Nice Mutlu Yıllara Gebze Gazetesi Gazeteci, Yazar, Belgeselci İsmail Kahraman kendi elleri ile kurduğu Gebze Gazetesinin 36. yaşında gazetenin kuruluş ve bugünlere geliş hikayesini yazdı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

Nice Mutlu Yıllara Gebze Gazetesi

Nice Mutlu Yıllara Gebze Gazetesi Gazeteci, Yazar, Belgeselci İsmail Kahraman kendi elleri ile kurduğu Gebze Gazetesinin 36. yaşında gazetenin kuruluş ve bugünlere geliş hikayesini yazdı.

Eklenme tarihi: 27.3.2020 09:58:10

Gazetemizin kuruluşunu buruk kutluyoruz. İnsanlık görünmez sinsi bir düşmanla savaşıyor. krona virüsü felaketi dünyayı tehdit ediyor. Devlet ve milletimiz seferberlik ilan etti. Vatandaş olarak evde kalalım sağlıklı kalalım. Duamız bu felaket en kısa zamanda sona erer. Evde de olsak bu felaketle ilgili yazılar yazıyor. Günlükler tutup günü güne belgesel çekiyoruz. Gazetecilik görevimizi zorda olsa yapıyoruz, Gazetecilik zamanla yarışmak, Geleceğe belge ve Bilgi bırakmak, Tarihe canlı şahitlik yapmaktır.

36 Yıl nasıl da gelip geçmiş

Dile kolay gazetemizin kuruluşunun üzerinden 36 yıl geçmiş gazetemizin ilk yayınlandığı Günler Gebze de otomatik dizgi ve baskı yapacak matbaa tesisin olmadığı dönem. Rahmetli hayrı Macar tarafından 1975 yılında kurulmuş Benim de Gebze de ilk gazeteci ve yazar olarak ilk göz ağrım olan Uyanış Gazetesi el ile diziliyor küçük boy basıldığı yıllar. Değişik zamanlarda gazete yayınlama denemelerimiz çeşitli nedenlerle başarısız olsa da hiç yılmadım ve yorulmadım kararlı ve Azmi’mden hiç bir şey kaybetmedim gazete yayınlamakta kararlıydım.

Tarihler 25 Mart 1985 bundan tam 36 yıl önce Gebze Gazetesini kurmaya karar verip yola çıktık Gebze de büyük boy gazete basacak matbaa olmadığı İçin İzmit'de Hürsöz Gazetesi Matbaasında rahmetli Selahattin Telser’in de manevi desteği ile ilk gazetemizi yayınlamaya başladığımız yıllar da 25 yaşında genç bir gazete patronu olarak o günlerde yaşadığım mutluluk ve heyecanı hiç unutamıyorum.

36 Yaşındayız

Kuruluş Yıldönümleri önemli… 25 Mart 1985 yılın da kurduğumuz Gebze Bölgesi’nde yayın Gebze Gazetesi’nin 36 Kuruluş Yıl dönümünü kutluyoruz. Gebze’de gazete basacak bir matbaanın olmadığı bir dönemde, zor şartlar altında kurduğumuz Gebze Gazetemiz, 36 Yıl Dönümü kutlamanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyor. Kocaeli basın tarihinde Gebze Gazetesi’nin ayrı bir önemi var. Adeta evladım gibi gördüğüm Gebze Gazetesi, bugün kardeşim Yunus Kahraman’ın yönetimin de çalışma arkadaşlarımızla yoluna devam ederken, bizlerde köşe yazılarımızla Gebze bölgesine katkı sunmaya devam ediyoruz.

Gazetecilikte şahsım, 44 yılı geride bırakmanın gururunu yaşarken, haber ve yazılarıyla Gebze’ye yön veren bir Gazete’nin Kuruculuğunu üstlenmenin de onurunu yaşıyorum. Gebze’de ilk gazete 1954 yılında Gebze’nin Sesi adı ile çıktı. 1965’lerde Körfez Gazetesi daha sonra Gebze Postası ve Uyanış adı ile gazeteler yayınlandı. 25 Mart 1985 yılında yayınlanmaya başlayan Gebze Gazetesi bugün 36. yılına giriyor.

