Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat


Başlık: Kitap Fuarı Büyük Övgü Aldı
Özet: Giresun Belediyesi tarafından 4-12 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Giresun 1. Kitap Fuarı sona erdi.
Açıklama: 

Kamuoyunun her kesimden övgü alan ve yoğun ilginin yaşığı kitap fuarında 28 misafir yazar, 20 Giresunlu yerel yazar, 75 yayın evi ve binlerce kitap Giresunlular ile buluştu. Yediden yetmişe kadar herkesin ilgi gösterdiği fuarda çok keyifli anlar yaşı. Her ideolojik görüşten kitapların yer aldığı fuarda kitapseverler hem sevdikleri yazarlarla buluştular, hem de onlarla sohbet etme imkânı yakaladılar. Fuarda toplam ziyaretçi sayısının ise 50 bine yaklaştığı ifade edildi.

Fuarda yayın evleri ve yazarlar ilgiden son derece memnun kalırken, şehrimizden mutlu ayrıldılar. Vataşların yanı sıra öğrenciler de aldıkları kitapları imzalatmak için uzun kuyruklar oluştururken, fuara 10 bini aşkın öğrencinin katıldığı belirtildi. Öğrenciler, ayrıca fuar etkinlikleri kapsamında belediye şehir tiyatrosunun sergilediği ‘Kitap Su ve Tablet Can’ adlı çocuk oyununu da ücretsiz olarak izleyip büyük keyif aldılar. 

Kendileriyle görüştüğümüz yayınevi sorumluları ve yazarlar ise fuardan övgüyle bahsederek: "Her yaştan katılımın olması bizim en fazla hoşumuza giden durumdu. Gençlerin de yoğun ilgi göstermesi son derece mutlu ediciydi. Sürekli kitap okuma oranının düşüklüğünden şikâyet ediyoruz ama gençlerde kitap okumaya karşı ilginin olması sevindiriyor. Fuarı organize edenlere teşekkür etmek istiyoruz. Organizasyon çok güzel, böyle fuarlara ihtiyaç var. Çocukların ebeveynleriyle gezebildikleri, kitapları teneffüs edebildikleri çok güzel bir fuar oldu. Katıldığımız fuarlar içerisinde zihnimize kazınanlar arasında yer aldı” dediler.

11 Aralık Cumartesi akşamı ise katılımcılara bir veda yemeği düzenlendi. Samimi bir ortamda geçen yemekte herkes fuardan duyduğu memnuniyeti bir kez daha dile getirdi.

Şenlikoğlu: “İkincisi Aralık Ayında”

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu başarılı bir organizasyonu geride bıraktıklarını yoğun ilgi ve övgü alan kitap fuarının bir kültür şöleni havasında geçtiğini söyledi. Fuarı her yıl düzenleyeceklerini ve ‘Giresun 2.si düzenlenecek Kitap Fuarı’nın 2020 Aralık ayı içerisinde yapılacağını bildiren Şenlikoğlu: " Yazarlarımız ve yayın evlerimiz anlamında, istediğimiz, hedeflediğimiz rakamlara ulaştık. Giresun’un kimliği açısında bu önemli. Giresun’un okuyan ve yazan geçmişten beri bir kimliği var. Kitap fuarı da bunu perçinledi. Ziyaretçi sayısı istediğimiz rakamları buldu. Gelen yazarlarla yakından ilgilendik ve görüşlerini aldık. Kendileri ‘Giresun 1.Kitap Fuarı&39;nın  sözü edilen, yayınevleri ve yazarlar açısında çok ayrı bir yeri olduğundan bahsettiler. Buda bizi gerçekten gururlırdı. Fuarımıza katılan yayınevleri ve yazarlarımıza, ziyaret eden her yaştan vataşlarımıza ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Okumaya Devam

Diğer yan şehrimizde kitap okuma etkinliği ise devam ediyor. Temmuz ayından itibaren hayata geçirilen ve her Salı akşamı düzenli olarak uygulanan ‘Benim Şehrim Okuyor” etkinliğine katılım sürekli artıyor. Zeytinlik mevkiinde belediyeye ait olan ‘Giresun Mekan’da Salı akşamları kitapseverler bir araya gelerek 2 saat boyunca kitap okuyorlar.


Yayın tarihi:  14.1.2020 11:16:42
Yazdırma tarihi:  9/25/2020 11:04:09 AM