Kadın Cinayetleri Azalıyor mu? Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı partisince hazırlanan Kadın Cinayeti Raporunu açıkladı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset CHP  

Kadın Cinayetleri Azalıyor mu?

Kadın Cinayetleri Azalıyor mu? Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı partisince hazırlanan Kadın Cinayeti Raporunu açıkladı.

Eklenme tarihi: 12.10.2020 11:36:58

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “iktidar temsilcilerinin her fırsatta İstanbul Sözleşmesini yerle bir ettiği açıklamalar ile Sayın Soylu’nun yaptığı açıklama maalesef pek uyuşmamaktadır. Zira kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı görülmektedir. Açıkladığımız verilerin doğruluğu hem emniyet hem de savcılık kayıtlarında yer alırken nasıl olurda sayın bakan kadın cinayetlerinin yüzde 29 azaldığını söyler, bunu anlamak mümkün değil” dedi.

AKP iktidarları ile birlikte kadının sosyal statüsünde ve topluma katılımında sistemli ve bilinçli bir geriye gidişin söz konusu olduğunu ifade eden CHP’li Tığlı, “Cumhuriyet döneminde haklarını almış kadınlarımız AKP iktidarıyla birlikte sosyal, siyasal ve ekonomik hayattan sistemli bir şekilde dışlandı. Oysa demokrasinin beşiği olan Avrupa’da dahi kadının sosyal ve siyasal hayatta yeri yokken, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan kadınlarımız devrim niteliğinde atılımlara imza atarak erkek ile eşit şartlara kavuşmuş hem siyasal hem soysal hem de ekonomik hayatta haklarını almışlardır. Ama buna rağmen bugün gelinen nokta da her alanda geri kalmıştır. 2020 Sosyal Cinsiyet Uçurumu Raporuna göre Cinsiyet Eşitliği Kategorisinde 153 ülke arasında 130’ncu sıradadır” hatırlatmasını yaptı.

CHP’li Tığlı, “Kadınlara yönelik şiddet eğilimleri, hedef göstermeler, ayrımcılık, ötekileştirme uygulamaları ve siyasilerin medya yolu ile yaptıkları açıklamalar her geçen gün daha da meşru bir hal almaktadır. İktidarın koruyamadığı kadınlar maalesef her geçen gün öldürülmekte, tecavüz edilmekte ve şiddete uğramaktadırlar. Oysa! Demokrasinin asli öğesi özgür bireydir. Temel hak ve özgürlükler Anayasa’nın ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların sözüne ve özüne uygun biçimde ancak ve yalnızca yasayla sınırlanabilir” dedi.

YAŞAM HAKKI KUTSALDIR

Kadın ve erkeğin eşit şartlar altında yaşaması gerektiği ulusal ve uluslararası kanunların belirlediğini dile getiren Tığlı, “erkeklerin yaşam hakkı ne kadar kutsalsa, kadınların yaşam hakkı da o ölçüde kutsaldır. Kadınların can güvenliğini tehdit eden istismara ve tecavüze neden olan hiçbir koşula müsamaha gösterilemez. Kadının ötekileştirilmesine ve kötü muameleye maruz kalmasına asla geçit verilmemelidir. Bunu da yapmak yasaların uygulanmasıyla mümkündür” dedi.

Tığlı, “Türkiye’de kadına yönelik saldırıları ve işlenen suçları gerçekleştirenler nedense hep iyi hal uygulamalarından mahkemelerde ya beraat etmişlerdir ya da cezayı en alt düzeyden almışlardır. İşlenen bir suç varsa karşılığında da alınacak bir ceza olmalıdır. Kadın cinayetlerinde iyi hal uygulamaları kaldırılmalıdır” vurgusunu yaptı.

274 GÜNDE 369 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Türkiye’nin kanayan bir başka yarasının da çocuk istismarları olduğunu dile getiren Tığlı, “2020 yılının ilk 9 ayında da çok çocuk istismar edildi. Çocukların korunması için gerekli adımlar atılmadı, koruma odaklı istatistikler ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmadı ve çocuklara adalet sağlanmadı. Çocuk istismarının üzeri herzaman örtülüyor haliyle de çocukların uğradığı şiddetin boyutu büyük oluyor” dedi.

Tığlı “Türkiye’de 2003 yılında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 83 iken, 2020 yılının dokuz aylık bölümünde bu sayı 369’dur ve yıl daha bitmemiştir. 17 yıldaki dehşet verici artış yüzde 344.5 civarında olmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı’nın hazırladığı çarpıcı raporun verileri aşağıdadır.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Başkan Şenlikoğlu'ndan Ziyaretler   Fransa'ya Boykot Çağrısını Destekli
  CHP Ekonomiyi Mercek Altına Aldı   Keşap'a Yeni Yatırımlar Geliyor
  Keşap Halkına Doğalgaz Müjdesi...   Tığlı Asıl Bu Sorulara Cevap Versin
  Azerbaycan İçin Sevinmek Kardeşlik   Başkan Yakar, Yeni Yönetimle Buluşt
  Saadet Partisi'nden Muhtarlara Ziya   Akgenç Başkanı Emre Özden Oldu
  Kul Hakkı Başka Nasıl Yenir?   Şehrimize Karşı Özel Bir İlgi Var
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hz. Peygamber ve Çocuk
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Mevlid Kandiliniz Mübarek
İbrahim BALCIOĞLU

Murtad Deresi Menfezinde
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Cem Küçük ve Sisdağı Yayl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Yüreğimde: İnce Sızı*
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Bir Doğankent Nostaljisi…
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım