Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat


Başlık: Eynesile Hafızlık Okulu Açıldı
Özet: Ortaokul öğrencilerine yönelik olarak açılan Hacı Mustafa Eren Hafız İmam Hatip Ortaokulu 2020-2021 eğitim öğretim yılında öğretime başlayacak.
Açıklama: 

Eynesil Kuran Kursları Yapma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan 80 yatılı öğrenci kapasiteli olan okulda öğrenciler İmam Hatip ortaokuluna devam ederken, aynı zama hafızlık eğitimini de tamamlayabilecekler. Okulda görev yapacak olan öğretmenler ise Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından karşılanacak.

Bölgede ilk defa böyle bir okulun açılacak olduğunu belirten Eynesil Kuran Kursları Yapma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karadağ,”Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ortak yürütülen ‘Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi’ kapsamında tüm Türkiye genelinde 22 okul bulunmakta iken ilçemizde açılacak olan bu okul 23. olacaktır.

Kursumuzun temeli 2016 Mart ayında atıldı. İnşaatımızın başlamasından bu duruma gelmesine kadar Eynesil İlçe Müftülüğümüz ile koordineli olarak çalıştık. Kursun yapılması için büyük özveri ile gayretlerini esirgemeyen, müftümüze, personeline ve İmam Hatiplerimize Eynesil Kuran Kursları Yapma ve Yaşatma Derneği olarak teşekkür ediyoruz.

Şu an itibariyle inşaatımızın neredeyse yüzde 90’ını tamamlamış durumdayız. İnşaatımızın temelinden bu duruma gelmesinde kadar katkıları olan hayırsever vataşlarımıza çok teşekkür ederim. Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Latif Karadeniz binamızın temelinin atılmasından bu güne kadar elinden gelen tüm imkânları seferber etti. Kendisine çok teşekkür ederim. Ayrıca Derneğimizde görev alan ve özveri ile çalışan tüm dernek üyesi arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bundan sonraki eksikliklerimizin tamamlanması içinde hayırseverlerimizin yardımlarını bekliyoruz. Giriş katında 400 kişilik bir camımızı de yaklaşık bir yıl önce ibadete açmıştık. Kursumuzun inşaatı tamamlıktan sonra Milli Eğitim’e devretme kararı aldık. Bu aşamaya geldikten sonra müracaatımızı gerçekleştirdik. Kararımız uygun görüldü. Binamız şartlı olarak 25 yıllığına Milli Eğitime devredildi. Bu süreçte de bizlerden yardımlarını esirgemeyen bürokratlarımıza ve siyasilerimize de çok teşekkür ediyorum. Burada yatılı olarak öğretim görecek olan erkek çocuklarımız hafızlık eğitiminin yanı sıra İmam Hatip ortaokuluna da devam edecekler. İlçemize, ilimize ve memleketimize hayırlı olsun” dedi.

Hacı Mustafa Eren Hafız İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret eden Eynesil Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz "Samsun ile Hopa arasında tek olan bu eseri ilçemize kazıran başta Mustafa Karadağ abim olmak üzere tüm dernek üyelerimize, Eynesil İlçe Müftülüğümüze, arsa bağışında bulunan Karadağ ailesine, yapımında emeği geçen tüm yurttaşlarımıza, okulumuzun Milli Eğitime devredilmesi ve açılmasında bizlere yardımlarını esirgemeyen bürokratlarımıza ve siyasilerimize çok teşekkür ediyorum. Olanı herkes yapıyor, önemli olan olmayanı yapmaktır. Bu işin fikir babası dernek başkanı ve yönetimdeki ağabeylerimiz idi. Burada yetişecek olan hafızlarımıza aynı zama beşeri ilimleri de öğreneceklerdir. Bu bizim için ve toplumumuz için çok önemlidir. Çocuklarını hafızlık eğitimine veren velilerimiz eğitim kaygısı yaşıyorlardı. Burada Milli Eğitim müfredatına dayalı olarak verilen eğitimden sonra hafız imamlar, hafız avukatlar, hafız mimarlar yetişecek. Bu bizim için çok değerli bir durum.

Biz belediye olarak burada ne yapılması gerekiyorsa onları yaptık. Asıl emeği geçenler gizli ya da aşikâr yardım da bulunarak okulun bu hale gelmesinde katkısı olanların emeği büyüktür. Zaman ayırıp özveri ile burada her türlü çalışmalarda bulunan dernek üyelerimize, para toplanmasında büyük emekleri geçen başta hocalarımız olmak üzere dernek yöneticilerimize tekrardan çok teşekkür ederim. Allah bizleri utırmadı. İnşallah buradan vatana millete faydalı öğrenciler yetişir. Bizde burada karınca kaderince katkımız oldu diye onun huzurunu duyarız” dedi.

HABER: Ahmet CEYLAN

 


Yayın tarihi:  25.4.2020 11:53:04
Yazdırma tarihi:  9/19/2020 8:25:10 AM