Orman Yoksa Biz de Yokuz Tarımsal Kalkınma Vakfı (TAK-VA) Genel Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Taşan Dünya ormancılık günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Çevre   

Orman Yoksa Biz de Yokuz

Orman Yoksa Biz de Yokuz Tarımsal Kalkınma Vakfı (TAK-VA) Genel Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Taşan Dünya ormancılık günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Eklenme tarihi: 21.3.2019 12:37:17

Taşan yaptığı açıklamada “Dünyamızın sahip olduğu tabii kaynaklardaki hızlı kayıplar, insanların yerleşim ve beslenme alanlarını gittikçe sınırlandırırken, yaşam için gerekli temiz hava, temiz su ile gıda teminini her geçen gün daha da güçleştirmektedir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı’nın verilerine göre, Dünya’daki orman varlığı yılda yaklaşık 7.3 milyon hektar azalmaktadır. Ülkemizin de aralarında bulunduğu 187 üye ülkeye sahip olan ve Dünya’daki yoksulluğu azaltmak gayesiyle çalışmalar yürüten Dünya Bankası’nın verilerine göre de, tabii kaynaklardaki kayıplar ile gelir dağılımındaki bozukluklar nedeniyle, geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerdeki yaklaşık 3 milyar kişi, önümüzdeki 50 yılda yoksullukla mücadele etmek zorunda kalacaktır.

Çevre sorunlarının temelini oluşturan ormansızlaşmanın önüne geçmek amacıyla Avrupa Tarım Konfederasyonu’nun önerisi ile 1971 yılında Roma’da toplanan Uluslararası Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), kuzey yarımkürede ilkbaharın, güney yarımkürede sonbaharın başlangıç günü olan 21 Mart’ı Dünya Ormancılık Günü olarak ilan etmişlerdir.  21.Mart.1971 tarihinden itibaren “Dünya Ormancılık Günü” olarak kutlanmaktadır.   Ülkemizde ise “Dünya Ormancılık Günü”, 1975 yılından itibaren çeşitli etkinliklerle kutlanmakta, ayrıca, 21 Mart haftası da aynı amaçlarla “Orman Haftası” olarak değerlendirilmektedir. Bu türden etkinliklerin, kamuoyunun ormanlar ve ormancılık çalışmalarıyla ilgili sorunlara yönelik duyarlılıklarının artırılmasına önemli katkısı olmaktadır.

İnsan yaşamının temel öğesi olan temiz hava ve su ormanlar tarafından üretilmektedir.  Orman sahalarının azalması, ya da orman alanlarının artırılamaması, insan yaşamını tehdit eden ortamların oluşmasına da neden olmaktadır.

Ormanların bütün dünyada insanların ortak varlıkları olarak kabul edildiği, toplumsal faydalarının odun hammaddesi değerinin binlerce kat üzerinde olduğu da bilinmektedir. Küresel iklim değişikliği, atmosferdeki karbon oranının ve sera gazlarının artışı, hava kirliliği, çölleşme, kuraklık, temiz su rezervlerinin azalması, toplumları ve dünyayı tehdit etmekte, ormanların önemini bir kat daha artırmaktadır.

Bu tespitler ışığında orman zengini bir ülke olmadığımızın bilinci ile hareket etmeli ormanlarımızı koruma ve kullanma dengesi içerisinde yönetmeli ve toplumu bu konuda bilinçlendirmeliyiz.  

Ülkemizin yer aldığı coğrafyanın ve sahip olduğu iklim şartlarının bir sonucu olarak önemli doğal kaynak değerlerimiz arasında yer alan ormanlarımızın bizlere sunduğu imkânları ve faydaları koruyarak geliştirmeliyiz. 

Bugünkü resmi rakamlara göre, son yıllarda yapılan yoğun çalışmalar neticesinde Ülkemiz orman varlığı bundan 16 yıl öncesine göre % 8’lik bir artışla 22,6 milyon hektara ulaşmış olup bu rakam ülke karasal alanının  %29’una karşılık gelmektedir. Dünya ortalaması % 30’lar civarındadır.  Ancak ülke orman varlığının % 42,6 sının bozuk ve açıklık vasıftaki orman alanlarından olduğu da unutulmamalıdır. Son yıllarda ağaçlandırma çalışmalarında çok önemli mesafeler kat edilmekle birlikte aynı ivme devam ettirilmeli, Ülkemizin yeşil dokusunun artırılması noktasında özellikle yerleşim yerleri içerisinde ve etrafında ağaçlandırma çalışmaları artırılmalı, yeşili zengin yaşanabilir yaşam alanlarının artırılması çalışmalarına öncelik verilmelidir. Tarımın sigortası konumundaki orman alanlarımızdaki erozyonla mücadele çalışmaları ile birlikte özellikle meralarda ve tarım alanlarındaki erozyonla mücadele çalışmalarına özel önem verilmelidir.

Orman alanlarımızı yönetirken bu alanlara bağımlı olarak yaşayan orman köylümüz unutulmamalı, topyekûn kalkınmanın kırsalda yaşayan vatandaşlarımızı kalkındırmaktan başladığı bilinci ile hareket edilmelidir.  

Kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, orman ağaç sevgisi ve çevre bilinci eğitimi konusunda bütün taraflar sorumluluk üstlenmeli, “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikin” anlayışı ile hareket eden bir neslin temsilcileri olarak, doğaya saygılı, çevre bilinci gelişmiş yeni nesillerin yetişmesine katkı sağlamalıdır.

Tarımın sigortası, havanın, suyun ve yaşamımızın kaynağı olan ormanlarımızı, sürdürülebilir ormancılık prensipleri çerçevesinde koruyup geliştirilmeli, gelecek nesillere yaşanabilir bir ülke bırakmanın gayreti içerisinde olmalıyız.

Bu vesileyle Orman Genel Müdürlüğümüzün 180.Yılını ve zor şartlarda fedakârca çalışan başta üyelerimiz olmak üzere, bütün Orman çalışanlarımızın Dünya Ormancılık Gününü kutlar, sağlıklı ve başarılı nice yıllar temenni ederim” dedi.     

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Çevre HABERLERİ
  Sıfır Atık Projesi Eğitimleri Başla   Fen İşleri Ekipleri Çalışıyor
  Gayemiz Daha Temiz Giresun   Belediye Ekipleri Şehrin Her Bölges
  Geri Dönüşüm Ekonomisi Okullardan B   Görele'ye Bir Çocuk Parkı Daha Kaza
  Geri Dönüşüm Ekonomisi İçin Eğitime   Park Düzenleme Çalışmaları Sürüyor
  Şıhkıran Mahallesinde Yaralar Sarıl   Yağmur Suyu Kanalları Temizleniyor!
  Pazarsuyu Deresini Kim Kuruttu?   Çevre Düzenleme İşleri Yapıldı
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Dolandırıcılık
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Giresun Liman’ında neler
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

MTTB’nin Müslüman Gençliğ
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım