Ömer Cebeci’nin dilekçesinin işleme konmaması nedeniyle ciddi sorunlar yaşandığını belirterek ”AKP iktidarı ülkemizi çoğunlukçu, yani parmak yada sayısal üstünlük demokrasisi ile yönetiyor. TBMM de de böyle, Giresun İl Genel Meclisinde de böyle. İşte Ulusal basında da geniş yer bulan Harşit Vadisinde 4 askerimizin şehit, 1 askerimizin de derede kaybolduğu altı boşalmış menfezin kırılması olayı.

Keşke Ömer Cebeci arkadaşımızın tam da bu menfezin görüntüsü ile uyarısı ve ardından 3 imzalı verdiğimiz önerge meclis başkanı Ahmet Şahin tarafından ret edilmeseydi.

Keşke İlgili komisyona havale edilseydi bu önerge. Keşke komisyon üyesi arkadaşlarımız da Karayollarına ve DSİ’ye gerekli uyarılarını yapan raporlarını yazıp meclise oylatabilselerdi.

Keşke demenin ötesinde söz bulamıyorum. Her türlü davetiyesini devlet ve kurumlarının göz yumarak ve teşvik ederek hazırlattığı, genelde derelere adım başı hesapsız kitapsız HES’lerin yapılması, özelinde Harşit Vadisinin altınının oyularak vahşice talan edilmesinin kaçınılmaz sonu olan bu korkunç faciaya maalesef doğal afet diyemeyiz” dedi

Yılmaz şöyle konuştu; “Öncelikle yıllardır Harşit Deresinden üstelik yasal sınır olan talveg kotunun kimi yerlerde 50 hatta 100 m’lerce altına inerek kimlerin malzeme çıkardığına bakarak bu büyük talanın siyasi boyutunu da görmek mümkündür. Özellikle bir dönem Özel İdaremize gelir getiren kantar uygulaması maalesef kaldırılmış, bir dönem AKP’li Tirebolu Belediyesine verilmiş bu kantar, ancak onlarda işletmeden vazgeçmişler ne hikmetse. Sonuç Karayolunda kantar denetimi olmayan Trabzon tarafına çok yüksek tonajlarda Harşit Deresinin malzemesi çekilmiştir. İçine nükleer bomba atılmış gibi bir görüntüye sahip bu dere yatağının artık yasaklanması, talveg kotunun altında malzeme çıkaran işletmelere ve bunlara göz yumanlara yasal işlem yapılması çok geç kalmış tedbirler olacaktır bundan sonra.

Bu korkunç olaya doğal afet diyemeyişimizin 2.ayağıda derelerimizde mantar gibi biten HES’lerdir. Kesinlikle bilimsel hesaplaması doğru yapılmış, Çelik konstrüktür ağırlıklı, çok küçük miktarda beton kullanılan ekosistemle uyumlu az sayıda HES mutlaka yapılabilir. Doğankent’te çok uzun yıllar önce devletin yaptırdığı HES ile Dereli Aksu köyünde Norveçlilerin yaptığı HES en iyi örneklerdir. Ancak Dereli’nin Aksu köyünden doğup, Merkez Aksu mahallesinden Karadeniz’e dökülen Aksu Deresinin üzerinde çevreye ve doğaya zarar vermeyen kaç HES’in yapılabileceğinin bir hesabı yok ortada. Aşırı yağışlarda HES’lerin dereye bıkacağı suyun taşkın ve sele neden olacağının hesabı da çok iyi yapılmalıdır. Dereli deki afete sebep gösterilen köprü ayağı pek çok kez kopan ağaçların yüzünden set oluşturup, caddeyi sele boğmuştur. Nedense, ne belediye, ne karayolları nede DSİ yani iktidar yıllardır bu sorunu çözemedi.

Özellikle tüm Giresun için, yani derelerin ve insanların iç içe olduğu bölgelerin afet riski mutlaka ortaya konmalı, HES’ler dâhil her türlü yapılaşmaya dur denmelidir. “

Haber: Mustafa Cici-Giresun Gündem

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Afet Yardımlarında Siyasi Ayrım mı   Tığlı, Alucra'da İncelemelerde Bulu
  Ak Gençlerden Mütercimler İçin Suç   CHP Vekili Tığlı'dan Ziyaret
  Deva Partisi Giresun'da Örgütlendi   Belediye Meclisi Toplandı
  Memleket Sevdalısı Vekille Konuştuk   Meclisten Devlete Afet Teşekkürü
  İGM Başkanı Şahin, O Önergeyi Neden   Milletvekili Cemal Öztürk'ten Yazıl
  Ankara-Giresun Arası Uçuş Sayısı Ar   Tığlı İlçe Ziyaretlerini Sürdürüyor
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Dokunulamayanlara Dokunul
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım