Çok Bilenlerin Sayısında Enflasyon Yaşanıyor Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Çok Bilenlerin Sayısında Enflasyon Yaşanıyor

Çok Bilenlerin Sayısında Enflasyon Yaşanıyor Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Eklenme tarihi: 24.7.2019 11:46:17

Başkan Toygar mesajında; "Halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen yerel gazeteciler ekonomik sıkıntı ile birlikte birçok olumsuzluklara rağmen görevlerini sürdürmektedirler.

Amacı, Giresun’un ortak değerlerini öne çıkarmak, değerleri savunmak, toplumu bilgilendirmek, aydınlatmak, hep beraber yardımlaşmayı, dayanışmayı bir program çerçevesinde yaparak, haber üretimini kamuoyu ile paylaşmak olan Giresun Medya Platformunun yerel medya basın mensupları ile yaptığı ‘’Güç Birliği’’ Giresun için faaliyet gösteren, diğer sivil toplum kuruluşlarına da örnek teşkil ediyor.

Toplum, gazetecilerin yazdığını okudukları ve öğrendikleri haber ve yorumlar doğrultusunda bilgi sahibi olurlar. Bu açıdan gazetecilerin yaptıkları haber ve değerlendirmeleri ile toplumu doğru bilinçlendirme sorumlulukları da bulunmaktadır.

Sosyal Medya İle Herkes Gazeteci

Eskiden internet yoktu, bir muhabir günlük haberi bulmak için büyük emek harcıyordu. Gazeteciler günün büyük bölümünü haber bulmak için adeta birbirleriyle yarış ediyordu. Şimdi öyle değil. İnternet çağında habercilik kolaylaştı “Kopyala yapıştır” yapabiliyorsun. Akıllı telefonlar anında görüntü al sana haber. Facebook, Twitter, İnstagramdan istediğin fotoğrafı da alıyorsun anında görüntü. Şimdi, her evde bilgisayar var, herkesin cebinde akıllı telefonlar var. Bu akıllının içinde ne ararsan var. Herkes oldu sosyal medya gazetecisi. Çek fotoğrafı yayınla Facebook, Twitter, İnstagramdan “okunmak önemli değil”, “tıklanmak ve beğenilmek daha önemli” tıklanınca ve beğeni artınca daha da mutlu olunuyor.

Çok Bilen Arttı

Sosyal medyada kafasına esen yorum yazıyor kurumlar ve insanlar arasında gerginliği artırıcı tahrik edici yazılar yazılarak "hır gür" çıkmasına vesile oluyor. Eskiden insanlar içinde “bilen” azdı. Bu yüzden iyi bilgi kaynaklarına, hafızaya ve arşive sahip kişilere “bir bilen” denilirdi.Şimdi onların sayıları azalırken “çok bilenlerin” sayısında enflasyon yaşanıyor ve yazdıkları ile ortalığa yalan yanlış bilgiler sunuyorlar. Yanlış yazılan haberi konunun uzmanına denk gelmişse eğer, “lafı çivi gibi çakan” bir yorumla muhatap oluveriyorsunuz.

Gelişen teknoloji ile birlikte son yıllarda gazetecilik mesleği toplumu aydınlatan, topluma yön veren kavramını da kaybetti diyebiliriz.Mesleğin saygınlığını yitirmesine neden olan teknolojinin de gerektiği gibi kullanılamaması ve her çekilen görüntünün, videonun televizyon ekranlarında denetimden geçmeden yayınlanması bu mesleğinde sonunu getirmiş oldu.

Teknoloji nereye götürürse oraya gitmeye başladık, sosyal medya ile habercilik yön değiştirdi, vatandaş gazeteciliği başladı. Gazetecilerin yapması gereken, bu paylaşımlara değer katmak. Bilgiyi doğrulamalı, açıklama eklemeli ve insanları bu konularda eğitmelidir.

Yerel medya olarak gelişen teknolojiye ayak uydurarak toplumu yine eskisinden daha güçlü bir şekilde bilgilendirmek, aydınlatmak olan, bizler gönüllü olarak Giresun Medya Platformu ile birlikte her zaman olduğu gibi "Giresun için her zaman varız" diyerek görevimizi sürdüreceğiz. Gazetecileri daha iyi anlayabilmek, yazılanları anlamayan, anlamak istemeyenlere tavsiyemiz olur.

Fındık Fiyatı

Basın günü kutlu olsun derken temennimiz ve beklentimiz bölgemiz için önemli geçim kaynağı olan fındık taban fiyatının hasattan evvel bir an önce açıklanmasıdır."

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Geleceğin Mimarı Olarak Anılmak İst   Şebinkarahisarlılar'dan Depremzedel
  Ayla Demirer Güven Tazeledi   Erkan Kütük Trafik Kazası Geçirdi
  Bulancak Karın Tadını Çıkardı!   Giresun STK Başkanları Kahvaltıda B
  Baki Hayta Toprağa Verildi   Kızılay'a Linç Kampanyası Yapılıyor
  Bulancak Nüfusunu Artırdı   Kahraman Ordumuzun Yanındayız
  Milletimizin Başı Sağ Olsun   TİRDEF, Necdet Demirel İle Yoluna D
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Çocuklarınıza Namazı Emre
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Ya Siz, Artık Siz Değilsi
İbrahim BALCIOĞLU

Giresunlular Nerelerde Ya
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Nereye Gidiyoruz?
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Cennetin Çocukları Olmak
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım