İnternette Kimliğinizi Ele Vermeyin Koronavirüs süreciyle birlikte iş, okul hayatı evlere taşındı, dijital kullanım arttı. İnternette günde ortalama 7,5 saat vakit geçirirken, korona nedeniyle internet kullanım oranı da 2-3 kat arttı.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Güncel   

İnternette Kimliğinizi Ele Vermeyin

İnternette Kimliğinizi Ele Vermeyin Koronavirüs süreciyle birlikte iş, okul hayatı evlere taşındı, dijital kullanım arttı. İnternette günde ortalama 7,5 saat vakit geçirirken, korona nedeniyle internet kullanım oranı da 2-3 kat arttı.

Eklenme tarihi: 4.4.2020 12:22:43

Ancak internette zaman geçirirken dijital ayak izimizi de bırakarak kendimiz hakkında ipuçları da veriyoruz. MEZO Dijital Yönetim Kurulu Başkanı ve Dijital İletişim Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, koronadan sonra dijitaldeki verilerimizin seyahatten iş alımına kadar hayatımızın her alanını etkileyeceğini belirtiyor.

Dünyayı kısa bir sürede etkisi altına alan koronavirüs pandemesi nedeniyle salgının kontrol altına alınması için evde kalınması çok önemli. Bu nedenle bir dizi önlemler alınmıştı. Okulların kapatılıp uzaktan eğitime geçilmesi, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanların sokağa çıkmaması, çalışanların mecbur kalmadıkça işe gitmemeleri gibi… Evde kaldığımız bu süreçte hem çalışma hem okul hayatı hem de geriye kalan vakitte zaman geçirebilmek için internette çok fazla vakit geçiriyoruz. Kimimiz online eğitimlere katılıyor kimimiz film, dizi izliyor kimimiz ise sosyal medyada bolca vakit geçiriyor. İnternet ve sosyal medya kullanımı açısından ise Türkiye, en aktif ülkelerin başında geliyor. 83,8 milyonluk nüfusun yüzde 74’ü internet, yüzde 64’ü ise aktif sosyal medya kullanıcısı. Yani internette günde 7,5 saat, sosyal medyada ise 3 saat geçiriyoruz. Ancak “Evde Kal” süreciyle birlikte internet kullanım oranı, indirilen data oranı genel anlamda 3 kat artarken, kullanıcı sayıları aynı kalmakla birlikte internet başında geçirilen zamanın 2-3 kat arttığını öngörebiliriz. MEZO Dijital Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nabat Garakhanova, koronadan sonra artık her şeyin dijitalde devam edeceğine vurgu yaparak, her internet kullanıcısının dijital ayak izine dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Dijital dünya her geçen gün büyürken, internette geçirdiğimiz her bir vakit, dijital ayak izimizi bırakmamıza neden oluyor. “Dijital ayak izi ya da diğer bir adıyla “digital footprint”, dijital medyadaki faaliyetlerimizi, işlemlerimizi bir veri olarak izlenmesi anlamına geliyor. Kısacası internete bıraktığımız tüm kişisel verilerin toplamı, dijital ayak izi oluyor. Bugün internette her hareket izleniyor ve elde edilen bilgiler izlenerek dijital profil oluşturuluyor. Daha sonra bu dijital profil, işe alım süreçlerinden, vize alımına kadar hayatın her aşamasında karşınıza çıkıyor.” diyen Dr. Nabat Garakhanova, “Klavye ve mouse ile yaptığınız her girdi internet üzerinde bir yerlerde toplanıp analiz edilmekte. Attığınız her e-mail, arama motorlarında yaptığınız aramalar, üye olduğunuz her site, sosyal medyada yaptığınız tüm paylaşım ve beğenileri sizin dijital ayak izlerinizi oluşturur. Dijital ayak iziniz, bugün daha çok reklamcılar tarafından kullanılsa da yarın başka işler için kullanılmayacağı anlamına gelmektedir. Bilmeden oluşturduğunuz dijital profiliniz seyahat hakkınızın kısıtlanmasına yol açabilir ya da Çin hükümetinin başlatmaya hazırlandığı sosyal kredi notu uygulamasında olduğu gibi bazı temel hak ve özgürlüklerinizin kısıtlanmasına bile sebep olabilir.” İnsan kaynakları uzmanlarının adayların sosyal medya profillerini inceleyerek işe alımları gerçekleştirdiklerini belirten Garakhanova, internete giren herkesin paylaşımlarını iyice analiz edip, kendilerine zararlı olacak içerikleri üretmemeyi öğrenmesini tavsiye ederek şu önerilerde bulunuyor:

  • Sosyal medya mecralarındaki gizlilik ayarlarınızı mutlaka gözden geçirin.
  • Kullandığınız tüm uygulama ve cihazların gizlilik ayarlarını gözden geçirin emin olmadığınız hiçbir uygulamaya onay vermeyin.
  • Arada bir kendi isminizi arama motorlarında aratıp geride bıraktığınız ayak izlerinizi gözlemleyip sizi rahatsız edenleri ortadan kaldırın.
  • Ücretsiz olarak kullanımınıza sunulan birçok uygulamanın sizin bilgileriniz karşılığında bu hizmetleri verdiğini unutmayın.

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Güncel HABERLERİ
  Cumhuriyet, Demokrasiyi Geliştiren   Bu Sese Kulak Verin
  Bozcaali Muhtarlığı Açılışı Yapıldı   Esnaflardan Azerbaycan'a Destek
  Servis Araçlarına Sıkı Denetim   Pide Salonunda Yangın Korkuttu
  Kuzgun Köyünde Patpat Kazası   Kümbet Yolunda Işıklar Yanmıyor!
  İçme Suları Birliği Başkanlığı Seçi   Vali Ünlü OSB'de İncelemelerde Bulu
  Eğitimci Yüksel Pekdemir Vefat Etti   Macron İslam Fobisini Kışkırtıyor
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hz. Peygamber ve Çocuk
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Mevlid Kandiliniz Mübarek
İbrahim BALCIOĞLU

Murtad Deresi Menfezinde
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Cem Küçük ve Sisdağı Yayl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Yüreğimde: İnce Sızı*
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Bir Doğankent Nostaljisi…
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım