Bu Dönemde Müşteri Sadakati Nasıl Artırılır? Tüm dünyada günlük hayatı ve alışkanlıkları değiştiren COVID-19 salgını, markalar özelinde de birçok sorunu ve soruyu beraberinde getirdi.

Ana Sayfa| İletişim ve Künye | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

Ana sayfa Ekonomi   

Bu Dönemde Müşteri Sadakati Nasıl Artırılır?

Bu Dönemde Müşteri Sadakati Nasıl Artırılır? Tüm dünyada günlük hayatı ve alışkanlıkları değiştiren COVID-19 salgını, markalar özelinde de birçok sorunu ve soruyu beraberinde getirdi.

Eklenme tarihi: 21.4.2020 12:08:00

Bu kritik dönemde müşteri ile duygusal bağ kurmak şartken, özellikle dijital dünyada yaşanan rekabet ortamında sadakat oluşturabilmek markalar için oldukça zorlu bir süreç haline geldi. Yazılım, tasarım, sosyal medya, dijital pazarlama ve sadakat uygulamaları konularında markalara hizmet veren MARKAKOD CEO’su Ahmet Göker, ekonomiyi ve markaları etkileyen kritik salgın döneminde sadakat oluşturabilmek ve sürdürebilirliği sağlamak için markaların mutlaka uygulaması gereken noktaları paylaştı.

Müşteri-marka ilişkisinde başarılı olmanın en önemli yolunun, müşteriye sunulan deneyimlerden geçtiğini belirten MARKAKOD CEO’su Ahmet Göker’in, salgın döneminde markalara müşteri sadakati için önerileri şu şekilde:

En önemli beklenti: Saygı!

Müşterinin “tek seferlik” olmamasını sağlayan en önemli nokta markaya ait bellekte yatan duygular ve deneyimlerdir. Müşteriler para kaynağı değil, bireylerdir. Dolayısıyla müşterilerin en önemli beklentisi, bir birey olarak saygıdır. Koronavirüs ve benzeri kriz dönemlerinde, kişisel tercihlerine değer veren ve bunu hissettiren markaların müşteri sadakati konusunda bir adım daha önde olduğu unutulmamalıdır.

Şikayetlerini dikkate alın

Markanız, kurumunuz ya da sunduğunuz hizmet ne kadar eksiksiz ve iyi olursa olsun her müşterinin dönem dönem bir takım şikayetleri olabilir. Sadakat yaratmanın önemli unsurlarından biri de müşterilerin şikayetlerine kulak asılmasıdır. Özellikle herkesin evlere kapanmak zorunda olduğu salgın ve benzeri beklenmeyen dönemlerde. Bu noktada yapılması gereken ve ileride markaya avantaj sağlayacak olan etken, müşteriyi hemen dinlemek ve sorunun çözümüne dair anında öneriler, çözümler sunmaktır.

Mutluluklar yaratın

Koronavirüs dönemi, beraberinde getirdiği kaygı ve endişe gibi duygular dolayısıyla müşterilerin mutluluğa en çok ihtiyaç duyduğu dönemlerden biri durumunda. Müşteriyi mutlu etmenin bir başka yolu da ödüllendirme ve sürprizlerdir. Özellikle markaya sadık olan müşterilerin beklediği bu durum, başarılı olan markaların en sık uyguladığı yöntemlerdendir. Bu gibi kritik dönemlerde mutluluk yaratmak, sadık müşterilerinizi elinizde tutmanızı sağlayacak ve müşterilerin yanı sıra markayı da mutlu edecektir. Ayrıca yaratılan bu mutluluklar yeni müşterilere de kapıları açacaktır.

Sıradan olmayın

Günümüz rekabet dünyasında, markalar ya da kurumlar müşteri deneyimini geliştirirken genelde sıradan ve yapılmış olan deneyimler sunarlar. Bu durum müşterilerde sıkılganlığa ve sıradan olandan uzaklaşmaya neden olabilir. Bu gibi risklerden kaçınarak daha önce yapılmamış, salgın sürecine özgün olan deneyimler sunmanın, markayı diğerlerinden ayıracağını unutmayın.

Verilerden yararlanın

Başarılı olmak isteyen her markanın mutlaka dikkat etmesi gereken noktalardan biri de verileri kullanarak analiz etme becerisine sahip olmasıdır. Salgın sürecinde nelerin doğru ve yanlış yapıldığını analiz etmek, nelerin geliştirileceğini ortaya çıkarır. Dolayısıyla mevcut olan verileri kullanarak, müşteri deneyimini geliştirecek stratejiler oluşturabilirsiniz. Bu yöntem hem müşteriye daha yakın olmanızı sağlayacak hem de müşterinin ne istediğini tahmin etmenize olanak sunacaktır.

Danışmanlık hizmeti alın

Her markanın, içinde bulunduğu sektör ve sunduğu hizmetler dolayısıyla müşteri kitlesi ve dolayısıyla bu kitlelerin de beklentileri farklıdır. Uzmanlığıyla dijital alanda yetkin ve aynı zamanda da bu gibi kritik dönemlerde kriz sürecini marka adına doğru stratejiler ve adımlarla yönetecek danışmanlık hizmetlerinden mutlaka yararlananın.

 

Bu haber Yönetim tarafından eklendi.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Elektriği Yetersiz Köylüler Trafo İ   Fındık Üretimi, İklim Krizinden Etk
  Bulancak TOKİ Başvuruları Başladı   Antep Fıstığında Müdahale Talebi
  Tapu İşlemlerinde Devrim Niteliğind   Ürün Bedeli İster Peşin İster Emane
  Pamuk Üreticisi Prim Artışı Bekliyo   Altun Gıda Ürünlerinde Fındığın Baş
  Balıkçılık Sezonu Giresun'da Açıldı   Denizlerde Av Yasağı Sona Eriyor
  Antibakteriyel Ürünler Yoğun Talep   Sahte Maskeye Karşı Türkiye Modeli
 
 

   
   
 
Recep ŞAHAN

Hüzünlü Ramazan
Ahmed ÇITLAKOĞLU

İçişleri Bakanı Soylu’nun
İbrahim BALCIOĞLU

Tireboluların 150 Yıllık
Mustafa Kıran NASUHOĞLU

Maske Meselesi
Yahya PALAVAR

Ermek İster İsen Yahya Ke
Ahmet ÖZDEMİR

Şakir Amca
Uğur BİLGİ

Kahramanlara Saygı İle
Fatma UĞURLU

Bulancak, Çantada Keklik
 
     
   
 
Misafir Yazar

Çayınıza Sahip Çıkın!
 
     
 

   
 
Medya Tirebolu Yayında
Baraj İnşaatına Yıldırım
Toker İlklerin Adamı
Güvende Yayla Şenliği
Yaylada Mevlide Yoğun İlg
Sel Yaraları Sarılacak
Kübranın Düğününü Yaptık
MSN Hava Durumu
Yakup Aktaşın Acı Günü
Eğitime Umut Köprüsü
Doğankentte HEM Sergisi
Tekeden Süt Çıkarmak
Barajda Göçük 2 Yaralı
Tirebolu Plaj Festivali
GİRMEP Ödülleri Verildi
Bursada Otçu Göçü
Görele Seyahat Zonguldak
Giresun Sanatlarına İlgi
Bursadan Vefa Örneği
Bursa Giresunlular Sitesi
Tireboluda Sel Tehlikesi
Osman Ağa Kültür Merkezi
Sıradan Bir İnsan Sıradış
Fındık Devlet Destek Kaps
Tozu Dumana Kattılar
 
     
 

 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .

kayitli resim yoktur

..
 

Tüm hakları www.medyagiresun.com (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır. Sitemiz Giresun Medya Platformu üyesidir.

Web Tasarım