Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat


Başlık: Çöp Yolu Kâbus Yolu
Açıklama: 

Uzun zamır gündemi meşgul eden ilimizin çöp meselesi gene yargı duvarına çarptı. Geçtiğimiz aylarda ortalama 80 km. gibi mesafelerden Görele Çavuşlu Beldesindeki katı atık bertaraf tesislerine çöpler dökülmeye başlı. Bir kaç kez yargının durdurmasına rağmen, tesisler gerekli olan işlemlerini tamamlamadan çöp dökme aşamasına geçti ve son bir yargı kararı ile yeniden tesisin çalışmaması yönünde durdurma kararı çıktı. Bu nihai gibi görünen bir karar ancak daha öncede alınan yargı kararlarına rağmen çöp dökme aşamasına kadar varıldı.

Şimdi çöp sadece bizim değil, günümüzün en ciddi problemlerinin başında geliyor. Orda olmaz, burada olmaz, yok öyle değil böyle gibi bir dolu kısır çekişmeler epeyce daha uzayacağa benziyor. Belki tesis yapılan Çavuşlu taş ocağı mevkiini bilmeyenler vardır. Kısaca anlatmaya çalışalım. Öncelikle tesis kurulan yer tam dere yatağının içi, bölgenin içme suyu temin edilen depoların yanı başı ve etrafında köy ve belde gibi yerleşim merkezleri var. En önemlisi arada tek bir engel olmaksızın denizden Sis Dağına kadar uzanan bir vadinin tam başlangıç noktası yani orada devinim yapan dağ ve deniz esintileri, rüzgâr, yel oradaki havayı her şeyi ile 2200 metre rakıma kolayca alır götürür ve o güzergâhta da tam 36 pare köy var "Zıva vadisi " dediğimiz. ÇED raporları hazırlanırken de derede balıklar yaşıyordu. Bunu neden yazıyoruz, zira sadece bu bile ÇED raporunun olumsuz çıkmasına gerekçe. Ama ne gariptir ki orada bu raporu hazırlayanlar yaşam emaresi görmediklerini beyan etmişler. Yazı dili ile mevkiimi anlatmak belki zor olabilir bilmeyenlere ama şimdi teknolojinin yardımı ile sanalda yapılacak ufak bir gezinti ile nereye ne yapılmak istendiğini çok iyi görür objektif olarak bakarla ise.

Konunun boyutlarından sadece birisi bu. Madem her şeye uygun bu bölge ve tesis yapılabilir diye kabul edelim. Orda bertaraf tesisi hakkında zamanında ahkâm kesen efendiler, " ben kapıma bile yapılsa ses çıkartmam, zerre kadar koku dahi olmayacak, istihdam sağlanacak, çevreye zerre kadar vermeyecek vb. " diyenler. Neden oraya vahşi çöp döktürdünüz? Çevre yerleşimlerden alınmaya başlanan kokular havalar ısınınca nerelere ulaşacaktı acaba? Buna devam edilse çevrede yaşam emaresinin ölçüsü ne düzeyde olacaktı. Zira Of-Sürmene çıvarında vahşi çöp dökülen benzeri bir sözüm ona tesis var, görülmesini öneririm.

Evet, dört başı mamur dünya ölçeklerinde bir tesis olacak, asla vahşi çöp dökülmeyecek, dere yataklarına, yaşama zerre kadar verilmeyecek, denize çelik borularla derin deşarj yapılacaktı. Ama çöp havuzunda biriken sular kolayca dereye akıyor. Derin deşarj ise hak getire Görünen tablo açıktan plastik borularla bir şeyler yapılmaya çalışılması yönünde ve mikrobik hastalıklara davetiye çıkartmış aşamada. Çünkü direk insanların içtiği su ile bağlantısı var. Sözün özü tesis dayatma ile bir aşamaya geldi ama vaat edildiği gibi olmadı ve bu hali ile zarar veren bir konumda. Bırakın dünya ya da Avrupa ölçeklerinde olmayı, belki böylesi görülmemiştir bile.

Birde şöyle bir durum var. Çavuşlu&39;ya karar verilmeden önce çöp tesisi yapılması için iki farklı bölgede arazi alınmış. ( bu bir duyum tarafımızdan ) o arazilere ne oldu acaba?  Buralarla ilgili harcanan bütçe nedir?  Eğer buralarda bu tesis olmadı ise neden olmadı? Olmayacak bir tesis için neden arazi alımı yapıldı. Arazi alınmadı, harcama yapılmadı ise bütün suallerimi de geri alıyorum peşinen.

Şimdi bu hafta başı gerekçeli karar Çavuşlu&39;ya ulaştı ve " DUR " dedi yargı. Bundan sonra ne olacak? Gene yargı kararı tanınmayıp, sözüm ona bazı yazılı düzenlemeler ile devam mı edilecek. Yazılı düzenleme diyoruz zira bazı şeyler arazide değil, masa başında olup bitiyor.

Arazi yapısı kâğıt üzerinde istenen şekle sokuluyor ama ne arazide ne yapılanmada pek bir şey değişmiyor. Ha "bunun başka yolu yok ille de Çavuşlu " denilecekse yeniden o zaman çevreye ve insanlığa zararı olmayan bir yapının hayata geçirilmesi kaçınılmazdır. Aksi olursa burası daha çok durdurulur, çok davalar açılır kapanır ve işlevini yerine getiremez

Artık katı atık birliği şapkasını koyup masa üstüne düşünmesi gerek Alalım çöpümüzü deniz-dere kenarına dökelim yıllarca da böyle yapıldı zaten demeyeceğiz elbette. Ama ciddi anlamda gerçek bir katı atık bertaraf tesisi yapmak çok mu zor? Ya da buna engel olan unsurlar neler? Çıksın birileri açıklasın ve Arap saçına dönen bu çöp sürecinin de sancısı bitsin. Ben basın mensubu dostlarımı Çavuşlu&39;ya davet ediyorum. Orada bu işin olmayacağını bizzat yerinde görsünler. Sadece fiziki olarak uygun olmaması nedeni ile ve sadece Çavuşluyu koruma adına değil bu kelamım. Böyle bir dertten il olarak kurtulma adına bir kamuoyu oluşturup çalınacak her kapıyı birlikte çalalım. İttifak sağlansın. Bu siyaset üstü bir kavram olarak algılanmalı çünkü. Çöp olayı sadece bir haber konusu olmaktan ibaret değil mücadele gerektiren bir sorumluluktur. Giresun&39;un her köşesi bizim ise, bu problemde hepimizindir.

Günümüz dünyasında çöp en ince ayrıntılarına kadar değerlendirilip ekonomik gelirler kazırıyor. İnsanlar ve yaşam alanları bundan da asla zarar görmüyor hatta özel sektör çöplere talip olup, çöpü satın alıp değerlendiriyorlar ve bundan da kazanım sağlıyorlar.

Hülasa Çavuşlu bu iş için en baştan yanlış seçenekti ve yargı bir kez daha dur dedi. Çöp olayı da bu kısır döngüde sıkışıp kalamayacağına ve bir çözüm gerektirdiğine göre, artık gerçek bir çözüm çok elzemdir. 


Yayın tarihi:  20.1.2016 10:14:42
Yazdırma tarihi:  12/6/2019 11:30:12 PM