Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat


Başlık: İstiklâl Marşı Ayakta Okunur
Özet: Tam 188 ülkenin milli marşını ezbere okuyan İsviçreli Michael Sauser, Almanyanın reyting şampiyonu Wetten Dass’ adlı şov ve yarışma programında, jest olması için Türk Milli Marşını çaldırıp söyledi.
Açıklama: 

Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF&39;nin rating şampiyonu şov ve eğlence programı ‘‘Wetten Dass’’da (İddiaya Girer misin) Türk milli marşı ayakta dinlendi. Michael Sauser, yarışmaya 188 ülkenin milli marşlarını ezbere bildiği iddiasıyla katıldı. Frankfurt Fuar Salonu&39;nda yaklaşık 2 bin seyircinin izlediği yarışmayı Thomas Gotschalk sundu. Program hayli eğlenceli geçti. Sahneye 188 ülkenin bayşrakları getirildi.

Milli marşları çalması için Alman Ordusu&39;nun bosu davet edildi. 188 bayrak arasından 5 bayrak seçildi. Yarışmacıdan ilk 4&39;ü bilmesi halinde yarışmayı kazanacağı bildirildi. Sauser, sırayla Bosna Hersek, Tay, Mısır ve Çin milli marşlarını söyledi. Marşların doğruluğunu belirlemek için bo ekibi marşları çaldı. Modern Talking grubunun seçtiği 5. bayrak Türk bayrağı idi.

Sauser, yarışmayı kazanmasına rağmen, kendini tebrik eden Gottschalk&39;a, ‘‘Yayın saati aşıldı biliyorum. Ama Almanya&39;da 2 milyonun üzerinde Türk yaşıyor. Bayrakları da seçilmiş, okumazsam bu insanları üzerim. Ben Türk milli marşını mutlaka okumak istiyorum. İzin verirseniz, Almanya ve diğer ülkelerde bizi izleyen Türk dostlarımız için bu marşı okuyayım’’ dedi.

Ünlü sunucu Gottschalk, bu isteği kırmadı ve ‘‘Tabii ki, onca Türk dostumuz için mutlaka marşlarını okuyalım’’ diyerek masada duran Türk bayrağını aldı.

HERKES AYAKTA

Sahnede hazır olan bo ekibinden, Sauser&39;e eşlik etmesi istendi. Bo yerini aldı. Gottschalk, bir jest daha yaparak: ‘‘Lütfen tüm milli marşlar ayakta dinlenir. Sizden Türk milli marşı okunurken ayağa kalkmanızı rica ediyorum’’ dedi. Programdaki ünlülerle salondaki yaklaşık 2 bin seyirci ayağa kalkarak saygı duruşuna geçtiler. Sauser, bo eşliğinde Türk Milli Marşı&39;nın okudu. İsviçreli genç, seyircilerin telefonla verdikleri oylarla gecenin ‘‘iddia kralı’’ oldu.

Not: Bu ülkenin ekmeğini yiyip, havasını teneffüs edip de İstiklâl Marşı&39;mız okunurken oturan, sırıtan, sakız çiğneyen, yılışan sığırlara kapak olsun.

 


Yayın tarihi:  24.10.2019 12:28:14
Yazdırma tarihi:  8/10/2020 2:50:42 AM