Sofralık Zeytinde Hasada Doğru... TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Doğal afetlerin etkisiyle zor bir üretim dönemi geçiren üreticilerimiz, emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir fiyat beklemektedir.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Sofralık Zeytinde Hasada Doğru...

Sofralık Zeytinde Hasada Doğru... TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Doğal afetlerin etkisiyle zor bir üretim dönemi geçiren üreticilerimiz, emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir fiyat beklemektedir.

Eklenme tarihi: 2.10.2020 10:34:49

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sofralık zeytin hasadına sayılı günler kaldığını belirterek, “Doğal afetlerin etkisiyle zor bir üretim dönemi geçiren üreticilerimiz, emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir fiyat beklemektedir” diye konuştu.

Bayraktar, zeytinin, beslenme ve sağlık üzerindeki etkileri, 283 milyon dolarlık döviz getirisi, istihdama olan katkısı bakımından ülkede yürütülen önemli tarımsal faaliyetlerden biri olduğunu bildirdi.

Akdeniz iklimine sahip sınırlı sayıda ülkede yetiştirilebilen zeytinin, ülkemize bahşedilmiş büyük bir zenginlik ve ayrıcalık olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Ülkemiz, dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden olup, dünya dane zeytin üretiminde İspanya, İtalya ve Fas’tan sonra 4. sırada yer almaktadır” bilgisini paylaştı.

“İklim koşullarında yaşanan olumsuzluklardan en fazla etkilenen kesim ise üreticilerimiz olmaktadır”

2017 yılında 2 milyon 100 bin ton, 2018 yılında 1 milyon 500 bin 467 ton, 2019 yılında 1 milyon 525 bin ton zeytin üretiminin gerçekleştirildiğini hatırlatan Bayraktar, 2019 yılında üretilen zeytinin 415 bin tonunun sofralık olduğunu belirtti. 2020 yılında artan ağaç sayısına rağmen 1 milyon 680 bin ton rekolte beklendiğini ifade eden Bayraktar, şunları söyledi: “Mayıs ayında meydana gelen aşırı sıcaklar döllenmede soruna yol açarak meyve tutumunu olumsuz etkilemiştir.

İklim değişikliği her geçen gün kendini daha fazla hissettirmektedir. İklim koşullarında yaşanan olumsuzluklardan en fazla etkilenen kesim ise üreticilerimiz olmaktadır. Rekoltede beklenen düşüşün yanı sıra yaz aylarında sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde gerçekleşmiş, büyüme döneminde yağışların da yetersiz kalması ile birlikte sulanmayan sofralık zeytinlerde buruşmalar meydana gelmiştir. Rekolte kaybına kalite kayıplarının da eklenmesi birim maliyetleri artırmış, özellikle sofralık zeytin üreticilerimizi mağdur etmiştir.” 

“Yaşanan kalite kaybı nedeniyle yağlığa ayrılacak zeytin miktarı artabilecektir”

Üreticilerin, artan girdi fiyatları, döviz kurunda yükseliş, pandemiye bağlı olarak yaşanan pazarlama sorunları gibi nedenlerle zor bir dönem geçirdiklerini belirterek, “Yaşanan kalite kaybı nedeniyle yağlığa ayrılacak zeytin miktarı da artabilecektir” diye konuştu. Bu şartlar altında üreticilerin Marmarabirlik’ten açıklanacak fiyatı beklediklerini ifade eden Bayraktar şöyle devam etti: “Birliklerin alım fiyatlarının piyasalarda belirleyici olduğu dikkate alındığında özellikle bu sezon Marmarabirlik'in açıklayacağı fiyat üreticilerimiz için büyük önem taşımaktadır. Bölgede alıcı konumundaki tüccarlar Marmarabirlik fiyatını beklemekte ve alımlarını bu doğrultuda yapmaktadırlar.

  • Bu zor süreçte Marmarabirlik'in her zamankinden daha fazla üreticilerimizin yanında olmasını, üreticilerimizin uğradığı kaybı telafi etmeye yönelik fiyat açıklamasını bekliyoruz.
  • Üreticilerimizin mağduriyetinin giderilmesi bakımından tüm bankalara olan borçlar uzun vadeli yapılandırılmalıdır.
  • Doğal afetlerden zarar gören üreticilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının kararnamede belirtildiği gibi sadece hasar oranı kadar olan kısmı değil tamamı ertelenmelidir.
  • Sofralık zeytinde verilen prim desteği artırılmalı, üreticilerimizin üzerindeki girdi yükü hafifletilmeli, hastalık ve zararlılarla etkin mücadele edilmelidir.
  • Her ne ad altında olursa olsun ithalata izin verilmemelidir.”

Bayraktar, zeytin hasadının başlamasına sayılı günler kala, üreticiler için bol kazançlı, bereketli, alın terlerinin karşılığını alabildikleri bir sezon geçirmelerini temenni etti.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Yaş Sebze ve Meyve Hali Faal Çalışı   Haksız Kazanca Geçit Yok
  Güce Yayla Turizminin Merkezi Olaca   Gayrimenkulde Fiyat Artışları Hız K
  Mini Onarım Paketleri Gündemde   Daha İyi Bir Kentsel Gelecek Konut
  Patates Tarlada Kaldı...   Sofralık Zeytinde Hasada Doğru...
  Teknopark Ortaklar Toplantısı Yapıl   Tekstilde Yeni Şeyler Söyleme Vakti
  Elektriği Yetersiz Köylüler Trafo İ   Fındık Üretimi, İklim Krizinden Etk
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Cami ve İlim
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Özel İdare Genel Sekreter
İbrahim BALCIOĞLU

Murtad Deresi Menfezinde
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Cem Küçük ve Sisdağı Yayl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Yüreğimde: İnce Sızı*
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

UMUTSUZ’UM
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım