Açık Maden Ocağı İşletmesine Tepki Var Gazeteci ve belgeselci İsmail Kahraman, Espiye Tarihi Kızılkaya maden dağındaki tarih kültür çevre ve doğa katliamını hep birlikte durduralım çağrısı yaptı

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Çevre   

Açık Maden Ocağı İşletmesine Tepki Var

Açık Maden Ocağı İşletmesine Tepki Var Gazeteci ve belgeselci İsmail Kahraman, Espiye Tarihi Kızılkaya maden dağındaki tarih kültür çevre ve doğa katliamını hep birlikte durduralım çağrısı yaptı

Eklenme tarihi: 25.7.2019 11:40:48

Devlet ve milletimizin tarihi tapu senedi ve torunlarımızdan miras olarak aldığımız tarih, tabiat ve kültür varlıklarımız bir bir yok oluyor. Binlerce yıllık geçmişimiz olan tarihi varlıklarımızın rant ve para hırsı uğruna yok olmasına seyirci kalıyoruz.

Giresun Espiye Soğukpınar Beldesi 550 yıllık tarihi arşiv belgelerinde Trabzon vilayetine bağlı Torul kazasının nahiye merkezi olan bir zamanların tarihi Bayramoğlu nahiyesinde bulunan ve Türkiye’de bir başka benzeri olmayan tarih, kültür ve endemik bitki örtüsüne sahip Kızılkaya madenlerinde çevre katliamı durdurulmalı.

Soğukpınar beldesi sakinleri ve gurbette yaşayan Soğukpınarlılar; Giresun milletvekilleri, Giresun Valisi ve tüm siyasetçileri göreve davet ederek Espiye Kızılkaya Madenlerindeki tarih kültür ve çevre katliamının durdurulmasını istiyor. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Trabzon Bölge Müdürlüğünü de göreve davet eden Soğukpınar Beldesi halkı, çevreci kuruluşları bölgede inceleme ve araştırma yapmaya çağırdı.

Soğukpınar Kızılkaya Maden Dağları

Soğukpınar’da doğa ve doğal güzellik deyince akla ilk tarihi Kızılkaya Maden dağları gelir. Amerika’nın Arizona Vadisini aratmayacak özellik ve güzelliklere sahip Kızılkaya Madeni Cenevizliler döneminde işletilmiştir. Osmanlı döneminde de yıllarca çalıştırılarak maden elde edilmiş. Son olarak 1970’li yıllarda Maden Teknik Arama tarafından kısa bir süre işletilen Kızılkaya madeninde Soğukpınar’dan birçok kişi çalışarak geçimini sağlamıştır. Yer altında çalışanların büyük bir bölümü hayatını genç yaşta meslek hastalığından kaybettiler. Tarih boyunca Soğukpınar’ı önemli hale getiren ve merkez kılan, bakırın çıktığı Kızılkaya Madeni, muhteşem manzarası ile görenleri büyülen tam bir doğa harikasıdır. Sivri ve delikli taşları, beldeyi kuş bakışı gören yüksekliği ile büyüleyen bir doğal güzelliği bulunan Kızılkaya Madeni’nde ayrıca birçok mağaralarda mevcuttur. Kızılkaya Madeni, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından doğal tabiat parkı ilan edilmesi belde halkının en büyük dilek ve arzusu. Kızılkaya Maden bölgesindeki bir zamanlar bölgenin Pazar yeri olan tarihi un pazarı ile ilgili araştırmalar yapılarak, bölge kültür tarihimize kazandırılmalıdır.

Kızılkaya Madeninde Dağ Çileği

Madenin üzerinde yetişen yabancıların Likapa dediği dağ çileği, Allah’ın Soğu pınar halkına bir lütfüdür. Kızılkaya Maden bölgesinde toprağın yok denecek kadar az olduğu taşların üzerinde yetişen dağ çileğinin apayrı bir damak tadı vardır. Birçok hastalığın şifa ilacı olarak bilinen ve yurt dışında kilosu dolarla satılan dağ çileğine özel önem verilerek belde halkının önemli bir geçim kaynağı haline gelebilir.

Soğukpınar’ın Bitki Örtüsü

Her mevsimi yağışlı olan beldenin bitki örtüsü oldukça zengindir. Dağlarında orman gülü, taflan yemişi, yaban mersini, kestane ve dağ çileği bolca bulunmaktadır. Temel geçim kaynağı fındık olan belde mısır ekiminin yanı sıra hayvancılıkta yapılmaktadır. Yöreye özgü birçok endemik bitki türüne sahip Soğukpınar beldesinde yaban hayatı da oldukça zengin. Gerek köy ve gerekse yaylalarda birçok yırtıcı hayvan ve kuş türü bulunmaktadır'',dedi.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Çevre HABERLERİ
  Fen İşleri Ekipleri Çalışıyor   Gayemiz Daha Temiz Giresun
  Belediye Ekipleri Şehrin Her Bölges   Geri Dönüşüm Ekonomisi Okullardan B
  Görele'ye Bir Çocuk Parkı Daha Kaza   Geri Dönüşüm Ekonomisi İçin Eğitime
  Park Düzenleme Çalışmaları Sürüyor   Şıhkıran Mahallesinde Yaralar Sarıl
  Yağmur Suyu Kanalları Temizleniyor!   Pazarsuyu Deresini Kim Kuruttu?
  Çevre Düzenleme İşleri Yapıldı   Zabıta Müdürlüğü Çalışmalarını Sürd
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Dolandırıcılık
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Siyasette Yeni Aktör: Ali
Mustafa K. NASUHOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
İbrahim BALCIOĞLU

Emeklilikte Yaşa Takılanl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Bir Garip Çeşm-i Giryan v
Uğur BİLGİ

Çöp Yolu Kâbus Yolu
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Önce Ezan Okundu...
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Yakup Aktaşın Acı Günü
MSN Hava Durumu
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Eğitime Umut Köprüsü
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
Bursada Otçu Göçü
GİRMEP Ödülleri Verildi
Giresun Sanatlarına İlgi
Görele Seyahat Zonguldak
Bursa Giresunlular Sitesi
Bursadan Vefa Örneği
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım