Sayfayi Yazdir | Pencereyi Kapat


Başlık: Kahramanlara Saygı İle
Açıklama: 

Geçen yıl Görele’de başlattığımız tiyatro çalışmalarımıza zorunlu olarak ara verdik: ancak vaz geçmedik. Hazırlıklarını yaptığımız Gazi (Sıhhiye Çadırı), Kızlar Evliyası ve Mican oyunlarımızı nasipse covit19 salgını sonrası yine sunmakta kararlıyız.

Merak edenlere Gazi oyunumuzdan söz edelim: Gazi, Görele Daylı köyünde dünyaya gelen, ömrü neredeyse yedi cephede geçen Kesik Ali namında bir kahramanın oğludur. Memleketin dört bir yanının kuşatıldığı dönemlerde köylüsü, kavim kardaşı Velioğlu Yusuf ile Trabzon jarma mektebinde talim ve terbiyeden sonra ilk Karadeniz&39;in işgal döneminde Rus harbine katılır. Daha sonra O çok sevdiği kuman Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan komutasındaki 42.ci Giresun gönüllü alayı ile kurtuluş savaşının en başından İzmir&39;e kadar savaşır. Kardaşlığı Velioğlu Yusuf ile yolları Afyonkarahisar&39;da ayrılır. Velioğlu Yusuf Osman Ağa komutasındaki 47.ci alaya intikal eder ve Yusuf, İscehisar, Aslanlar köyü, Dede Sivri tepesini düşman temizleme harekâtında şehit düşer ve halen aynı yerde Giresunlular şehitliğinde yatmaktadır.

O yoluna canını esirgemeyeceği Kumanı H. Avni Alpaslan ise Haymana&39;da şehit düşmüş, bizzat ölümcül yarayı almasını gözleri ile görmüş, ömrü boyunca o acıyı hep teneffüs etmiştir. Savaş sonrası memlekete yüzünde bir savaş hatırası ile gelmiş, zira gaziliğini pekiştiren bir yara almıştı.

Hikâyemiz İzmir&39;de son buluyor. Memleketimizin nice karayağız serdengeçtilerinden olan Gazi Mehmet Cındık, Velioğlu Yusuf, H. Avni Alpaslan, Topal Osman Ağa gibi yiğitlerin kavgasından kesitlerin işlendiği, sıhhiye çadırlarında yaralara derman olma gayreti içindeki nice kahramanlardan örneklemelerin işlendiği bir hikâye. Âcizane Uğur Bilgi olarak yazıp, gazimizin oğlu Halil Cındık kardeşimden de fazlası ile istifade ettiğimiz bir eser çıktı ortaya.

Kızlar Evliyası oyununu da bizzat kızım Tuba Bilgi İnce hazırlıyor her şeyi ile. İnşallah izleyici önüne çıkaracağımız günler nasip olur, birbirinden değerli öğrencilerimizin de üstün gayret ve yetenekleri ile.


Yayın tarihi:  18.4.2020 12:07:41
Yazdırma tarihi:  10/25/2020 2:56:02 AM