Fındığın ve Fındık Bahçelerinin Önemi Belgeselci Yazar İsmail Kahraman Espiye Soğukpınar Beldesinin tarihinden hareketle fındığın da belgeselini yapıyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Kültür   

Fındığın ve Fındık Bahçelerinin Önemi

Fındığın ve Fındık Bahçelerinin Önemi Belgeselci Yazar İsmail Kahraman Espiye Soğukpınar Beldesinin tarihinden hareketle fındığın da belgeselini yapıyor.

Eklenme tarihi: 23.7.2019 10:52:54

Kafkas Cephesinde 80 asker alınan Giresun’un Espiye İlçesi Soğukpınar Beldesinde Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlilerinden Ahmet Gürsoy beyin sanat yönetmenliğinde Vatan Yahut Fındık Belgeselimizin çekimleri Gıran mahallede devam ediyor.

Seferberlik Yılları Araştırılmalı

Eskiden yaşlılar söze başlarken evlat “sen seferberliğin ne olduğunu bilir misin hiç? Allah o günleri bir daha yaşatmasın” diye söze başlardı.  “O günlerde eli silah tutan gençler askere toplandı, köylerde ihtiyarlar, çocuklar ve kadınlar kaldı. Bağ bahçe ve tarlalar ekilip dikilmez oldu” şeklinde anlatırlardı.

“Düşman korkusu, asker kaçağı ağaların zulmü, eşkıya ve çetelerin baskıları, açlık ve fakirlik bizleri perişan etti. O günler hiç gelmesin evladım. Allah düşmana fırsat vermesin. Devletimiz güçlü, milletimiz birlik olsun. Seferberlik yıllarında çok kötü günler yaşadık” diyen tarihin canlı şahitleri artık yok, çoktan öldüler. Keşke onların anlattıkları kayıt altına alınıp, kitaplaştırılıp belgeselleştirilseydi. TRT seferberlik yıllarını anlatan tarihi diziler yapıp gelecek kuşaklara aktarsaydı.

Vatan Yahut Fındık Belgeseli

İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezi İKTAV Belgesel Yayıncılık (www.iktav.com) olarak Vatan Yahut Fındık Belgesel çekimlerini yaptığımız Espiye Soğukpınar Beldesinden, Birinci Dünya Harbi Kafkas Cephesine göndermek için devlet toplam 80 asker toplamış, bu askerlerden sadece 7 kişi geri dönmüş,  bazıları esir düşmüş.

Soğukpınar beldesi ile ilgili daha önce Soğukpınar Belediyesinin destek ve katkıları ile hazırladığımız tarihi Bayramoğlu Nahiyesinden Soğukpınar Belediyesine belgeselini izleyebilirsiniz; https://youtu.be/Qpr-ItPyLEU

O yıllarda bölge halkı açlık ve sefalet içinde yaşlılar ve kadınlar Kafkas Cephesi Harşit Savunması’nın yapıldığı cephelere 20 saat yağmur çamur ve karda yürüyerek askeri cephane ve yiyecek taşıyorlar. Yaşlı dedeler ve nineler askerler yesin diye mısırın tanelerini öğütüp ekmek yapıyor, fındığın kırıp vatanı savunan askere götürüyor, kendileri ise mısır gödeneleri ve fındıkkabuklarını öğütüp yiyorlar, karaağaç kabuğundan ekmek yapıyorlar. Çalışacak insan olmadığı için mısır tarlaları ve fındık bahçeleri verimsiz insanlar dağlardaki ham fındıkları ve kestaneleri toplayıp yiyerek ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Fındık Neden Değerli?

Seferberlik yıllarında en değerli üründür fındık. Kafkas Cephesi Üçüncü Ordu komutanı Vehip Paşa, Kafkas Cephesinin en şiddetli geçtiği 1917 yılında emir verip halktan 10 milyon 95 kilogram fındık toplatıp bir kısmını satıp cepheye silah alıyor, bir kısmını askere dağıtıp yiyecek erzak yapıyor. Ne ilginçtir ki 100 yıl sonra 1917 yılında dönemin Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli 358 ton iç fındık satın aldırıp askerin yemesi için orduya dağıtıyor.

Fındığa Neden Önem Vermiyoruz?

Bir dünya markası olan Türk fındığı hep önemli, her zaman askeri ve stratejik üründür. Ne acıdır ki fındık borsası yabancıların elinde. Fındık fiyatını yabancı fındık firmaları belirliyor. Fındıkla ilgili devlet kurumu Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu TÜBİTAK başta olmak üzere üniversiteler fındıktan katma değeri yüksek ürün üretilmesi konusunda araştırma yapmıyor. Fındıkla ilgili resmî ve özel odalar ve birlikler, fındıktan büyük para kazanan tüccarlar, güç birliği yapma yerine haksız rekabet yaparak vatandaşın fındığını ucuza almaya çalışıyor.

İşin en acı olanı ata ve dede emaneti fındık bahçelerine yılda bir kez olsun bakmayan ve dedelerinin fındık bahçelerini başka illerden fındık işçilerine toplatan vefasız torunların vefasızlığı.

Doğu Karadeniz’in Vatan Olmasında Fındığın Önemi

Unutmayalım ki Doğu Karadeniz Bölgesi, Ordu, Giresun ve Trabzon 1000 yıl önce Oğuz Türklerinin Çepni boyu tarafından beylikler kurulup köy köy vatan yapılırken, köyler ve evlerle birlikte Fındık bahçeleri dikilmişti. Bölgeyi ilk fetheden ve Trabzon’un fethinden 160 yıl önce Ordu ve Giresun’da kurulan Bayramlı Hacıemiroğulları beyliği ile ilgili hazırladığımız belgeseli sizlerle paylaşıyorum https://youtu.be/Q_3irZ6EDN0

Bugün Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli bölgesine fındığı Birinci Dünya Harbi’nde Rus işgali yıllarında Harşit Vadisi, Tirebolu, Görele, Çavuşlu, Vakfıkebir ve Beşikdüzü’nden göç edip gidenler götürmüştü.

Vatan Yahut Fındık belgeselimizi Kafkas Cephesi Harşit Savunması Karargâh merkezi Espiye Arpacık köyüne çok yakın 550 yıl önce tarihi Bayramoğlu Nahiyesi olan Soğukpınar beldesinde bölge halkının katkıları ile fındık bahçelerinde İmece usulü çekiyoruz. İKTAV belgesel Yayıncılık olarak hazırladığımız belgeseli Devri Alem Belgesel programı http://www.devrialem.tv olarak birçok TV kanalına yayınlanmak üzere göndereceğiz.

Sizlerden de bilgi belge ve destek bekliyoruz

Fındık vatandır...

Vatan Yahut Fındık...

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Kültür HABERLERİ
  TÜGVA Bulancak'tan Fuat Sezgin Söyl   Keskin ve Şahin GİMEV'e Misafir Old
  Kaçar'ın Eserleri Ölümsüzleştirilec   Yenice Köyü Belgeselinin Galası Yap
  Gençler Camide Kuranla Buluşuyor   Kudüs Şairi Nuri Pakdil Anıldı
  Kuşluhan Köyüne İlgi Artıyor   Saatleri Ayarlama Enstitüsü Galası
  Şehir Tiyatrosu Perdesini Açıyor   Japonya'yı Keşfetmek Adlı Sergi Yoğ
  Muhammed Ali'nin Festival Yolculuğu   Amerika'daki Giresunlular
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Dolandırıcılık
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Siyasette Yeni Aktör: Ali
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Önce Ezan Okundu...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım