Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat


Başlık: Giresun Gazeteciler Derneği 39 Yaşında
Özet: Dernek Başkanı Bekir Bayram, basın özgürlüğünün sonuna kadar savunmaya devam edeceklerini belirtti.
Açıklama: 

Giresun’un en güçlü sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Giresun Gazeteciler Derneği “39. Yıla merhaba” dedi Konu ile ilgili bir açıklama yapan Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, 9 Nisan 1980’de kurulan derneğin, geçmişten bugüne hep basın özgürlüğünü hep ö plan tuttuğunu söyledi.

Bayram, amaçlarının, insan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği, milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde, düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünün Türkiye’de tam olarak gerçekleşmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Haber Alma Temel Haktır

“Haber alma ve kamuoyunu bilgilendirme hakkının hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesinin yolunu açmak” diyen Başkan Bekir Bayram, “Basın, yayın, görsel, işitsel ve elektronik yayıncılık mesleğinde çalışanların ve onların bağlı bulundukları kurumların hak ve menfaatlerini koruyarak geliştirmek deneğimizin ana ilkesidir. Basın, yayın, görsel, işitsel ve elektronik yayıncılık mesleğinde çalışanların kültürel gelişmesine, ekonomik ve sosyal refah düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmak. Kişilerin şeref ve haysiyetini ihlal edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayın yapılmasına engel olmak, cevap ve düzeltme hakkına saygı gösterilmesini sağlamayı bir yükümlülük olarak kabul ediyoruz. Gazetecilik mesleğinin özel amaçlara ve çıkarlara alet edilmesini engellemek, meslek ilkelerine uyulmasını gözetmek ve mesleğin onurunu korumak derneğimizin ilkeleri arasında yer almaktadır” ifadesini kullı.

Ön Şartımız Basın Meslek İlkeleri

Giresun Gazeteciler Derneği, uluslararası ve ulusal ala kabul görmüş basın meslek ilkelerini savunmak. Ulusal çıkarları, basın mesleğine ilişkin hak ve menfaatleri, mesleğin şeref, haysiyet ve nezahetini korumayı kendisine hedef kıldığını kaydeden Başkan Bekir Bayram, “Yasalar ve uluslararası anlaşmalarla gazetecilere tanınan hak ve özgürlükleri her türlü saldırıya karşı korunmasını sağlamaktır.. Düşünce, vicdan ve ifade özgürlüklerinin sınırlırılmasına karşı mücadele etmektir. Mesleğin özel amaçlara ve çıkarlara alet edilmesini engellemek, meslek ilkelerine uyulmasını gözetmek ve mesleğin onurunu korumaktır. Basın hürriyetinin savunulması için, kamu ve özel kuruluşlarla, gerektiğinde uluslararası kuruluşlar nezdinde çalışmalar yapmak yaptırmaktır. Mesleği ilgilendiren bütün sorunları incelemek, çözüm yolları bulmak, bu yolda görevli diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, ortaklık kurmaktır. Bu kapsamda bölgesel, ulusal ve uluslararası nitelikteki meslek sorunlarını incelemek ve bunlarla ilgili çözüm yollarını tespit etmek için kanunların izin verdiği ölçüde diğer meslek kuruluşları ile ortak çalışmalar yapmak, mesleki dayanışmayı güçlendirmektir. Mesleki ala dayanışmayı güçlendirmek, üyelerine ve üyelerinin çalıştıkları kurumlara gelişme olanakları sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Meslek Büyüklerimize Saygı

“Derneğimiz, 9 Nisan 1980 yılında Yusuf Zeki Akdağ, Ali Gülertekin, Hasan Öğütçü, Mehmet Yüksel, Nurten Pamuk Akdağ, Haluk Aktan ve Selami Çelebi tarafından kurulmuştur. Giresun Gazeteciler Derneği, kurulduğu yıldan bugüne önemli başarılara imza atmıştır. Öncelikle aramızdan ayrılan kurucu başkanımız Yusuf Zeki Akdağ başta olmak üzere, geçmişte dernek başkanı olarak görev yapan meslek büyüklerimiz Hasan Öğütçü, Ali Gülertekin, Mehmet Yüksel ile diğer gazeteci abilerimize bir kez daha rahmet diliyorum. Onların bizlere devrettiği bayrağı daha ileriye taşımak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bundan sonra da basın özgürlüğünü her ne şart olursa savunmaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz” diyerek sözlerini tamamladı.

Medya Giresun ailesi olarak biz de refikimiz Giresun Gazeteciler Derneğininin 39. yılını kutluyor daha nize yıllar hizmet vermesini temenni ediyoruz.


Yayın tarihi:  8.4.2019 13:09:31
Yazdırma tarihi:  12/16/2019 10:29:09 AM