Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat


Başlık: Adalet Mülkün Temelidir
Özet: Saadet Partisi Giresun İl Gençlik Kolları Atatürk Meydanında İnsan Hakları ile alakalı bir basın açıklaması yaptı.
Açıklama: 

İl Gençlik Kolları Başkanı Hakan Pekdemir tarafından yapılan açıklamada, İnsan Hakları denilince akıllara adaletin geldiğini, adalet tam tesis edilmedikçe ve hukuk tam manasıyla herkesi kapsamadıkça buradan haykırmaya devam edeceklerini belirtti.

Devletin küfür ile ayakta durduğunu ama zulüm ile ayakta durmayacağını belirten Hakan Pekdemir; “bu sebeptendir ki Adalet Mülkün Temelidir, Mülk ise Devlettir. Devlet ise Adalet temeli üzerine kuruludur. Adaletten yoksun olanların sebep olduğu talihsiz 15 Temmuz darbe girişimini kınıyor ve Saadet Partisi olarak her türlü vesayet uygulamasının karşısında olduğumuzu yineliyoruz.” Dedi.

15 Temmuz’dan sonra yaşanan sürecin, aynı zama Türkiye için bir ayıp olarak tarihe geçtiğini, 2 yıl süreyle devam eden OHAL uygulaması aracılığı ile hukuk ve temel insan haklarının askıya alındığını söyleyen Pekdemir; “KHK’lar ile insanların temel hak ve hürriyetleri kısıtlanmış, 100 bin kişi ihraç edilmiştir. Bu insanların bir kısmı delil olmaksızın şüphe gibi öznel yargılarla ihraç edilmiş, ihraçlara karşı yargı yolu kapatılarak hukuk çiğnenmiştir. OHAL kapsamında 32 KHK ile 125.800 kamu görevlisi meslekten men edilmiştir. 446 bin kişi hakkında işlem yapılmış, halen 100.661 soruşturma ve 48.390 dava bulunmaktadır. Ne yazık ki OHAL komisyonu bir onay makamı gibi çalışmaktadır ve dosyaların tamamının incelenip mahkemeye gitme süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir” dedi.

Meclis İnsan Hakları komisyonunun raporuna göre halen cezaevlerinde 743’ü annesiyle kalan bebekler olmak üzere 3 bin çocuk olduğunu ifade eden Pekdemir; “bundan dolayıdır ki eğer bir hukuk devleti olmak istiyorsak, OHAL uygulamasına son verildiği gibi, OHAL aracılığı ile işlenen insan hakları ihlallerini, hukuksuzluğu ve her türlü yanlış uygulamayı da sonlırmak zorundayız. Adalet Devletin temeli ve özüdür. Adaletten ve hukuktan saptığımız ölçüde kendimizi bir belirsizliğe ve karanlığa mahkûm ediyoruz demektir.

Saadet Partisi olarak buradan ifade etmek isteriz ki bizler; adaletin ve haklının yanında olmaya devam edeceğiz. Her nerede bir mazlum varsa -dili, rengi ve inancı ne olursa olsun- biz orada saf tutacağız” dedi.


Yayın tarihi:  7.1.2019 11:13:57
Yazdırma tarihi:  12/15/2019 9:12:10 PM