Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat


Başlık: Bulancakta Sular Neden Renklendi?
Özet: Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, arıza sebepli su kesintisi sonrası içme sularında görülen renk değişikliğinin sebebinin kirlilik olmadığını açıkladı.
Açıklama: 

Yakar, suda bulunan demir/mangan oranının yüksekliğinden kaynaklığını, sorunu çözmek için arıtma sistemi kurma çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Başkan Yakar açıklamasında; “İlçemizde su şebekesi ana hattında meydana gelen arızadan dolayı, 09.04.2020 tarihinde 15:00-21:00 saatleri arasında yaşanan zorunlu su kesintisi sonrası, içme sularında görülen renk değişikliği /kirlilik çamur ya da tortu değil, su kuyularından sağlanan sudaki yüksek demir/mangan oranından kaynaklanmaktadır.

İşletme sırasında basınçlı boruların temizlenme ihtimali olmadığından dolayı bu tür arızalarda yüksek basınç ile yeniden şebeke hattına verilen su, boru çeperlerinde biriken Demir ve Mangan kalıntılarını çözmüş ve su depolarına bu kalıntıları taşımıştır. Bu kirliliğin insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabilecek bir durumu olmayıp sularımızdan düzenli numuneler alınmak suretiyle sürekli kontrolü yapılmaktadır. Bu sorunu çözmek için 3 adet kuyumuza su arıtma / demir mangan sistemi takılmış olup diğer kuyuların demir mangan sistemleriyle ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Sistem kurulumunda gecikmeler yaşanması, sistemin ithal malzemeye dayalı yapılıyor olması ve finans maliyetinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. İlgili Yatırım Bütçesi yaklaşık 3 Milyon TL olan sistemi, iyi fizibilite ve araştırma çalışmaları ve Belediyemiz personelinin çalışmaları İle birlikte 900.000 TL gibi bir bedele bitirmiş olmayı planlamaktayız.

Elimizde olmayan sebepler dolayısıyla yaşanan bu geçici sorunlardan dolayı vataşlarımızdan özür diler, sabır ve anlayışınız için teşekkür ederiz” dedi.

 


Yayın tarihi:  12.4.2020 12:32:24
Yazdırma tarihi:  10/30/2020 8:09:21 PM