Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat


Başlık: Bir Milyon Yazılımcı Projesi Gençleri Bekliyor
Özet: Giresun Medya Platformu online toplantı yaparak gündemde öne çıkan konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Açıklama: 

Giresun Medya Platformu "Bir Milyon Yazılımcı" projesinin teknoloji ve dijital anlamda gençler için istihdam alanı olacağını ve geleceğin meslek kolları ile ilgili 3 yıl eğitim görerek yetiştirilmesi anlamında tavsiyelerde bulundular.

Federasyonlar, vakıf ve derneklerin gençlik kolları yetenekli gençleri bir milyon yazılımcı projesine yönlendirerek meslek kolları ile ilgili kendi dallarında eğitim gördürerek geleceğe iyi bir yatırım yapmış olurlar.

İbrahim Balcıoğlu başkanlığında toplantıya yönetim kurulu üyeleri Sadi Toygar, Aydın Kömürcü, Abdullah Öner Meral, Hüseyin Şenel Odacı, Kazım Karaçoban ve platformun Bursa Temsilcisi Bülent Akça katıldı.

1 Milyon Yazılımcı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartlar Nelerdir? 1 Milyon Yazılımcı Eğitiminde Neler Var?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak&39;ın açıkladığı 1 milyon yazılımcı projesinde dersler nasıl olacak? Başvurular nasıl alınacak?

1 Milyon Yazılımcı projesine öğrenci olarak katılmak isteyenler, internet üzerinden başvuru yapacaklar ve özgeçmiş dolduracaklar. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak&39;ın açıkladığına göre; 1 Milyon Yazılımcı Projesi&39;nde gençlerin aldığı eğitimler CV&39;lerine işlenecek ve CV Bankasından bu sektörde ihtiyacı olan firmaların ulaşımına açılacak. Böylece yazılım konusunda büyük bir istihdamın önü açılmış olacak.

1 milyon yazılımcı projesine kayıt olmak için https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/login linki üzerinden yapılmaktadır. Uygulamaya üyeliğiniz bulunmuyor ise web adresine giriş yapıldığında ekra bulunan Kayıt Ol butonuna basılır.

1 milyon yazılımcı projesi kapsamında kursiyerler algoritma, bigdata, bilgisayar programlama, blockchain, iş zekası, office programları, oyun programlama, siber güvenlik veri tabanı ve web programlama alanında dersler görecekler. Gençlerin çok fazla ilgisini çeken proje ile ilgili detaylar şöyle;

1 Milyon Yazılımcı Eğitimi Amaç ve Kapsamı Nedir?

Kamuda ve özel sektörde, Bilgi Teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyen vataşlarımızın özgeçmişlerinin oluşturulması kapsamında “1 Milyon İstihdam” uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama, sektörün yazılımcı ihtiyacına büyük ora karşılık verecek bir proje olarak önümüzde durmaktadır. Bu kapsam dâhilinde vataşlarımızın öz geçmişlerinin dijital ortamda erişilebilir olması amaçlanmaktadır.

Proje kapsamında, bir başka uygulama olan BTKAkademi uygulaması da online bilgi teknolojileri eğitim hizmeti sunacaktır. http://btkakademi.gov.tr/portal/ adresinden erişilecek olan uygulamada kullanıcılar e-devlet bilgileri ile giriş yaparak sistemde yüklü olan derslere kaydolup, takip edebileceklerdir. Portal üzerinde eğitimler “Eğitim Kataloğu” altında yer almaktadır. Sistem yöneticilerinin katalogda görülmesini istedikleri eğitimleri görüntüleyebilir, katalog eğitimlerinden istediklerinize kayıt olabilir, talep edebilir ve daha önce almış olduğunuz eğitimlere de bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Eğitim Kataloğu içinde yer alan eğitimler tüm kullanıcılara açık eğitimler ve kullanıcı bazında atanan eğitimlerden oluşmaktadır. BTKAkademi ve 1Milyonİstihdam uygulamaları arasındaki entegrasyon sayesinde kullanıcıların BTKAkademi üzerinden aldıkları eğitimlerin ve kazıkları yetkinliklerin istihdam uygulaması içerisindeki özgeçmişlerine yansıtılması sağlanacaktır. CV havuzunda ihtiyaca göre nitelikler filtrelendiğinde alınan ve tamamlanan bu eğitimler işverenlere önemli bir referans olacaktır.

Bakan Albayrak yaptığı açıklamada uzun zamır üzerinde çalıştığımız Türkiye&39;ye yazılım alanında tarihi bir kapasite kazıracak 1 milyon yazılımcı projemiz tamamlı. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bu proje kapsamında gençlerimize online eğitimle yazılımcı olma imkanı sağlayacağız.

Bildiğiniz gibi yazılım sektörü geleceğin değil bugünün en önemli iş alanlarından biri haline geldi. Türkiye bugün 140 bin civarında yazılımcı insan kaynağı mevcut. Özellikle ara eleman açığımız bulunuyor. Türkiye olarak büyük ideallerimiz ve hedeflerimiz var. Yazılımcılık alanında büyük bir sıçrama sağlarsak inanın hedeflerimize ulaşmamız çok daha kolay olacak.

Türkiye&39;de sınırlı sayıda yazılımcı bulunması nedeniyle yazılımcılar bir projede; sistem analisti, sistem test uzmanı, proje yöneticisi, tasarım uzmanı, güvenlik uzmanı gibi birçok görevi aynı a yürütmek zorunda kalıyor. Ve firmalarımız bu alanlarda çalıştıracak insan kaynağı bulamamaktan yakınıyor.

İşte 1 milyon yazılımcı projesi; sektördeki nitelikli eleman ihtiyacını giderecek. Yazılımcıların sadece uzmanlaştıkları işe yönelerek daha verimli ve üretken çalışmasına imkan tanıyacak ve ülkemize bu ala arzu ettiğimiz yetkinliği sağlayacak.

1 Milyon Yazılımcı Eğitimi

 1 milyon yazılımcı projesi? Bakanlığımızın gençlerimizin hizmetine sunduğu bu proje kapsamında gençlerimiz; BTK&39;daki eğitim portalı üzerinde eğitim alacaklar. 13 kategoride, 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim şu a hazır. Ve yılsonuna kadar eğitim sayısını 100&39;ün üzerine çıkaracağız.

Online eğitim platformundaki algoritma, big data, bilgisayar programlama, block chain, iş zekası, office programları, oyun programlama, siber güvenlik veri tabanı ve web programlama alanında derslerimize hemen ulaşabilirsiniz.

Genç arkadaşlarımızın aldığı her eğitim ve başarı dereceleri, hazırladıkları özgeçmişlerine otomatik olarak işlenecek. Tüm bu özgeçmişler, tüm firmaların erişimine açık bir havuzda duracak. Hali hazırda yazılımcı ihtiyacı duyan şirket ve firmalar buradan aradıkları kriterlere uygun adayları bulabilecek.

Eğitimi bitiren arkadaşlarımız; bilgi güvenliği uzmanı, iş analisti, network uzmanı, siber güvenlik uzmanı, test uzmanı, web tasarım uzmanı, yardım masası uzmanı ve yazılım geliştirme uzmanı gibi birçok ala iş bulabilecekler.

En ileri eğitimler sizler için hazırlı. Buradan tüm gençlerimize çağrıda bulunuyorum gelin bu eğitimleri alın. Şimdiden kariyer basamaklarınızda sizlere çok büyük katkı sağlayacak bu fırsatı değerlendirin. Evlerimizde kaldığınız bu dönemde önünüzde harika bir fırsat var. Hem kendinizi, hem de ülkenizi çağımızın en büyük rekabet alanı olan yazılım sektöründe en iyi noktaya taşıyalım. Unutmayın; birlikte başaracağız.

1 Milyon Yazılımcı Eğitimine Nasıl Başvurulacak?

Programa katılmak isteyenler, internet üzerinden başvuru yapacak ve özgeçmiş dolduracak. Ve hemen eğitimi almaya başlayabilecekler.

Haber: Sadi Toygar


Yayın tarihi:  27.4.2020 11:36:10
Yazdırma tarihi:  9/21/2020 8:50:29 AM