Yerel gazeteciliğin yanında Devri Alem belgesel programı ile uluslararası alanda araştırmacı gazetecilik ve belgesel yönetmenliği yapıyoruz. Gazetemizin arşivlerinin de yer aldığı Gazetemizin bir kültür hizmeti armağanı olarak kurduğumuz İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezi kütüphanesinde binlerce kitap fotoğraf ve video kültür tarihi araştırmacılarının bilgisine sunmuş durumdayız. Geçtiğimiz yıl gazetemiz, Gebze’ye çok önemli iki eser kazandırmanın haklı gururunu yaşadı. 2016 yılında Kocaeli’nde bir ilki gerçekleştirerek, 32. Kuruluş Yıl Dönümü Şehit Aileleriyle beraber kutlayan gazetemiz, geçtiğimiz yılda Beylikdağı’nda Afrin Zeytin Dalı operasyonuna atıf da bulunarak Şehitler Zeytinliği oluşturmuş ve binlerce kişinin katılımıyla kurul yıl dönümünü kutlamıştı. Biz de Devri Alem& Belgesel Yayıncılık ekibi olarak kültür ve medeniyetimize İKTAV Kütüphanesini kazandırmıştık. Bugün Devri Alem, Belgesel Yayıncılık, AGRT gibi kuruluşlarımız, İKTAV merkeziyle beraber kültür ve medeniyetimize eserler kazandırmaya devam ediyoruz.

Zaman hızla geçiyor. Gazetecilik hayatı ve Gebze Gazetesi hayatımın en önemli dönüm noktası değim yerindeyse Gebze Gazetesi ile gençliğim geçti ve orta yaş sınıfımı sürdürüyorum.

Gebze Gazetesi hayatımızın bir parçası oldu ve olmaya da devam ediyor. Neler gördük neler yaşadık. 36 sene önce bu köşede yazdığım ilkyazı ve gazetemizi ilk nüshası gazetemiz idarehanesinin başköşesini süslüyor. Gazetemiz arşivi âdete Gebze’nin yaşayan tarihi.

Gebze Gazetesi ile sadece yerel gazetecilik değil, ulusal ve uluslararası gazetecilik yaptık. Gazetecilikle yetinmeyerek televizyon belgeselciliğine el atıp, Türkiye’nin 81 vilayeti ve dünyada 80 e yakın ülkeyi gezerek, belgeseller çekip araştırmalar yaparak gelecek kuşaklara aktardım. Devr-i Alem programları Gebze Gazetesi’nin bir kültür hizmeti.

GAZETEMİZ 36 YAŞINA GİRERKEN

Yaş günleri gösterişli, eğlenceli bir şekilde kutlanır. Gerek insan, gerekse de kuruluşların yaş günleri farklı kutlanmalı, geçen zamanın değerlendirilmesi başarılı olup olmadığı ve gelecek yılın nasıl başarılı olabileceği üzerinde fikirler üretilmeli. Biz de yaş günlerinin eğlenceli şekilde kutlanması zamana önem vermediğimizi gösteriyor.

Zaman en değerli ve en önemli varlık. İnsan zamanı çok iyi değerlendirmeli. Bir dakikasını bile boş harcamamalıyız zamanın. Hiçbir milletin kültüründe zamanı öldürme deyimi yoktur, ancak bizim kültürümüzde zamanı öldürme deyimi vardır. Kahvehaneler zaman öldürülen yerlerin başında gelmekte. Oysaki zamanı verimli kullanmak gerekir.

36 yıl göz açıp kapayıncaya kadar gelip geçti. Bu gazete ile büyüdük bu gazete ile Gebze’yi yaşayıp bugünlere geldik. 36 Yıl içinde her gün bir birinden önemli haber ve yazılarla tarihe not düştük ve zamana noterlik görevini yaptık. Sadece Gebze’de değil, Gebze Gazetesi ile birlikte Türkiye ve Dünyayı da gezip Osmanlı coğrafyası, Türk Dünyası ve İslam Medeniyet coğrafyası ile ilgili araştırma yazıları yazdık, belgesel TV programları çekerek kültürümüze hizmet yaptık. Gebze gazetesi ile büyüdük, Gebze gazetesi ile yaşadık.

YAYIN İLKELERİMİZ

36 Yıl önce 25 Mart 1985 tarihinde bu gazete yayın hayatına başladığında ‘NEDEN GEBZE GAZETESİ?’ başlıklı yazımda gazetemizin yayın ilkesini yazdık. Gazetemiz hiç bir zaman kasıtlı olarak insanların kişilik haklarına, insanlarını onurlarına ve makamlarına saldırmayacağının altını çizmiştik. Bugüne kadar bu ilkemize hep sadık kaldık. Bugün Gazetemiz Gebze her gün binlerce kişi tarafından satın alınıp okunuyorsa Gazetemizin yayın ilkelerinden taviz vermeden okurlarının güvenine sahip olmasındandır. Gazetemiz sürekli kendisi ile yarış ederek 36 yıldır başarıdan başarıya koştu. Yine aynı şekilde birçok ödüle de sahip olduk.

İKTAV ARAŞTIRMACILARIN HİZMETİNDE

44 yıllık gazetecilik hayatımda yazdığım tüm haber ve yazıları içeren otuz altı yıllık gazete arşivimizin tüm sayılarını tek tek ciltleyerek adeta Gebze’nin 36 yıllık geçmişinin bilgi ve belgelerini arşivlemiş olduk. Kendimi bildiğim 50 yıl içerisinde satın aldığım kitaplar bilgi ve belge dokümanları tek tek tasnif ederek binlerce kitap ve dokümanın yer aldığı büyük bir kütüphane oluşturduk.

Kütüphanemizde yer alan ve kitap ve belgelerin tek tek tasnifini yaparak kütüphanemizde araştırmacıların bilgisine sundu. Kütüphanemizde sadece gazete, kitap arşivi değil Türkiye’nin birçok İli dünyanın 80’ e yakın ülkesi ile ilgili çektiğimiz belgesel görüntüler topladığımız belge ve bilgiler ile video ve fotoğrafları arşivleyerek önemli kültür çalışmasına öncülük etmeye çalıştık.

Belgesel Yayıncılık Devri Alem Belgesel TV Programı ve Gebze Gazetesi bünyesinde faaliyet gösteren İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi, Kocaeli ve ilçeleri ile ilgili yayınlanan birçok kitap ve dokümanı toplayarak arşivledi. Kocaeli’nin adeta kültür hafızası olan kitap ve dokümanlar İKTAV kütüphanesinde araştırmacıların istifadesine sunuldu.

Kocaeli ve başta Gebze olmak üzere bütün ilçelerle ilgili 36 yıldır araştırma ve çalışma yaparak topladığımız kitaplar ve dokümanlar Kocaeli’nin kültür hayatında da büyük bir boşluğu doldurdu. İKTAV kütüphanesinde 81 il ile ilgili kitap ve doküman yer alıyor.

NİCE MUTLU YILLARA GEBZE GAZETESİ

Gazetemizin daha nice 36 yıllara girmesini diliyor ve bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen okurlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Her yıl düzenlediği Kuruluş Yıl Dönümü etkinlikleriyle adından söz ettiren Gazetemizin İmtiyaz sahipliğini üstlenen başta kardeşim Yunus Kahraman’ın şahsında, tüm ekibini kutluyor ve kuruluştan bugüne emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Gazeteci Yazar Belgeselci İsmail Kahraman

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Bu Sese Kulak Verin   Bozcaali Muhtarlığı Açılışı Yapıldı
  Esnaflardan Azerbaycan'a Destek   Servis Araçlarına Sıkı Denetim
  Pide Salonunda Yangın Korkuttu   Kuzgun Köyünde Patpat Kazası
  Kümbet Yolunda Işıklar Yanmıyor!   İçme Suları Birliği Başkanlığı Seçi
  Vali Ünlü OSB'de İncelemelerde Bulu   Eğitimci Yüksel Pekdemir Vefat Etti
  Macron İslam Fobisini Kışkırtıyor   Hastane ve Gündeme Dair Gelişmeler
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hz. Peygamber ve Çocuk
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Özel İdare Genel Sekreter
İbrahim BALCIOĞLU

Murtad Deresi Menfezinde
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Cem Küçük ve Sisdağı Yayl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Yüreğimde: İnce Sızı*
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Bir Doğankent Nostaljisi…
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım