Çok Bilenlerin Sayısında Enflasyon Yaşanıyor Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Çok Bilenlerin Sayısında Enflasyon Yaşanıyor

Çok Bilenlerin Sayısında Enflasyon Yaşanıyor Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Eklenme tarihi: 24.7.2019 11:46:17

Başkan Toygar mesajında; "Halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen yerel gazeteciler ekonomik sıkıntı ile birlikte birçok olumsuzluklara rağmen görevlerini sürdürmektedirler.

Amacı, Giresun’un ortak değerlerini öne çıkarmak, değerleri savunmak, toplumu bilgilendirmek, aydınlatmak, hep beraber yardımlaşmayı, dayanışmayı bir program çerçevesinde yaparak, haber üretimini kamuoyu ile paylaşmak olan Giresun Medya Platformunun yerel medya basın mensupları ile yaptığı ‘’Güç Birliği’’ Giresun için faaliyet gösteren, diğer sivil toplum kuruluşlarına da örnek teşkil ediyor.

Toplum, gazetecilerin yazdığını okudukları ve öğrendikleri haber ve yorumlar doğrultusunda bilgi sahibi olurlar. Bu açıdan gazetecilerin yaptıkları haber ve değerlendirmeleri ile toplumu doğru bilinçlendirme sorumlulukları da bulunmaktadır.

Sosyal Medya İle Herkes Gazeteci

Eskiden internet yoktu, bir muhabir günlük haberi bulmak için büyük emek harcıyordu. Gazeteciler günün büyük bölümünü haber bulmak için adeta birbirleriyle yarış ediyordu. Şimdi öyle değil. İnternet çağında habercilik kolaylaştı “Kopyala yapıştır” yapabiliyorsun. Akıllı telefonlar anında görüntü al sana haber. Facebook, Twitter, İnstagramdan istediğin fotoğrafı da alıyorsun anında görüntü. Şimdi, her evde bilgisayar var, herkesin cebinde akıllı telefonlar var. Bu akıllının içinde ne ararsan var. Herkes oldu sosyal medya gazetecisi. Çek fotoğrafı yayınla Facebook, Twitter, İnstagramdan “okunmak önemli değil”, “tıklanmak ve beğenilmek daha önemli” tıklanınca ve beğeni artınca daha da mutlu olunuyor.

Çok Bilen Arttı

Sosyal medyada kafasına esen yorum yazıyor kurumlar ve insanlar arasında gerginliği artırıcı tahrik edici yazılar yazılarak "hır gür" çıkmasına vesile oluyor. Eskiden insanlar içinde “bilen” azdı. Bu yüzden iyi bilgi kaynaklarına, hafızaya ve arşive sahip kişilere “bir bilen” denilirdi.Şimdi onların sayıları azalırken “çok bilenlerin” sayısında enflasyon yaşanıyor ve yazdıkları ile ortalığa yalan yanlış bilgiler sunuyorlar. Yanlış yazılan haberi konunun uzmanına denk gelmişse eğer, “lafı çivi gibi çakan” bir yorumla muhatap oluveriyorsunuz.

Gelişen teknoloji ile birlikte son yıllarda gazetecilik mesleği toplumu aydınlatan, topluma yön veren kavramını da kaybetti diyebiliriz.Mesleğin saygınlığını yitirmesine neden olan teknolojinin de gerektiği gibi kullanılamaması ve her çekilen görüntünün, videonun televizyon ekranlarında denetimden geçmeden yayınlanması bu mesleğinde sonunu getirmiş oldu.

Teknoloji nereye götürürse oraya gitmeye başladık, sosyal medya ile habercilik yön değiştirdi, vatandaş gazeteciliği başladı. Gazetecilerin yapması gereken, bu paylaşımlara değer katmak. Bilgiyi doğrulamalı, açıklama eklemeli ve insanları bu konularda eğitmelidir.

Yerel medya olarak gelişen teknolojiye ayak uydurarak toplumu yine eskisinden daha güçlü bir şekilde bilgilendirmek, aydınlatmak olan, bizler gönüllü olarak Giresun Medya Platformu ile birlikte her zaman olduğu gibi "Giresun için her zaman varız" diyerek görevimizi sürdüreceğiz. Gazetecileri daha iyi anlayabilmek, yazılanları anlamayan, anlamak istemeyenlere tavsiyemiz olur.

Fındık Fiyatı

Basın günü kutlu olsun derken temennimiz ve beklentimiz bölgemiz için önemli geçim kaynağı olan fındık taban fiyatının hasattan evvel bir an önce açıklanmasıdır."

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Bulancak’ta Avrupa Hareketlilik Haf   Başkan Çocuk Çadır Kampını Ziyaret
  Komutanlardan Başkan Şenlikoğlu’na   Bulancak Belediyesi Whatsapp İhbar
  Giresun Şehitleri Afyon’da Törenler   30 Ağustos Törenlerle Kutlandı
  Haymana Şehitlerimiz Unutulmadı   İsmail Kahraman’ın Acı Günü
  Başkan Şenlikoğlu’ndan 30 Ağustos M   Tirebolulu Şehit Polise Son Veda!
  Piraziz Kaymakamına Veda Yemeği   Celal Eyibil; İyi Birinin Ardından.
 
 
   
   
 
Recep ŞAHAN

Fındığın Meşakkatli Hikay
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Kamuoyunu Tatmin Etmeyen
Mustafa K. NASUHOĞLU

Gözünüze Dizinize Dursun
İbrahim BALCIOĞLU

Giresun Dernekçiliğinin S
Ahmet ÖZDEMİR

İşimiz Erenlere Kalmıştır
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
 
     
   
 
Misafir Yazar

Boğulma ve Çeken Akıntı T
 
     
   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursa Giresunlular Sitesi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım