Kale Hak Ettiği Değeri Görecek Şehrin tarihi ve turistik yerlerini daha fazla ön plana çıkarmak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Giresun Belediyesi Kale Aydınlatma projesini hayata geçiriyor.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Çevre Giresun Belediyesi  

Kale Hak Ettiği Değeri Görecek

Kale Hak Ettiği Değeri Görecek Şehrin tarihi ve turistik yerlerini daha fazla ön plana çıkarmak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Giresun Belediyesi Kale Aydınlatma projesini hayata geçiriyor.

Eklenme tarihi: 7.4.2020 11:59:51

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun şehrin turizmine katkı sağlayacak proje için talimat vermesinin ardından, projenin ihalesi yapılarak yüklenici firma kalede çalışmalara başladı. Hazırlanan proje ile tarihi surların dokusuna uygun olarak aydınlatma çalışması yapılacak. Özel olarak hazırlanan çalışmayla birlikte aydınlatılacak olan kaledeki iç ve dış surlar Giresun’un tacı gibi görünecek. Kale içi aydınlatması ile birlikte de Giresun Kalesi’nin tamamı ışıl ışıl olacak.

Giresun’un terası konumunda olan ve ziyaretçilere eşsiz bir Giresun manzarası sunan kalenin ışıklandırması aynı zamanda kalenin güvenliğine son derece katkı sağlayacak. Yerli ve yabancı turistlerin rahat ve güvenli bir şekilde gezmelerini sağlamak amacıyla da güvenlik kameraları takılacak ve 24 saat kayıtta olacak. Ayrıca, kalenin Doğu ve Batı yakasına sahilden görünecek şekilde ışıklı  'Giresun' tabelaları yerleştirilecek.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, kalenin tarihi ve turistik açıdan Giresun için önemli bir cazibe merkezi olduğunu belirterek:  “Giresun Kalesi’nin siluetini bozmadan ve dokusuna zarar vermeden projemizi uygulayacağız. Kale’nin aydınlatmasını sadece etrafın güvenliği olarak düşünmedik. Bunu bir fırsata dönüştürerek Kale’nin görünürlüğünü artıracak ve kalemize hak ettiği değeri kazandıracak anlayışta bir proje hazırladık.” dedi.

“Park Bahçeler Müdürlüğü Kalenin Çehresini Değiştirdi”

Diğer yandan, Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri Kale’de geniş çaplı yenilik çalışması gerçekleştirdi. Yıllardır ot ve diken topluluğu olup, daha önce herhangi bir çalışma yapılmayan alanlar temizlenip gezi sahasına kazandırıldı ve kale surları ön plana çıkartıldı.  Gerekli yerlere istinat duvarı yapıldı, bordür taşları boyandı. Kalenin Giresun Lisesi yönündeki bölümüne güvenlik amaçlı olarak taş ve kayaların tehlike arz etmemesi için çelik ağ kuruldu. Tüm bu çalışmalar ağaçlara zarar verilmeden itinalı bir şekilde yapılırken, Kale daha güzel ve daha cazibeli bir görüntüye kavuştu.

Dekoratif ve doğaya uygun yön tabelaları asılırken, tabelaların en ince detayına kadar ziyaretçileri yönlendirmesine dikkat edildi. Yetkililer, Kale’nin doğal ve tarihi özelliği dikkate alınarak kendine has görünümü kaybedilmeden çalışmanın yapıldığını söylediler. Giresun Kalesi, ilimize gelen yerli ve yabancı turistlerin gezip dinlenebilecekleri alanlardan bir tanesi olması nedeniyle tur şirketlerinin de tercih ettiği bir mekân olarak biliniyor.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Çevre HABERLERİ
  Başkan Emür Çalışmaları İnceledi   Belediye Sahada Aralıksız Çalışıyor
  Alucra Çevre Yolu Nihayet Tamamlanı   Bulancak Belediyesi Projelere Hız V
  Hizmetlerimiz 24 Saat Devam Edecek   Daha Güzel Bir Giresun İçin...
  Mahallelerde Yoğun Mesai Sürüyor   Ot Biçme Çalışmaları Aralıksız Deva
  Nihatbey Caddesi'nde Sona Gelindi   Asfaltlama Çalışması Aralıksız Sürü
  Çöplerinizi de Yanınızda Götürün!   Park Bahçelerde Güz Çalışmaları Baş
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Cami ve İlim
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Minik Kuşun Kocaman Öğütl
İbrahim BALCIOĞLU

Murtad Deresi Menfezinde
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Cem Küçük ve Sisdağı Yayl
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Zamanda Yürüyen Bir Yörük
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

UMUTSUZ’UM
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım