Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat


Başlık: Uğur Bilgi Yeni Bir Oyunla Dönüyor
Özet: Çok yönlü sanatçılarımızdan Uğur Bilgi, yeni bir oyunla seyircilerinin karşısına çıkacağı günü dört gözle bekliyor.
Açıklama: 

Bilgi sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Daha önce Muhterem Gazi Mehmet Cındık amca ile ilgili yaptığımız paylaşımda O&39;nun hayatına dair bir tiyatro sahnelemek ve hatta kısa bir film yapabileceğimizi beyan etmiştik. Doğu gazisi, aynı adı taşıyan ve merhum gazimizin yeğenlerinden olan Mehmet Cındık kardeşimin de paylaşımını görünce verdiğimiz sözün arkasında olduğumuzu paylaşmak istedim tekrar.

Geçen yıl kısmet oldu milis kahramanlarımızdan Dursun Çavuş&39;u ve kemençenin piri, aynı zama da yine milis bir yiğit olan Karaman&39;ın ( Halil Kodalak ) hayatlarını anlatan iki oyun sahneledik.

Bu yıl ise sahneye koyacağımız oyunlardan biri Gazi Mehmet Cındık. Var olsunlar çocukları, özellikle Halil Cındık kardeşim yaşamını eni-konu kaleme almış, kitaplaştırmış. İnanılmaz bir kaynak sundular şahsımıza teveccüh gösterip. Bize de böyle bir yiğidi daha geniş kitlelere duyurmak ve adını geleceğe taşımak görevi düştü. Hazırladık ve iki aydır provalarımız devam ediyor. İnşallah layığı ile O&39;nu ifade edebiliriz. Zira Rus işgali ile başlayan gazimizin hikâyesi, Yunan&39;ın İzmir&39;de denize dökülüşüne kadar devam ediyor ve oyunun içinde yine Daylı köyünden Velioğlu Yusuf ( Afyonkarahisar Giresunlular şehitliğinde yatıyor ) H.Avni Alpaslan, Topal Osman Ağa gibi önemli karakterlerde var.

Onların kavgaları akıllara durgunluk verecek kadar olağan üstü. Empati dahi kurmak zor. Nasipse ilkbaharda ilk olarak Görele Hasan Ali Yücel Kültür merkezinde sahneye konulacak. Rabbim onlardan razı olsun.

Evet, tiyatro sözümüzü inşallah yerine getirme adımını attık. Eğer koşullar oluşursa ki elimizde hazır bir kadro olacak kısa bir filmde yaparız inşallah. Görele&39;de tiyatroya gönül vermiş pırlanta gibi çocuklarımız mevcut buda bilinsin istedim”.

 


Yayın tarihi:  4.1.2020 21:59:27
Yazdırma tarihi:  2/28/2020 5:34:59 AM