3 Günde 1 Bardak Süt İçiyoruz! Süt üretiminde dünyada ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye’de kişi başı ortalama 3 günde 1 bardak süt içiliyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Sağlık   

3 Günde 1 Bardak Süt İçiyoruz!

3 Günde 1 Bardak Süt İçiyoruz! Süt üretiminde dünyada ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye’de kişi başı ortalama 3 günde 1 bardak süt içiliyor.

Eklenme tarihi: 31.5.2019 11:30:42

Türkiye’de içme sütü dışında özellikle yoğurt ve peynir tüketimi yüksek olduğu için bu rakam artıyor. Dünya Sağlık Örgütü ise her yaştan bireyin günde 2 bardak süt içmesini öneriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de her yıl çiftçilerden yaklaşık 9 milyon ton süt toplanıyor. İşlenen sütten elde edilen ürünlerin %36’sı içme sütü, %26’sı yoğurt, %16,5’i peynir, %16’sı ayran, %4’ü ise tereyağı, süt tozu ve kremadan oluşuyor. Süt üretiminde dünyada ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye, tüketimde ise istenilen seviyeye ulaşamıyor. 1 Haziran Dünya Süt günü vesilesiyle açıklamalarda bulunan İçim Pazarlama Direktörü Selin Dora Falay, “Üretimde dünyada ilk sıralarda gelen bir ülkenin tüketimde de üst sıralarda olması beklenir. Ancak ülkemizde içme sütü tüketimi Avrupa ortalamasının çok altında. Avrupa’da yılda kişi başı ortalama 60 litre içme sütü tüketilirken, Türkiye’de yalnızca 34 litre süt içiliyor. Ancak Türkiye’de içme sütü dışında özellikle yoğurt ve peynir tüketimi yüksek olduğu için aslında ortalamamız çok daha yukarılarda. Kişi başına süt ve süt ürünleri tüketimi süt eşdeğeri olarak 250 litreyi aşıyor” dedi.

“Sütü yenilikçi ürünlerle çocuklarımıza erken yaşta sevdirebiliriz.”

Türkiye’deki düşük süt tüketiminin inovatif ve fonksiyonel ürünlerle artırılabileceğini belirten Selin Dora Falay, “Sütün faydalarını hepimiz bilmemize rağmen düzenli şekilde tüketmek konusunda çoğumuz dikkatli ve disiplinli değiliz. Dünyadaki istatistiklere bakıldığında Türkiye süt tüketimi konusunda maalesef listenin oldukça aşağısında. Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri üreticisi Ak Gıda olarak, bünyemizde yer alan İçim markamızla 16 farklı testin ardından titizlikle işlediğimiz sütü olabildiğince çeşitlendiriyoruz. Bu sayede 7’den 70’e her yaşa hitap ediyor ve özellikle çocuklarımızın severek içmeleri için çalışıyoruz. Laktozsuz, light, organik, proteinli, çikolatalı ve meyveli sütler gibi yeni ürün kategorileriyle süte olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz” dedi. Özellikle laktozsuz sütün ürün grubuna eklenmesiyle birlikte talep artışı yaşadıklarını belirten Falay, “Tüketicinin ihtiyacına yönelik ürettiğimiz ürünlerle pazara yenilik getirirken aynı zamanda sütün hitap ettiği kitleyi de genişletiyoruz. Yeni tüketim alışkanlıkları kazandırmak ve sütü sevdirmek için taze taze tüketilebilecek çilekli ve çikolatalı günlük süt çeşitlerimizle farklı beğenilere hitap ediyoruz. Ayrıca süte karşı çeşitli sebeplerden dolayı uzak duran tüketicinin beklentisini ve ihtiyacını, sunduğumuz farklı işlevsel ürünlerle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü: “Süt beynin yaşlanmasını engelliyor.”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) “İnsan Beslenmesinde Süt ve Süt Ürünlerinin Katkısı” adlı çalışmasında, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, selenyum ve çinko açısından zengin olan sütün; içerdiği A, C, D, B6 ve B12 ile de önemli bir vitamin kaynağı olduğu belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarına göre, 1 bardak süt içinde gelişme çağındaki çocukların günlük protein ihtiyaçlarının %48’ini karşılıyor ve her yaştan bireyin günde 2 bardak süt içmesi öneriliyor. İçerdiği yüksek proteinle beynin enerji ihtiyacını da karşılayan sütte beynin yaşlanmasını engelleyen Acetyıl Cartinin adlı madde de bulunuyor. 

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Alucra İlçesinde Korona Bir Can Dah   Gazeteci Candemir Sarı Covid Hastas
  Corona Virüsü ile Mücadele İçin Evd   Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin 8
  Esnaf Odası Üyelerine Maske Dağıttı   Ücretsiz Maske Dağıtımına Başlandı
  Doğankent'te Maske Üretimine Başlan   Esnafa Yüz Siperliği ve Maske Dağıt
  Kutluca Köyü Karantinaya Alındı   Koronanın Yayılımına Dair Yeni Sena
  Şebinkarahisar Bir Değerini Daha Ka   Enver Yücel'den Hemşerilerine Dopin
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İbretlik Güzel Bir Anekdo
İbrahim BALCIOĞLU

Derneklerde Yeni Dönem Ba
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Geçmişten Günümüze Harşıt
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Eğitime Umut Köprüsü
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım