Herkes Elini Taşın Altına Koymalı Giresun Kent Konseyi Başkanı A. Mürşit Gürel Samsun-Sarp arasında yapılması planlanan demiryolu projesi hakkında bir basın açıklaması yayınladı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Siyaset   

Herkes Elini Taşın Altına Koymalı

Herkes Elini Taşın Altına Koymalı Giresun Kent Konseyi Başkanı A. Mürşit Gürel Samsun-Sarp arasında yapılması planlanan demiryolu projesi hakkında bir basın açıklaması yayınladı.

Eklenme tarihi: 5.11.2019 12:53:07

Gürel, Samsun Sarp demiryolu YHT için Giresun ve bölge şehirlerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini bu projenin biran önce hayata geçirilmesinin önemini vurguladı. Mürşit Gürel daha sonra “Proje, Orta Karadeniz’den, Karadeniz’in doğu ucuna kadar Türkiye’nin kuzeyinde Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin illerini doğrudan birbirine bağladığı gibi, anılan illerin hinterlandında kalan illeri de kısa sürede bu ulaşım hattına dahil edecektir. Ulaşım her türlü kalkınmanın temelini oluşturmaktadır. Bu Proje Ticaret merkezi olmanın dışında kültürel ve sosyal gelişim açısından da oldukça önemlidir.

Samsun-Sarp Demiryolu Projesi ile Doğu Karadeniz bölgesindeki illerde ticaretin hızlanması gerçekleşecektir. Bu illere daha fazla turist gelecektir. Özellikle demiryolu ile oluşturulacak bu ağ, Samsun-Sarp arasını birbirine bağlayacaktır. Başta kültür ve gastronomi olmak üzere yayla ve deniz turizmi için de bölgeye faydalı olacak bir proje kapsamındadır. Bölgenin doğal güzellikleri dikkate alınarak bu proje gerçekleştirildiği takdirde demiryolu, mevcut karayollarının sıkışıklığını azaltacak ve hava kirliliği sorununun çözümüne olumlu katkıda bulunacaktır. Bölgede turizm sektörüne ciddi yatırımların artması da söz konusudur.

Ulaşımda ileri teknolojilerin kullanılması bölge halklarına önemli derecede konfor ve rahat ulaşım sağlamasının yanında, zaman tasarrufu da sağlayacaktır. Ayrıca Ticaret yönünden taşınacak yurtiçi ve yurtdışı hammadde ve ticaret malzemelerinin taşımacılığı ucuz ve kolaylıkla temin edilebilir ölçüde olacaktır. 

Yine bu proje ile Doğu Karadeniz limanlarının stratejik üstünlüğü de hayata geçirilmiş olacaktır. Bölgemiz Kafkasya ve Asya'nın da Karadeniz kapısı durumundadır. İran ve Ortadoğu'nun Karadeniz'e açılan en kestirme yolları Doğu Karadeniz limanları üzerinden olup bu anlamda sadece demiryolu bağlantısı eksiktir. Yine GAP'ın Karadeniz'e açılan kapısı da Doğu Karadeniz limanlarıdır. Bu proje sayesinde Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkeler ile de ticari faaliyetler güçlenecektir.

Bölgeye gerek doğu ekspres demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde de önemli bir katkı sağlanacaktır. Bu durum, tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme, daha dengeli bir yatırım dağılımı, daha kaliteli yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır.

Samsun-Sarp Demiryolu ve İç Anadolu Karayolunun birleştirilmesi halinde ticari ve sosyal olarak hem ülke içinde bir akış sağlanacak hem de denizyolu ulaşımı ile pek çok ülke ile bağlantı kurulacaktır. Ayrıca Samsun-Mersin Yeni Demiryolu Projesi’nin de hayata geçirilmesi ile Samsun-Sarp Demiryolunun birleştirilmesi Giresun’ un Güney illere ticaretini de arttıracaktır.  

Türkiye’nin hemen hemen her yerine demiryolu ile ulaşım sağlanabilecek hem de Karadeniz Kıyı Şeridinde eksik olan demiryolu ağı ülkemize kazandırılacaktır. YHT projesinin tam bir şeffaflık içinde, ilgili veriler, bilgiler ve endişeler gözetilerek planlanması ve halka tanıtımı gereklidir. Giresun Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak bu projenin bir an önce tanıtımının yapılmasını sağlamak ve gerçekleşmesi adına takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz" dedi.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Afet Yardımlarında Siyasi Ayrım mı   Tığlı, Alucra'da İncelemelerde Bulu
  Ak Gençlerden Mütercimler İçin Suç   CHP Vekili Tığlı'dan Ziyaret
  Deva Partisi Giresun'da Örgütlendi   Belediye Meclisi Toplandı
  Memleket Sevdalısı Vekille Konuştuk   Meclisten Devlete Afet Teşekkürü
  İGM Başkanı Şahin, O Önergeyi Neden   Milletvekili Cemal Öztürk'ten Yazıl
  Ankara-Giresun Arası Uçuş Sayısı Ar   Tığlı İlçe Ziyaretlerini Sürdürüyor
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İçişleri Bakanı Soylu’nun
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım