Çağırgan İsmail Hakkı Baba Alucra’da anıldı Alucra Fevzi Çakmak Köyünde (Zıhar) Köy Derneği ve Köy Muhtarlığınca gerçekleştirilen anma töreni Pazar günü yapıldı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Çağırgan İsmail Hakkı Baba Alucra’da anıldı

Çağırgan İsmail Hakkı Baba Alucra’da anıldı Alucra Fevzi Çakmak Köyünde (Zıhar) Köy Derneği ve Köy Muhtarlığınca gerçekleştirilen anma töreni Pazar günü yapıldı.

Eklenme tarihi: 16.7.2019 11:38:55

Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşması için Türkmenistan’dan Horasandan Anadolu’ya gönderilen Hoca Ahmet Yesevi'nin öğretileriyle yetişmiş erenlerden biri olan " Es seyyid Mevlana şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Babayı" anma töreni İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü eğitim uzmanı Arif Dede’nin açış konuşmasıyla başladı. Dede anma gününe katılım sağlayanlara teşekkür ederek katılımcılara program akışı hakkında bilgi verdi.

Yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından "Es Seyyid Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Baba" hakkında ve bölge hakkında Emekli Kurmay Albay Âdem Darama tarafından bilgi verildi. Darama yapmış olduğu konuşmasında Çağırgan Babanın bölgenin İslamlaşmasında gelişmesinde önemli bir rol oynadığını, Moğol istilasının ardından Anadolu'yu manevi alanda yeniden inşa etmek için iyi yetiştirilmiş, İmamı Azam, İmamı Maturidi ve Hoca Ahmet Yesevi hazretlerini kendine rehber edinmiş bir gönül alpereni bir Horasan Ereni olduğunu söyledi.

Alucra Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Süleyman Baba ise yapmış olduğu konuşmasında konukları selamlayarak Mevlana Şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Veliyi anma törenlerinin 3.nü gerçekleştirmekten vakıf olarak büyük gurur duyduklarını belirtti. Baba ayrıca Çağırgan Babanın Hz Mevlana misali insanları İslam davet etmesi nedeniyle 'Çağırgan Baba' namıyla anıla geldiğini ifade ederek bir İslam müderrisi olarak Çağırgan Babanın Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasına çok büyük hizmetler sunduğunu söyledi.

Vakıf Başkanı Süleyman Baba ayrıca bölge insanının Çağırgan Baba Vakfiyesinde eğitilerek bugün bile eksikliğini hissettiğimiz ahlak ve adalet olmadan İslami hakkıyla yaşayamayacağımızı söylediğini ifade etti. Baba ayrıca katılımcılara hitaben yapmış olduğu konuşmasında Anadolu ve Balkanların İslamlaşması için aynı gayeye sahip sadece ilahi rızayı gözeten Hacı Bektaş-ı Veliyi, Geyikli Babayı, Somuncu Babayı, Emir Sultanı, Mevlana Rumi Celaleddini, Şeyh Edebili gibi nice Alperenlerin anılmadan geçilmemesi gerektiğini sözlerine ekleyerek, Çağırgan Baba ile beraber bu Allah dostları Alperenlerinin Hoca Ahmet Yesevi dergâhından yetişerek Anadolu ve Balkanlara dağıldığını, Çağırgan Babanın Ebu Sait Bahadır döneminde Zıhar'a gelip yerleştiğini, üstün ahlakının ve çalışmalarının takdir görmesi sonucunda Zıhar köyü ve çevresinin hizmetlerinin devamı için 1342 yılında kendisine vakfedildiğinin daha sonrada çocukları tarafından bu vakıf geleneğinin sürdürüldüğünün altını çizdi.

Zıhar Köyünün coğrafi konumuyla bölgede bir geçiş bölgesi üzerinde yer aldığını bunun sonucunda da tarihi olayların yine aynı bölgede yer almasının tesadüf olmadığını Selçukluların, Mengücüklülerin, Danişmentlilerin ve Moğolların bu güzergâhı kullanmaları, Timur’un burada karargâh kurması Fatihin gerek Trabzon fethinde gerekse Akkoyunlu seferinde yine bu bölgeden geçiş yapmaları buranın önemini ortaya koyduğunu söyledi.  Yakın tarihte de yine Fevzi Çakmak Paşanın burada karargâh kurması üzerine köyümüzün isminin de Fevzi Çakmak olarak anılmasından dolayı Zıhar isminin Fevzi Çakmak olarak değiştiğini belirterek Alucra Vakfı olarak geçmiş tarihimize geleneklerimize ve kültürümüze sahip çıkarak gelecek kuşaklara bu zenginliği aktaracaklarını ifade etti.

3.İsmail Hakkı Çağırgan Babayı anma etkinliklerinde Alucra Belediye Başkanı Suat Aybar, Alucra Kaymakamı Aydın Göçer ve Bereketzade Vakfı Başkanı Kasım Yağcıoğlu ve Fevzi Çakmak Köyü Dernek Başkanı Süleyman Baba da birer selamlama konuşması yaptılar. Alucra Belediye Başkanı Suat Aybar yapmış olduğu konuşmasında 3. İsmail Hakkı Çağırgan Babayı anma ve tanıtım etkinliğini düzenleyen, katkı sunan herkese teşekkür etti.

Alucra Kaymakamı Aydın Göçer ise konuşmasında İsmail Hakkı Çağırgan Babanın bölge insanına ve bölge coğrafyasına önemli katkılar sunduğunu belirterek İsmail Hakkı Çağırgan Baba Vakfiyesinin Anadolu'nun birçok yerinde olduğu gibi Alucra Fevzi Çakmak Köyünde de günümüze kadar gelen İslamlaşmasının sembolü olarak karşımıza çıktığını ifade etti.

3.Es seyyid Mevlana şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Baba'yı anma töreni sonrasında etkinliğe katılan resmi erkân ve vatandaşlar tarafından topluca İsmail Hakkı Çağırgan Babanın türbesi ziyaret edilerek dualar okundu. Etkinlik sonrası ayrıca katılımcılara Çepni kültürünün bir sembolü olan 'Keşkek' ikramı yapıldı.

8 asır önce Anadolu'nun bir Türk yurdu olması için gayret gösteren İsmail Hakkı Çağırgan Babanın sandukası günümüzde Alucra. Fevzi Çakmak köyünde kesme tastan yapılmış sekiz köşeli bir türbenin içinde yer almakta ve ziyaret edilmektedir.

3.Es seyyid Mevlana şeyh Çağırgan İsmail Hakkı Baba'yı anma törenine Alucra Kaymakamı Aydın Göçer, Alucra Belediye Başkanı Suat Aybar, Alucra Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Süleyman Baba ile yönetim kurulu üyeleri, Fevzi Çakmak Köyü Dernek Başkanı Süleyman Baba, Alucra Askerlik Şubesi Başkanı, Alucra Jandarma Komutanı ve vatandaşlar katıldı.

Haber: Şaban Kutlu

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  TÜGVA Bulancak'tan Fuat Sezgin Söyl   Keskin ve Şahin GİMEV'e Misafir Old
  Kaçar'ın Eserleri Ölümsüzleştirilec   Yenice Köyü Belgeselinin Galası Yap
  Gençler Camide Kuranla Buluşuyor   Kudüs Şairi Nuri Pakdil Anıldı
  Kuşluhan Köyüne İlgi Artıyor   Saatleri Ayarlama Enstitüsü Galası
  Şehir Tiyatrosu Perdesini Açıyor   Japonya'yı Keşfetmek Adlı Sergi Yoğ
  Muhammed Ali'nin Festival Yolculuğu   Amerika'daki Giresunlular
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Dolandırıcılık
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Siyasette Yeni Aktör: Ali
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Önce Ezan Okundu...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım