Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat


Başlık: Çok Bilenlerin Sayısında Enflasyon Yaşanıyor
Özet: Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.
Açıklama: 

Başkan Toygar mesajında; "Halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen yerel gazeteciler ekonomik sıkıntı ile birlikte birçok olumsuzluklara rağmen görevlerini sürdürmektedirler.

Amacı, Giresun’un ortak değerlerini öne çıkarmak, değerleri savunmak, toplumu bilgilendirmek, aydınlatmak, hep beraber yardımlaşmayı, dayanışmayı bir program çerçevesinde yaparak, haber üretimini kamuoyu ile paylaşmak olan Giresun Medya Platformunun yerel medya basın mensupları ile yaptığı ‘’Güç Birliği’’ Giresun için faaliyet gösteren, diğer sivil toplum kuruluşlarına da örnek teşkil ediyor.

Toplum, gazetecilerin yazdığını okudukları ve öğrendikleri haber ve yorumlar doğrultusunda bilgi sahibi olurlar. Bu açıdan gazetecilerin yaptıkları haber ve değerlendirmeleri ile toplumu doğru bilinçlendirme sorumlulukları da bulunmaktadır.

Sosyal Medya İle Herkes Gazeteci

Eskiden internet yoktu, bir muhabir günlük haberi bulmak için büyük emek harcıyordu. Gazeteciler günün büyük bölümünü haber bulmak için adeta birbirleriyle yarış ediyordu. Şimdi öyle değil. İnternet çağında habercilik kolaylaştı “Kopyala yapıştır” yapabiliyorsun. Akıllı telefonlar anında görüntü al sana haber. Facebook, Twitter, İnstagramdan istediğin fotoğrafı da alıyorsun anında görüntü. Şimdi, her evde bilgisayar var, herkesin cebinde akıllı telefonlar var. Bu akıllının içinde ne ararsan var. Herkes oldu sosyal medya gazetecisi. Çek fotoğrafı yayınla Facebook, Twitter, İnstagramdan “okunmak önemli değil”, “tıklanmak ve beğenilmek daha önemli” tıklanınca ve beğeni artınca daha da mutlu olunuyor.

Çok Bilen Arttı

Sosyal medyada kafasına esen yorum yazıyor kurumlar ve insanlar arasında gerginliği artırıcı tahrik edici yazılar yazılarak "hır gür" çıkmasına vesile oluyor. Eskiden insanlar içinde “bilen” azdı. Bu yüzden iyi bilgi kaynaklarına, hafızaya ve arşive sahip kişilere “bir bilen” denilirdi.Şimdi onların sayıları azalırken “çok bilenlerin” sayısında enflasyon yaşanıyor ve yazdıkları ile ortalığa yalan yanlış bilgiler sunuyorlar. Yanlış yazılan haberi konunun uzmanına denk gelmişse eğer, “lafı çivi gibi çakan” bir yorumla muhatap oluveriyorsunuz.

Gelişen teknoloji ile birlikte son yıllarda gazetecilik mesleği toplumu aydınlatan, topluma yön veren kavramını da kaybetti diyebiliriz.Mesleğin saygınlığını yitirmesine neden olan teknolojinin de gerektiği gibi kullanılamaması ve her çekilen görüntünün, videonun televizyon ekranlarında denetimden geçmeden yayınlanması bu mesleğinde sonunu getirmiş oldu.

Teknoloji nereye götürürse oraya gitmeye başladık, sosyal medya ile habercilik yön değiştirdi, vataş gazeteciliği başladı. Gazetecilerin yapması gereken, bu paylaşımlara değer katmak. Bilgiyi doğrulamalı, açıklama eklemeli ve insanları bu konularda eğitmelidir.

Yerel medya olarak gelişen teknolojiye ayak uydurarak toplumu yine eskisinden daha güçlü bir şekilde bilgilendirmek, aydınlatmak olan, bizler gönüllü olarak Giresun Medya Platformu ile birlikte her zaman olduğu gibi "Giresun için her zaman varız" diyerek görevimizi sürdüreceğiz. Gazetecileri daha iyi anlayabilmek, yazılanları anlamayan, anlamak istemeyenlere tavsiyemiz olur.

Fındık Fiyatı

Basın günü kutlu olsun derken temennimiz ve beklentimiz bölgemiz için önemli geçim kaynağı olan fındık taban fiyatının hasattan evvel bir an önce açıklanmasıdır."

 


Yayın tarihi:  24.7.2019 11:46:17
Yazdırma tarihi:  2/29/2020 3:08:50 AM