Kafkas Cephesi Belgeselini İzlediniz mi? Doğu Karadeniz'den Güneydoğu Anadolu bölgesine Kafkas Cephesi'nin geçtiği tüm bölgeler, araştırmacı gazeteci ve belgesel yönetmeni İsmail Kahraman’ın danışmanlığında ilk kez Kafkas Cephesi Beyaz Savaş belgeselinde TRT ekranlarına geldi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Kafkas Cephesi Belgeselini İzlediniz mi?

Kafkas Cephesi Belgeselini İzlediniz mi? Doğu Karadeniz'den Güneydoğu Anadolu bölgesine Kafkas Cephesi'nin geçtiği tüm bölgeler, araştırmacı gazeteci ve belgesel yönetmeni İsmail Kahraman’ın danışmanlığında ilk kez Kafkas Cephesi Beyaz Savaş belgeselinde TRT ekranlarına geldi.

Eklenme tarihi: 24.9.2020 20:42:48

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu TRT’nin çeşitli kanallarında yayınlanan belgesel büyük ilgi gördü. Kafkas Cephesi Beyaz Savaş belgeselinin linklerini sizlerle paylaşıyor, izlemenizi istiyor ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Belgeselin Çekim Süreci

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in yakın ilgisi ile TRT İç Yapımlar Koordinatörlüğü tarafından Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde Ayhan Arabacı’nın yapımcılığı ve İsmail Kahramanın danışmanlığında 6 bölüm olarak çekilen “Kafkas Cephesi Beyaz Savaş” belgeselinin ilk yayını TRT AVAZ’da gerçekleşti.

Belgesel programının projesi gazeteci ve belgesel yönetmeni İsmail Kahraman tarafından Temmuz 2017’de TRT Genel Müdürü Sayın İbrahim Eren’e sunuldu. Projeyi uygun bulan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, projenin yapımcılığını ve yönetmenliğini TRT yapımcılarından Ayhan Arabacı’ya tevdi ederek belgesel çekimlerine başlandı.

Danışman İsmail Kahraman’dan Açıklama

Belgesel çekim süreci ile ilgili kısa bir açıklama yapan Kahraman, proje danışmanı olarak Birinci Dünya Harbi Kafkas Cephesi’nin geçtiği alanlardaki şehitlikler ve Sibirya Esir kamplarında 18 yıldır saha araştırması yaptığını açıklayarak bu bilgilerin Kocaeli milletvekili Sayın Akif Yılmaz tarafından TRT Genel Müdürü Sayın İbrahim Eren beye intikal ettirilmesinden sonra belgesel çekimlerinin başladığını, Milletvekili Yılmaz ve Genel Müdür Eren’e teşekkürlerini ifade etti.

Yapımcı ve Yönetmen Ayhan Arabacı’dan Açıklama

Programın ön araştırmasının yapılması, önerisinin hazırlanması, önerinin TRT komisyonlarından geçmesi ve program bütçesinin onaylanmasının ardından programın kaynak metin ve metin yazım çalışmalarına başlandı. Program metni, Genel Kurmay Başkanlığı ATASE Dairesi Başkanlığı’nın “1. Dünya Harbinde Türk Harbi” adlı iki ciltlik kitabı esas olmak üzere pek çok kitap ve hatırattan faydalanılarak tarafımca yazıldı.

Kafkas Cephesi’nin Uzunluğu 500 km

Kafkas Cephesi bir ucu Karadeniz diğer ucu Van Gölü’nün güneyine kadar uzanan geniş bir alanı kapsarken, bu büyük cephenin en can alıcı çarpışmaları Erzurum ve Sarıkamış bölgesinde yaşanmıştır. Bu nedenle program metin yazımının ardından ilk keşif gezimizi 2017 Kasım ayında Erzurum ve Sarıkamış bölgelerine gerçekleştirdik.

Kafkas Cephesi’ndeki çarpışmaların daha çok kış aylarında geçmesi ve savaşın en dramatik bölümü olan Sarıkamış Faciasında Türk Ordusu’nun Ruslardan çok yoksulluğa ve olumsuz hava şartlarına yenilmesi nedeniyle program çekimlerinin başlaması için mevsimin kışa dönmesini beklemek zorundaydık. Maalesef istediğimiz kar yağışının gerçekleşmemesi ve gerçekleşecek gibi görünmemesi nedeniyle, program çekimlerine Şubat 2018’in ilk haftasında başlamak zorunda kaldık. Dokuz gün süren ilk periyotta, Erzurum şehir merkezi, Erzurum’un ilçe ve köyleri ile Sarıkamış ilçe ve köylerinde sunucu Erdal Küçükkömürcü ile bu bölgelere ait anons çekimlerini gerçekleştirdik.

Belgeselin Çekimleri Birçok İlde Yapıldı

Şubat ayının Ortalarında yeniden Erzurum’a giderek, bu kez Erzurum Tabyalarına kurduğumuz platoda 40 kişilik figürasyon ekibi ile canlandırma çekimlerini gerçekleştirdik. İkinci Erzurum çekimlerinin ardından, bir sonraki çekim güzergâhımız, cephenin kuzey kanadını oluşturan Karadeniz bölgesi oldu. Ardahan’dan başladığımız bu çekimlerde sırası ile Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Rize Trabzon ve Giresun’un pek çok ilçe ve köylerinde çekimler gerçekleştirdik. Savaşın Kronolojisine uygun olarak, Erzurum’un işgalinden sonra Rus Kafkas Ordusu’nun adım adım ilerlemesi buna karşılık 3. Ordu’nun ise adım adım geri çekilmesinin hikâyesini çekmek üzere bir sonraki çekim yerimizi Erzurum’un batısı ve Erzincan olarak belirledik.

Belgesel Çekimleri İstanbul’da Devam Etti

Kafkas Cephesi Beyaz Savaş belgeselinin Mart 2018’de anons çekimi için İstanbul’a gittik. Savaş bölgesindeki son çekimlerimiz ise Nisan 2018 tarihinde cephenin güney kanadını oluşturan Van, Muş, Bitlis, Ağrı illeri ilçeleri ve köyleriydi. Bölgedeki bu son çekimlerin ardından savaşın yaz aylarında gerçekleşen bölümlerine ait canlandırma çekimlerini Haziran 2018 tarihinde Ankara’nın Elmadağ ve Bâla ilçeleri kırsalında gerçekleştirdik.

Kafkas Cephesi Beyaz Savaş belgeseli basın ve kamuoyunda büyük ilgi gördü.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  Yetimlere Umut Olabilirsiniz   Müzikli Komedi Sahne Alıyor
  Hukuk İzleme Raporu 2019 Yayımlandı   Hukuk İzleme Raporu 2019 Kamuoyuna
  Helal Ürünler Konferansı Yapılacak   Bir Fotoğrafın Düşündürdükleri...
  Kafkas Cephesi Belgeselini İzledini   Tuzla'da Tabletsiz Öğrenci Kalmayac
  Kâtip Şadi'yle Bir Devir Kapandı   Afrika'da Acil Yardıma İhtiyaç Var
  Korsan Eğitim Kitapları Operasyonu   Espiyeliler Sel Felaketine Kayıtsız
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Cami ve İlim
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Özel İdare Genel Sekreter
İbrahim BALCIOĞLU

Murtad Deresi Menfezinde
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Cem Küçük ve Sisdağı Yayl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Yüreğimde: İnce Sızı*
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

UMUTSUZ’UM
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım