Denize Girme Yasağına Tepki! Tirebolu Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Recep Karakoç, uzmanlık alanı olduğu denizcilik sektörü ile ilgili Giresun Valiliğinin almış olduğu yasaklama kararı ilgili açıklamada bulundu.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Denize Girme Yasağına Tepki!

Denize Girme Yasağına Tepki! Tirebolu Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Recep Karakoç, uzmanlık alanı olduğu denizcilik sektörü ile ilgili Giresun Valiliğinin almış olduğu yasaklama kararı ilgili açıklamada bulundu.

Eklenme tarihi: 12.7.2019 15:49:50

Karakoç açıklamasında; "Bu gün 11 Temmuz 2019. 55 yıldır yaşadığım köyümde deniz kenarından jandarma uyarısıyla denizden çıkarıldım. Denize girdiğim nokta Özlü Köyü Balıkçı Barınağı buradan adeta karıncalar su içiyor. Giresun Valiliğinin dip dalgası var gerekçesi ile vatandaşın emniyeti için yaklaşık 80 – 90 km’lik Giresun sahilinde denize girmeyi ikinci bir emre kadar yasaklayarak tedbir almış.

Bu yasak Karadeniz ve Giresun Turizmine vurulan korkunç bir darbedir. Giresun’a tatil için gelen bir kişinin jandarma tarafından yasak gerekçesi ile denizden çıkartıldığını düşünün. Bu gün bu bölgede iki üç kuvvetinde batı rüzgârı esmekteydi. Deniz gayet sakin ve denize girmeye elverişliydi.

Giresun Valiliği bahsettiği olumsuz durumun ortadan kalkana kadar halka uyarı yapmak, halk plajlarına cankurtaran takviyesi yaparak daha güvenli duruma getirmek yerine Giresun ili sınırları içerisinde tümden denize girmek ikinci bir emre kadar yasak koymuş.

Denize girmek yasak demekle tedbir olmaz, bu yönetim anlayışı çağ dışı bir anlayıştır. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili, denizci bir ülkeyiz. Deniz turizmini geliştirmek, güvenli plajlar yapmak yerine yasak koymak anlaşılabilir uygulama, zihniyet ve yönetim biçimi olamaz.

Şimdi soruyorum, Antalya Valiliği Antalya’da denize girmeyi yasaklasa ne olur? Böyle bir tedbiri Antalya ve İstanbul Valiliği alabilir mi? Dünyanın en zor dip ve yüzeysel akıntısının olduğu yer İstanbul Boğazıdır, gidin görün Ahırkapı önünde ve boğazın çeşitli noktalarında vatandaşlar denize girmektedirler. Kısacası Giresun da alınan bu karar Giresun halkını hafife almak, Giresun halkını devlet yetkileri ile sindirmeye çalışmaktır.

Değerli hemşerilerim; can güvenliği böyle alınmaz; Valilik vatandaşa uyarı yapar, sonra güvenli olan plajlarda ve kıyı şeridinde denize girilmesini önerir. Plajlara cankurtaran ekibi yerleştirir. 80-90 km Giresun sahilinin her tarafı denize girmek için dip akıntılarına karşı tehlikeli değildir. Ben de zaten çocuklar için daha güvenli gördüğümden balıkçı barınağını tercih ettim. Tüm Giresun sahilinde denize girmek yasak diyerek çağ dışı bir uygulama kabul edilemez.

Gün içerisinde bu yasağın amacını öğrenmek için Giresun Valiliğini aradım. Valilikte konu ile ilgili cevap verebilecek bir birim maalesef yok. Santral görevlisi beni “Açık kapı“diye bir birime yönlendirdi. Oradaki görevli de “biz sadece şikâyetleri alıyoruz” dedi. Sonra Valiliği tekrar aradım özel kalemi istedim, görüştük. Özel Kalem konuyu bir araştırıp size bilgi vereyim dedi. On dakika sonra beni aradı denizde boğulmalar olduğundan böyle bir yasağın olduğunu söyledi. Ben de kendilerine, “her gün trafik kazasında onlarca vatandaş hayatını kaybediyor tedbir amaçlı Karadeniz Sahil Yolunu trafiğe kapatacak mısınız” dedim.

Giresun Milletvekillerini aradım. Ama her zaman olduğu gibi Giresun Milletvekillerinin bazıları telefona bakmadı, telefona bakanlardan da geri dönüş, ses seda çıkmadı. İçişleri Bakanlığımızın valilikleri bu tür yasaklarla yönetim anlayışından uzak durmaları yönünde uyarmasını, vatandaşı çağ dışı uygulamalardan ve yasakçı zihniyetten kurtarmasını bekliyoruz" dedi.

Haber: Sadi Toygar

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Anne ve Oğlu Son Yolculuğuna Uğurla   Milli Birliğe Bağlılığımızı Bir Dah
  TÜGVA Bulancak’tan 15 Temmuz Çalışm   Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kutl
  Milletimiz Hainlere Asla Geçit Verm   15 Temmuz Milli Direniş Destanıdır
  M. Ali Karadeniz Hakk'a Yürüdü   15 Temmuz Mücadele Ruhu Yaşayacak
  15 Temmuz’u Unutmayacağız…   Espiye’de Canımız Yandı; 6 Ölü…
  Denize Girme Yasağına Tepki!   TÜGVA'lı Gençler Adaya Çıktı
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

15 Temmuz Destanı
İbrahim BALCIOĞLU

Giresun Dernekçiliğinin S
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Giresun Üniversitesi Rekt
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Boğulma ve Çeken Akıntı T
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Osman Ağa Kültür Merkezi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım